Decydując się na zakup pieska musimy pamiętać, aby początkowo sprawdzić, jakie warunki musimy zapewnić danej rasie. Każdy pies jest inny nie tylko pod względem wyglądu, ale również charakteru. Do ras godnych uwagi bez wątpienia należy king charles cavalier spaniel i husky.
King charles spaniel cavalier
King charles spaniel cavalier należy do rasy psów ozdobnych i do towarzystwa. Ich krajem patronackim jest Wielka Brytania, pierwotnie posiadaczami tych psów byli arystokraci. Psy te są niewielkich rozmiarów i maksymalna wysokość, jaką osiągają to 35 cm. Masa ich ciała powinna być proporcjonalna wraz ze wzrostem i waha się w granicach od 4,4 do 8,8 kg. Z pewnością przyciągają uwagę innych ze względu na swój charakterystyczny pyszczek, bowiem ich czaszka pomiędzy uszami jest prawie płaska.
King charles spaniel cavalier ma duże, ciemne, szeroko rozstawione oczy, lecz nie są one wyłupiaste. Cechą charakterystyczną tej rasy są uszy, które są długie, wysoko osadzone. Sierść psów jest długa, ale bez loków i jedwabista w dotyku. Odmiany barwne, jakie są dopuszczalne to: blenheim, tricolor, ruby i black and tan. Włosie jest dość wymagające i trzeba czesać je najlepiej codziennie. Pieski te idealnie nadają się do rodzin, w których są dzieci, ponieważ potrafią być bardzo oddane i kochające. Nie przejawiają agresji wobec ludzi, ale również innych zwierząt. Są idealnymi przyjaciółmi dla dzieci i potrafią naprawdę wiele znieść, bo są bardzo uległe.
Wobec obcych wykazują również ogromną tolerancją i ufnością, wobec tego trzeba zwracać na zwierzaka podczas spacerów, aby nie dostał się w niepowołane ręce. Warto zaznaczyć, że king charles spaniel cavalier nie lubi samotności i bardzo ciężko znosi długie rozłąki z właścicielem, dlatego posiadacz musi mieć dużo czasu dla podopiecznego. Najlepiej pieski trzymać z innym pieskiem, bądź nawet kotem. Psy potrzebują odpowiedniej dawki ruchu i chętnie uczestniczą w zabawach takich, jak aportowanie. Ta rasa psów ma skłonności do obfitego łzawienia oczu. Inne schorzenia, jakie są typowe dla tych piesków to małopłytkowość, należy też przynajmniej raz w roku wykonać badanie kontrolne echa serca, ponieważ często chorują na niedomykalność zastawki dwudzielnej serca.
Husky
Husky to rasa psów należąca do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, która została zaklasyfikowana do grupy psów zaprzęgowych. Krajem patronackim są Stany Zjednoczone, ale pochodzi z Syberii. Współcześnie husky są używane nadal, jako zaprzęgowe, ale również sprawdzają się idealnie, jako psy rodzinne. Suki tej rasy dorastają w granicach od 51 do 56 cm, a psy od 53 do 56 cm. Masa ciała samicy to granice od 16 do 22 kg, a u samca od 20 do 27 kg.
Te psiaki charakteryzują się niezwykle zwartą i bardzo sportową sylwetką w formacie skróconego prostokąta. Ich głowa jest proporcjonalna do tułowia. Wzrok z pewnością przykuwają oczy tych psów, ponieważ często spotykana jest heterochromia, a kolory to jasnoniebieski i brąz. Kształt również robi wrażenie, ponieważ to lekko skośny migdał. Ich ogony są też bardzo intrygujące, gdyż są w kształcie lisiej kity, dobrze owłosiony i jest osadzony powyżej linii grzbietu.
Najczęstszymi odmianami barwnymi husky są: szary, czarny, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy, pinto i złocisty z bielą, jednak wszystkie kolory są akceptowane. Sierść jest bardzo gęsta, średniej długości. W okresie, gdy lnieją to wymieniają praktycznie całą okrywę włosową i wtedy trzeba czesać je codziennie, ale w pozostałej części roku wystarczy raz w tygodniu. Psy są bardzo inteligentne i bystre, więc szybko uczą się nowych komend oraz świetnie radzą sobie z powierzonymi zadaniami. Pomimo, że czasem mogą przerażać swoim wyglądem to są łagodne i nie wykazują większej agresji.
Husky są bardzo towarzyskie i idealnie odnajdują się w towarzystwie tych młodszych i tych starszych. Jeśli planujemy trzymać psy z mniejszymi czworonogami musimy przyzwyczajać je do tego od wieku szczenięcego. Pieski mają tendencję do dermatozy cynkozależnej, ale również często spotykana jest zaćma, bądź różnego rodzaju choroby układu kostnego. Niestety spotykane są również choroby nowotworowe.
Artykuł zewnętrzny