REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Ratusz się chwali „nowym centrum”, którego nie ma!

Strona główna Infrastruktura Ratusz się chwali "nowym centrum", którego nie ma!

Nowe Centrum Warszawy to projekt wielu zmian w przestrzeni miejskiej, które od kilku lat realizowane są w Śródmieściu. Dzięki kolejnym inwestycjom – takim jak zakończona przebudowa ul. Marszałkowskiej czy rozpoczęta modernizacja ul. Chmielnej i tzw. placu Centralnego – stolica staje się bardziej przyjazna i wygodna dla wszystkich użytkowników.

W ramach tego projektu, w 2023 roku, zakończona została modernizacja ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do placu Bankowego). Rozpoczęły się również prace na ul. Chmielnej oraz tzw. placu Centralnym, przy którym stoi już Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Otwarcie tej placówki planowane jest w tym roku.

Już wcześniej, na terenie Śródmieścia, przebudowana została aleja Jana Pawła II – od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ. Wytyczone też zostały nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe przy rondzie Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. A w 2021 roku powstał zupełnie nowy, funkcjonalny i wygodny, a przede wszystkim lubiany przez mieszkanki i mieszkańców stolicy plac Pięciu Rogów – u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Brackiej, Szpitalnej oraz Zgoda.

Mniej betonu na placu Centralnym

W czerwcu ub.r. rozpoczęła się budowa tzw. placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Po zakończeniu prac przed Pałacem Kultury i Nauki będzie mniej betonu i asfaltu, pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz niska sadzawka.

– Po latach dyskusji i wyjaśniania kwestii dotyczących własności gruntów i planowania, w sercu Warszawy powstanie nowa przestrzeń, która będzie służyła warszawiankom i warszawiakom – przestrzeń zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też powstająca z poszanowaniem historii miasta, ponieważ układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków – mówi Rafał Trzaskowski.

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralna, obsadzona drzewami i niską zielenią przestrzeń, która wpłynie na atrakcyjność ścisłego centrum miasta.

W trakcie prac na dawnej ulicy Złotej wykonawca odsłonił pozostałości kamienic, oryginalną nawierzchnię bazaltową, torowisko tramwajowe, a także granitowe krawężniki. Natrafiono także na starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy, od strony trybuny honorowej. Już po zakończeniu dokumentacji, docelowy układ chodników i zieleni na placu Centralnym odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków z 1939 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej prawie gotowe

Sąsiadująca z placem Centralnym nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie otwarta dla publiczności jesienią tego roku. Zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners budynek jest już niemal gotowy. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz sześciu kondygnacji, skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. Muzeum zajmuje blisko 20 tys. m kw. powierzchni, z czego 4500 m kw. to przestrzenie ekspozycyjne na pierwszym i drugim piętrze.

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. W budynku powstanie też kino.

Cały zespół MSN intensywnie pracuje nad pierwszą wystawą kolekcji z okazji otwarcia nowego budynku muzeum. Przeprowadzkę do pomieszczeń przy placu Defilad, transport dzieł oraz montaż prac w galeriach głównych zaplanowano na lato 2024 roku.

Okolica MSN będzie zielona. W grudniu przy samym budynku muzeum oraz nowo powstałej alejce w kierunku Pałacu Kultury i Nauki posadzonych zostało kilkadziesiąt okazałych drzew. Będą tu również krzewy i byliny.

Link do filmu zapowiadającego otwarcie nowej siedzimy MSN-u w serwisie Vimeo.

Sala Kongresowa do remontu

W listopadzie ub.r. rozstrzygnięty został przetarg na modernizację Sali Kongresowej. Kultowy obiekt – znajdujący się w budynku Pałacu Kultury i Nauki – stanie się nowoczesny, wielofunkcyjny i dostępny dla wszystkich. Prace obejmą kompleksową modernizację Sali wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Pojawi się tu infrastruktura elektroakustyczna najnowszej generacji.

– Wszyscy czekaliśmy na ten moment i bardzo się cieszę, że wreszcie nastąpił, bo Sala Kongresowa nie spełnia swoich funkcji od 2014 r. Zajmowaliśmy się tym tematem bardzo poważnie, przygotowywaliśmy koncepcje, jak ten obiekt ma wyglądać w przyszłości. Niestety w ostatnich latach koszty tego typu remontów lawinowo rosły, a biorąc pod uwagę sytuację budżetową miasta trudno było podjąć decyzję o przyznaniu dodatkowych środków. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet tej inwestycji i mam nadzieję, że Sala Kongresowa odzyska blask sprzed lat i już niedługo będziemy mogli tu podziwiać gwiazdy formatu Milesa Davisa czy The Rolling Stones – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec 2026 r.

Nowa Chmielna – zielona i wygodna

Trwają również – rozpoczęte w IV kwartale ub.r. – prace na ul. Chmielnej. Ulica ta, jeszcze 15-20 lat temu, była wizytówką stolicy. Dziś nie wykorzystuje swojego potencjału, postrzegana jest jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany tu w latach 90. remont nie przetrwał próby czasu.

– Przywrócimy rangę ul. Chmielnej jako miejsca spotkań, wypoczynku i spacerów oraz najważniejszej ulicy handlowej w Warszawie. Chmielna zyska formę i funkcję zielonego deptaka – wyposażonego w ławki oraz obsadzonego drzewami i krzewami.– mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Przygotowany przez Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy projekt modernizacji ulicy zyskał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz mała fontanna.

