RONSON Development zakończył kolejny etap warszawskiego projektu Ursus Centralny. Inwestycja powiększyła się o dwa budynki, gdzie łącznie powstały 243 mieszkania i 8 lokali usługowych. Etap 2A, zrealizowany przez generalnego wykonawcę – Karmar S.A., otrzymał już pozwolenie na użytkowanie.
W Ursusie Centralnym powstają zielone ściany – pnącza na elewacji, które znacząco obniżają poziom CO2 w powietrzu, zaplanowane są systemy wody szarej do podlewania zieleni wspólnej, zewnętrzne miejsca parkingowe do ładowania aut elektrycznych, stojaki na rowery, a miejsca ogólnodostępne są oświetlane przy użyciu żarówek LED. – Bardzo odpowiedzialnie podchodzimy do kwestii ekologii i innowacji. Po pierwsze dlatego, że budujemy mieszkania dla wielu pokoleń. Po drugie dlatego, że tworzymy tkankę miejską, która ma być przyjazna dla człowieka. Stąd wielki nacisk na zieleń – mówi Karolina Bronszewska. – W naszych projektach zieleń pojawia się wszędzie tam, gdzie to możliwe, choćby na rampach przy wjeździe do garażu, jak ostatnio właśnie w etapie 2A Ursusa.
CIĄGNIE SWÓJ DO SWEGO
Równie dużą wagę do kwestii ochrony środowiska przywiązuje partner RONSON Development – generalny wykonawca, firma Karmar S.A., odpowiedzialna za drugi etap projektu. Na terenie budowy zostały zastosowane m.in. krany ograniczające zużycie wody, wyłączniki czasowe prądu w kontenerach socjalnych, działające w godzinach nocnych. Ograniczono zużycie plastiku, poprzez rezygnację z butelek PET, a teren budowy jest oświetlany światłami LED z zastosowaniem czujników ruchu. – Karmar S.A. przywiązuje dużą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska, bezpieczeństwem, jakością – to nasza odpowiedzialność i zaangażowanie. Ogłaszając w tym roku Strategię dla Klimatu oraz wdrażając na realizowanych kontraktach certyfikację TopSite, chcemy pokazać, że redukcja śladu węglowego, dobre praktyki i usprawnienia nie są tylko hasłami, a oznaczają bycie firmą #FairPlay. Na projekcie Ursus Centralny także przygotowujemy się do certyfikacji TopSite. Może nawet TopSite Innovation, które oznacza ponadprogramowe wdrożenia usprawnień i innowacji w takich obszarach jak BHP, środowisko, relacje z otoczeniem, kwestie socjalne, czy jakość. O certyfikat mogą ubiegać się projekty, na których stopień zaawansowania realizacji prac wynosi minimum 20%, dlatego dopiero na początku 2022 r. ten projekt zakwalifikuje się do audytu – mówi Joanna Makowiecka-Gatza, Prezes Zarządu KARMAR S.A.