Na mapie Warszawy pojawia się nowe, tętniące życiem miejsce, które dzięki unikalnej, nowoczesnej infrastrukturze połączy wszystkie gałęzie sztuki: poza projekcjami repertuaru kinowego będzie gościć spektakle teatralne, kameralne koncerty czy spotkania ze znanymi reżyserami filmowymi. Swoją siedzibę przeniosła tutaj Gildia Reżyserów Polskich, która będzie współtworzyła ofertę kulturalną kina.
Wyjątkowy koncept kinowy KinoGram w zrewitalizowanej Fabryce Norblina będzie prezentował najnowsze premiery polskiej i światowej kinematografii, a także niezależne produkcje międzynarodowe w doskonałej jakości dźwięku i obrazu. Nietuzinkowa lokalizacja, oryginalny wystrój sal, najnowszy sprzęt kinotechniczny oraz sposób zakupu biletów to wyróżniki nowego kina, które 10 września wystartuje ze swoim repertuarem.
Bilety pojawiły się w sprzedaży 7 września – można je kupić na stronie internetowej oraz przez aplikację na smartfony Fabryka Norblina. KinoGram będzie też miał wyjątkowego rezydenta – statuetkę Oscara oraz własny festiwal filmowy KinoGram International Film Festival.
Butikowe kino w najwyższej jakości
KinoGram mieści się w przestrzeni Fabryki Norblina w Warszawie i swoim wystrojem nawiązuje do jej industrialnego stylu i historii. Wnętrza sal kinowych utrzymane są w chłodnym, artystycznym stylu vintage, przywodzącym na myśl złotą erę amerykańskich kin studyjnych. Ten stylowy klimat uzupełniony jest nastrojowym oświetleniem, które można dostosowywać do szczególnych warunków pory dnia lub roku.
W siedmiu kameralnych, klimatyzowanych i zaprojektowanych z dbałością o każdy szczegół salach może zasiąść 550 widzów – największa z nich przyjmie 115 osób. Każda wyposażona jest w wygodne aksamitne kanapy i fotele oraz drewniane stoliki.
We foyer kina, do którego zawiozą widzów ruchome schody, ich uwagę przykuje stylowy wystrój, a także wielki ekran, na którym wyświetlane będą m.in. zwiastuny filmowe. Znajduje się tam również 14-metrowy bar, w którym zamówić będzie można przekąski oraz napoje, nawet z dostawą do swojego fotela. Mistrzem baru KinoGram będzie Tomasz Małek, zwycięzca ponad 60 konkursów na całym świecie oraz jedyny barman, który czterokrotnie zwyciężył Roadhouse World Final – najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs barmański.
Widzowie będą mogli posłuchać muzyki na żywo i zobaczyć kolekcje prezentowane przez działającą tutaj galerię sztuki Flow Art House. W tym miejscu odbywać się będą również wernisaże malarstwa, rzeźby i fotografii, a także spotkania ze znanymi pisarzami. Kompleksowy program wydarzeń kulturalnych ma przyciągnąć zarówno koneserów sztuki, jak i tych, którzy oczekują różnorodnej oferty rozrywkowej na najwyższym poziomie.
Technologia
Sale kinowe wyposażono w najwyższej jakości rozwiązania technologiczne. Jako jedno z nielicznych kin w Polsce KinoGram ma aż dwie sale z systemem dźwiękowym Dolby ATMOS. Kinomani obejrzą filmy w jakości obrazu 2K i 4K gwarantowanej przez projektory kinowe Barco z najnowszej linii laserowych projektorów SP4K i SP2K, których premiera odbyła się zaledwie w listopadzie ubiegłego roku oraz systemy JBL Professional, amerykańskiego producenta rozwiązań audio z 75-letnim doświadczeniem w branży. W salach zamontowano ekrany brytyjskiej firmy Harkness Screens, co oznacza duży kontrast, doskonałe kolory i najwyższą jakość obrazu. Dodatkowo, na dwóch ekranach będą mogły odbywać się projekcje filmów w 3D.
Widzowie KinoGram w swoich smartfonach będą mogli korzystać z aplikacji Fabryka Norblina, która m.in. ułatwi płacenie za parking, dostęp do kalendarza wydarzeń oraz zakup biletów. Dzięki niej będzie można również zamówić napoje i przekąski wprost do swojego fotela na sali kinowej.
Gildia Reżyserów Polskich w Kinogram
W przestrzeniach KinoGram swoją siedzibę będzie miała Gildia Polskich Reżyserów, która objęła kino swoim wsparciem merytorycznym. Będzie można tutaj spotkać na co dzień najlepszych polskich twórców i ludzi przemysłu filmowego. Dzięki tej współpracy KinoGram stanie się prężnym ośrodkiem kulturalnym, pełnym różnorodnych wydarzeń filmowych i projekcji. Wśród planowanych wydarzeń są m.in. wykłady mistrzowskie reżyserów i wybitnych postaci kina, wywiady JEDEN NA JEDEN (reżysera z reżyserem), premiery filmowe połączone z dyskusjami, retransmisje ważnych wydarzeń i uroczyste gale branżowe. Dla samych reżyserów będzie to nowe, inspirujące miejsce codziennej pracy (np. próby, castingi itp.) oraz spotkań z widzami.
Kino, w którym mieszka Oscar
KinoGram będzie jedynym kinem w Europie eksponującym oryginalną statuetkę Oscara. Jej polski zdobywca, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, przekazał kinu swoje trofeum zdobyte za muzykę do filmu „Marzyciel”. Tę najwyższą w świecie filmu nagrodę będzie można zobaczyć przed projekcjami w sali nr 7.
KIFF – KinoGram International Film Festival
KinoGram ma też własny festiwal filmów krótkometrażowych. Ogłoszony na początku lipca przyjmuje zgłoszenia twórców z Polski i ze świata. Właśnie tutaj przez cały listopad odbywać się będą projekcje wyselekcjonowanych zgłoszeń, a 30 listopada tego roku odbędzie się Gala KIFF, w trakcie której zostaną ogłoszone zwycięskie filmy, wybrane przez Jury pod przewodnictwem Kasi Adamik. Zgłoszenia na festiwal można wysyłać do 30 października.
– Chcemy, aby KinoGram był miejscem spotkania z kulturą w szerokim pojęciu tego słowa – przede wszystkim kino, ale także opera, teatr, muzyka, malarstwo i nawet rzeźba. Mamy nadzieję, że kalendarz wydarzeń przyciągnie każdego widza, który oczekuje od kina czegoś więcej i sprawi, że poczuje się on u nas jak w domu – mówi Anna Zoll, dyrektor KinoGram.
Bilety do KinoGram na seanse rozpoczynające się od 10 września można zakupić w aplikacji mobilnej Fabryka Norblina dostępnej w App Store oraz Google Play.