Remonty torowiska I linii metra do połowy grudnia!

Uwaga, możliwe utrudnienia na trasie I linii metra związane z wymianą szyn! Do 15 grudnia Metro Warszawskie będzie wymieniać w przerwach nocnych około 3 km szyn. W ciągu dnia pociągi będą zwalniać na niektórych odcinkach i na dojazdach do nich.

Łącznie do wymiany przewidziano 2850 m szyn. Prace będą prowadzone w obu torach linii M1, etapowo na następujących odcinkach:

  1. tor T1 dla ruchu w kierunku Młocin
  • na szlaku pomiędzy stacjami Wilanowska i Wierzbno,
  • na szlaku pomiędzy stacjami Racławicka i Pole Mokotowskie,
  • na stacji Politechnika,
  • na szlaku pomiędzy stacjami Centrum i Świętokrzyska,
  • na stacji Dworzec Gdański.
  1. tor T2 dla ruchu w kierunku Kabat
  • na szlaku pomiędzy stacjami Imielin i Stokłosy,
  • na szlaku pomiędzy stacjami Stokłosy i Ursynów,
  • na stacji Ursynów,
  • na szlaku pomiędzy stacjami Pole Mokotowskie i Politechnika,
  • na szlaku pomiędzy stacjami Centrum i Świętokrzyska,
  • na szlaku pomiędzy stacjami Ratusz Arsenał i Dworzec Gdański.

Prace przygotowawcze do wymiany już trwają. Na terenie STP Kabaty przygotowywane są poszczególne odcinki nowych szyn. Rozpoczęto rónież wwożenie szyn do tunelu i rozkładanie ich w lokalizacjach przewidzianych wymian.

Zasadnicze prace w tunelu związane z wymianą szyn mogą być wykonywane tylko podczas nocnych 3 godzinnych przerw technicznych. W nocy z 23 na 24 maja rozpoczęły się prace na pierwszym z odcinków, na szlaku pomiędzy stacjami Stokłosy i Ursynów w torze T2.

Wymiana szyn, w związku z koniecznością wyłączenia napięcia w 3 szynie, prowadzona jest wyłącznie w czasie przerw nocnych.

Jako nowe szyny wstawia się szyny o długości 120 m lub ich krotności. Konieczny do wymiany odcinek szyny (też 120-metrowy) jest wycinany, a w jego miejsce zaś wstawiany nowy i łączony z istniejącymi szynami za pomocą tzw. złączy awaryjnych.

W związku z tym, że czas wyłączenia napięcia wynosi około 3 godzin, a efektywny czas pracy jest jeszcze krótszy podczas jednej nocnej zmiany wykonuje się tylko jeden odcinek 120-metrowy. Dopiero podczas kolejnych nocy wymienione odcinki szyn spawane są w całość. Średnio co 100 ÷ 120 metrów wykonuje się dodatkowo złącze klejono – sprężone jako niezbędny element w systemie sterowania ruchem.

Z uwagi na fakt, że występuje różnica wysokości pomiędzy fragmentem nowej szyny a starą, ze względu na bezpieczeństwo ruchu konieczne jest wprowadzenie ograniczenia prędkości do 15 km/h. W ciągu kolejnej przerwy nocnej odcinki wymienionych szyn są ze sobą spawane w całość, co pozwala sukcesywnie zwiększać prędkość do 40 km/h.

Po przeprowadzonej wymianie badana jest geometria odcinka toru, na którym wymieniono szyny i po wykonaniu niezbędnych regulacji toru przywraca się obowiązującą prędkość na danym odcinku. Ostatnim etapem jest szlifowanie szyn. Wykonawca zobligowany jest do takiego prowadzenia prac, aby maksymalnie skrócić utrudnienia związane z ograniczeniami prędkości na poszczególnych odcinkach i jak najszybciej realizować kolejne etapy wymian.

Jedynymi przewidzianymi utrudnieniami będą wprowadzane tymczasowe ograniczenia prędkości w miejscach gdzie prowadzona była wymiana torowiska, może to powodować wydłużony czas przejazdu oraz dłuższe postoje pociągów na stacjach.

Komunikacja zastępcza

W godzinach szczytu pociągi pierwszej linii metra kursują rzadziej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia komunikację uzupełniającą – linię tramwajową 75 i autobusową Z, a wszystkie kursy linii 17 będą miały wydłużoną trasę.

 

Ograniczenie częstotliwości kursowania na pierwszej linii metra wynika z przyczyn technicznych. Pociągi w godzinach szczytu będą jeździły co około 4 minuty.

 

Dlatego w godzinach 15.00 – 20.00 pomiędzy stacjami  Wilanowska a Metro Marymont będzie jeździła linia tramwajowa 75 na trasie:

 

METRO MARYMONT – Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Puławska – METRO WILANOWSKA.

 

W tych samych godzinach wszystkie kursy skrócone linii 17 zostają z METRA MARYMONT wydłużone trasą:

 

Marymoncka – most Marii Skłodowskiej-Curie – Kuklińskiego – Trakt Nadwiślański – Światowida do pętli TARCHOMIN KOŚCIELNY.

 

W godzinach 15.20 – 20.00 uruchomiona zostaje linia autobusowa Z kursująca na trasie:

 

METRO WILANOWSKA – Puławska – Bukowińska – Rolna – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – al. Komisji Edukacji Narodowej – OS. KABATY.

 

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

HIGHLINE WARSAW NA NOCY WIEŻOWCÓW 2025 – ODKRYJ STOLICĘ Z NOWEJ...

0
Już tego lata Warszawa zyska zupełnie nową, spektakularną atrakcję. Na szczycie 310-metrowej Varso Tower – najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej – powstaje Highline Warsaw....
×