Zabytkowy portal Willi Norblinów będzie ocalony. Spółka ArtNorblin zabezpieczy zabytek i wyeksponuje go w nowej inwestycji.
Portal ma ok. 3 na 4 metry i waży 10 ton. Obecnie jest w złym stanie technicznym. Aby można było go przenieść, wykonane zostały prace zabezpieczające – portal został oczyszczony i podklejony od tyłu metalową siatką oraz dodatkowym murem. Wykonane zostały wzmocnienia konstrukcyjne, aby portal można było wyciąć. Całość spięto metalowymi szynami i portal jest gotowy do relokacji. Zostanie on przeniesiony dźwigiem przez dach i podczas budowy czekać będzie na swoje docelowe miejsce w ścianie nowej hali od strony ulicy Nowo projektowanej łączącej ulice: Prostą i Łucką. Zostanie wyeksponowany jako relikt, bez nadmiernej ingerencji restauratorskiej (rekonstrukcji).
Prace zabezpieczające i przygotowawcze zajęły specjalistom dwa miesiące. Za działania odpowiedzialna była firma Monument Service, mająca na swoim koncie m.in.: prace budowlano–konserwatorskie w Świątyni Diany w Łazienkach Królewskich w Warszawie, konserwację i restaurację elewacji skrzydła zachodniego i północnego zamku średniego Muzeum Zamkowego w Malborku oraz konserwację i restaurację zespołu pomieszczeń Wielkiego Refektarza na zamku w Malborku oraz wiele innych.
Historia portalu
Portal wejściowy do Willi Norblinów, później Domu Dyrekcyjnego, powstał kilka lat po zbudowaniu samego budynku w 1891 r. Willa Norblinów była obiektem jednokondygnacyjnym, ceglanym i otynkowanym. Południowa, frontowa strona była prostopadła do ulicy Pańskiej, gdzie pierwotne znajdowało się wejście, zaś na północnej ścianie znajdował się taras i zejście do ogrodu (patrz rysunek nr 1). Najprawdopodobniej kilka lat później, wraz ze zmianą funkcji tego obiektu z mieszkalnej na biurową oraz zamknięciem terenu Fabryki (budynkami i murem) wejście od strony południowej przestało być użytkowane, zaś głównym wejściem stało się, wybite w pierwotnej przybudówce, wejście od strony wschodniej – z bezpośrednim połączeniem z terenem fabryki. Wejście to, dla nadania mu reprezentacyjnego charakteru, zostało ozdobione portalem. Na początku 30. XX wieku, wraz z rozwojem Fabryki, po połączeniu Willi/Domu Dyrekcyjnego (który po raz kolejny zmienił funkcję na obiekt pomocniczy – Narzędziownię) z wybudowaną w 1925 roku halą prasy 520 T powstała hala ciągarni I, której zachodnią ścianę stanowiła wschodnia fasada Willi/Domu Dyrekcyjnego z portalem głównego wejścia. Wejście wraz z portalem, po tych zmianach, zostało zamurowane i w tej formie przetrwało do dzisiaj.