Trzy śródmiejskie place

Centrum Warszawy, zamiast kojarzyć się wyłącznie z miejscem do pracy i załatwiania najpilniejszych spraw, ma stać się dla mieszkańców miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu – takie są założenia Nowego Centrum Warszawy. Dlatego specjaliści z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy rozpoczęli – wraz z zawodowymi architektami z biur projektowych – publiczną dyskusję na temat zmian na placach: Teatralnym, Bankowym i Żelaznej Bramy. Wypowiedzieć mogli się również mieszkańcy stolicy, którzy wzięli udział w spotkaniach, konsultacjach i warsztatach charrette.

– Realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, który polega na przekształcaniu ulic i placów na lepsze przestrzenie miejskie, bardziej zielone, bezpieczniejsze i wygodne dla pieszych oraz rowerzystów. Uznaliśmy, że trzy place znajdujące się tak blisko siebie należy rozpatrywać łącznie. Dlatego w ramach warsztatów projektowych najpierw przygotowaliśmy koncepcję nowego zagospodarowania placu Teatralnego, następnie Bankowego, a teraz placu Żelaznej Bramy – mówi Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Pl. Bankowy panorama

Koncepcja zmian wszystkich trzech placów będzie teraz dopracowywana i uzgadniana z jednostkami miejskimi.

Marszałkowska i plac Trzech Krzyży dla pieszych i rowerzystów

Naturalnym „łącznikiem” komunikacyjnym wszystkich placów jest ul. Marszałkowska, która również przeszła w minionym roku olbrzymią metamorfozę. Między al. Solidarności a ul. Królewską wyremontowany został chodnik, powstała droga dla rowerów i uporządkowano parkowanie. Całość zmian dopełnia nowo posadzona zieleń. Jest tu ponad 70 drzew oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. A już na wiosnę br. planowany jest remont nawierzchni zachodniej jezdni ul. Marszałkowskiej – między pl. Bankowym a ul. Królewską.

Wypiękniał również plac Trzech Krzyży. To przebudowywane kompleksowo miejsce w centrum miasta jest już dziś w pełni przejezdne, dzięki czemu korzystać mogą z niego zarówno kierowcy, jak i rowerzyści. Nie zapomniano o wygodnych chodnikach i przejściach dla pieszych. Przybyło zieleni – na placu pojawiły się okazałe drzewa, a także krzewy i byliny.

Zmiany na placu Powstańców Warszawy

Trwa również przebudowa placu Powstańców Warszawy. Powstaje pod nim czterokondygnacyjny parking podziemny dla 420 samochodów (jedna trzecia z nich zostanie przeznaczona dla okolicznych mieszkańców). Parking „uwolni” więcej powierzchni dla drzew. Pojawi się też niska zieleń w postaci krzewów i bylin.

Centrum, Pałac Kultury i Nauki, panorama

Nowa aranżacja przestrzeni nadziemnej pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych i podkreśli unikatowość tego miejsca na mapie miasta z jego bogactwem historii. Znajdzie się też miejsce na organizację różnych wydarzeń nieformalnych, takich jak np. targi śniadaniowe. Nowością w tym miejscu będzie tzw. Plac Muzyki, który umożliwi organizowanie różnych wydarzeń muzycznych. Stanie tu też parterowy pawilon kawiarniany z dużymi przeszkleniami i zielonym dachem oraz fontanna.

Wydzieloną strefą w osi placu po jego południowej stronie będzie niewielki Plac Napoleona wygospodarowany wokół pomnika przedwojennego patrona placu. Będzie miał oprawę z zieleni inspirowaną ogrodami francuskimi.

Wiadomości

Międzynarodowa edukacja w bezpiecznym i atrakcyjnym otoczeniu

W modnej, rodzinnej dzielnicy Warszawy, mieści się British Primary School of Wilanow. Nowoczesna, międzynarodowa szkoła podstawowa, łączy najwyższe standardy brytyjskiego systemu...

Plany na Przyszłość 2024 – wystawa w pawilonie Zodiak

Już po raz 27. będzie można spojrzeć w przyszłość i zobaczyć najnowsze projekty architektoniczne dla Warszawy i okolicznych gmin. Wystawa pn. Plany...

Sektor TSL aktywny na rynku najmu. Trako Team nowym najemcą w CTPark Warsaw North

Firma Trako Team Rafał Kopański wynajęła około 10 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w podwarszawskim CTPark Warsaw North w gminie Czosnów....

DOM DEVELOPMENT Z NOWĄ INWESTYCJĄ NA BIELANACH

W pobliżu skrzyżowania ul. Rudnickiego i ul. Maczka w Warszawie ruszyła sprzedaż w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym przez Dom Development. Kolejną...

W sobotę 33 bieg Powstania Warszawy!

W ostatnią sobotę lipca odbędzie się bieg ku czci Powstańców Warszawskich. To już 33. edycja tego wydarzenia. W związku z zawodami,...

Francuska 38 – remont odkrywa piękno stylu. Wszystko dzięki dotacji z miasta!

W tym roku rozpoczęto remont elewacji frontowej niezwykłej kamienicy na Saskiej Kępie. Jest ona wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II...

Polecane

Pomysły na nudę? Odkryj zabawkowy Paczkomat!

Wakacyjna nuda? Odkryj zabawkowy Paczkomat! Ta kartonowa zabawka naśladuje prawdziwy Paczkomat, umożliwiając dzieciom samodzielne składanie, personalizację i zabawę w odbieranie i wysyłanie...

Warszawski Maraton Fotograficzny. Ruszyły zapisy do 5. edycji największego polskiego fotomaratonu

Kolejna odsłona Warszawskiego Maratonu Fotograficznego organizowanego przez Green Caffè Nero odbędzie się 14 września 2024 roku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 8...

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...