SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Raport: ceny mieszkań w Warszawie (infografika)

Strona główna Nieruchomości Mieszkania Raport: ceny mieszkań w Warszawie (infografika)

Ceny mieszkań przez cały czas rosną. Jednak cały czas są tańsze, niż przed kryzysem. Szacuje się, że ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 4,3 proc w ciągu ostatniego roku. Mieszkania w Warszawie są najdroższe od 2013 roku. Przeczytaj raport sonarhome.pl na ten temat.

Warszawa przyciąga inwestorów

Ceny mieszkań w lipcu najlepiej prezentuje poniższa infografika:

raport-sonarhome-pl-lipiecWarszawa przyciąga inwestorów

Warszawa jest największym ośrodkiem miejskim, a jednocześnie centrum biznesowym oraz akademickim. Z tego względu w Warszawie jest najwięcej inwestorów. W ubiegłym roku deweloperzy oddali do sprzedaży o ¼ więcej mieszkań, niż w 2016 roku. Jednak zapotrzebowanie na nieruchomości, jest tak duże, że zaraz znalazły ode nabywców. Home Broker i Open Finance przeprowadzili badania cen mieszkań w 23 miastach. W ostatnim roku ceny wzrosły w 18 z nich, między innymi w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Szczecinie. Natomiast w Poznaniu i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły.

Większy popyt- wyższe ceny

Jeżeli jest wysoki popyt na mieszkania, to nie ma nic dziwnego we wzroście cen. W ciągu ostatniego roku średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie w wzrosła o 5,4 proc. Jest to najwyższy wzrost od stycznia 2013 roku, jak wynika z raportu Home Broker i Open Finance. Natomiast zgodnie z raportem Sonar średnia cena m2 w Warszawie w lipcu 2018 roku wynosiła 8880 zł. Z tego wynika, że cena za metr wzrosła o 47 zł, w porównaniu do czerwca, kiedy cena wynosiła 8833 zł. Jest to ponad 400 zł więcej niż na początku tego roku kalendarzowego. Stawki za metr kwadratowy rosną z miesiąca na miesiąc. W tym roku mieszkania w Warszawie zdrożały już o ponad 5%. Lipiec to kolejny miesiąc na plusie. W porównaniu do poprzednich dwóch miesięcy ceny mieszkań wzrosły o 0,53%. To oznacza, że ceny za metr kwadratowy w tym roku zwiększyły się w tym roku już o 5,05 procent.

Co jest przyczyną wzrostu cen mieszkań w Warszawie?

Zgodnie z analizą przedstawioną przez Home Broker i Open Finance na ceny nieruchomości w bardzo dużym stopniu na ceny mieszkań w Warszawie, wpływają inwestorzy, którzy kupują mieszkania na wynajem, jako lokatę kapitały. W części inwestycji nawet 70-75 proc. mieszkań zostało kupionych za gotówkę. Wiele mieszkań o razu jest przeznaczonych na wynajęcia.

Mieszkania doskonale się sprzedają

Nieruchomości bardzo dobrze się sprzedają w całym kraju. Wielu deweloperów bije swoje rekordy sprzedaży. Z danych zgromadzonych przez portal RynekPierwotny.pl wynika, że łącznie w I kwartale 2018 r. deweloperzy sprzedali 7321 mieszkań. To o 4,5 procent więcej niż w takim samym okresie rok temu.

Wyceń swoje mieszkanie online:

zdjecie-sonarhome-pl

Mieszkania kupowane za gotówkę, czy na kredyt?

Od więcej niż roku Polacy coraz chętniej kupują mieszkania nie tylko z gotówkę, ale również na kredyt. W 2017 roku wzięto ponad 190 tysięcy kredytów hipotecznych. Wynika stąd, że jest to najwyższy wynik od 2012 roku ( raport AMRON-SARFiN, znajdziesz go tutaj: http://www.amron.pl/download_report_pl.php?id=wFAo5y6O4v6OHTLba2pbdiWpTDpggXiT9LFMWIlpDDA%3D). Rynek nieruchomości obecnie jest w tak dobrej kondycji, że nawet, jeżeli skończyłyby się dopłaty do kredytów mieszkaniowych (Mieszkanie dla Młodych), to nie zahamowałoby to wzrostu cen mieszkań i chęć nabycia przez ludzi swojego M.

Nawet w Warszawie są o 5- 10 procent niższe niż przed ostatnim kryzysem na rynku nieruchomości.

Polacy mają coraz wyższe wynagrodzenia

Warto wspomnieć, że przez ostatnie 10 lat w dużym stopniu wzrosły w Polsce wynagrodzenia. Z danych GUS wynika, że w 2007 roku przeciętne wynagrodzenie brutto to mniej niż 2,7 tys. zł miesięcznie. W 2017 roku było to już 4,3 tys. zł. W związku z tym nastąpił wzrost aż o 59 procent. W dodatku kredyty hipoteczne są aktualnie prawie o połowę tańsze, niż 10 lat temu.

W związku z tym, przeciętne gospodarstwo domowe jest obecnie w stanie zaciągnąć wyższy kredyt hipoteczny niż przed wspomnianym wcześniej kryzysem. Jeżeli weźmiemy pod uwagę na przykład trzyosobową rodzinę, w której każdy rodzic zarabiałby średnią krajową, to dojdziemy do bardzo ciekawych wniosków. Gdy zdecydowali się oni na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na 30 lat, to w 2007 roku mogliby pożyczyć jedynie około 350 tys. zł. Natomiast obecnie taka rodzina mogłaby wziąć aż 510 tys. zł kredytu.

Czy ceny mieszkań w Warszawie będą dalej rosnąć?

Sprzedaż mieszkań od deweloperów przez cały czas rośnie. Jednak nie należy tego uważać za dobry znak. Już minęła połowa 2018 roku. Właśnie teraz eksperci od rynku nieruchomości są w stanie powiedzieć, w oparciu o to, co się do teraz wydarzyło i planów deweloperów, jak będzie wyglądała pozostała część roku. Analitycy szacują, że deweloperzy pobiją rekord ilości mieszkań oddanych do użytkowania z ostatnich lat. W bardzo dużym stopniu wzrosną natomiast ceny nieruchomości.

Eksperci od rynku nieruchomości prognozują, że w 2018 roku deweloperzy oddadzą więcej niż 200 000 nowych mieszkań w całym kraju. Znaczy to, że nie boją się oni, ani widma końca programu Mieszkanie dla Młodych, ani wzrostu cen gruntów, ani przepowiedni załamania rynku mieszkaniowego. Ciągle spodziewają się tak samo wysokiej sprzedaży lokali, jak w ubiegłych latach. A może nawet większej.

O ile wzrosną ceny mieszkań?

Analitycy są zgodni. Na pewno w tym roku kalendarzowym ceny mieszkań jeszcze wzrosną. Jednak zdania są podzielone, jeżeli chodzi o wielkości tych podwyżek. Na przykład eksperci z Emmerson Evaluation szacują, że będzie to około 10 procent. Niektórzy twierdzą, że będzie to jeszcze więcej. Wspomniani eksperci swoje prognozy uzasadniają tym, że w najlepszych lokalizacjach, w tym oczywiście w Warszawie ceny mieszkań mogą wzrosnąć o więcej niż 10 procent. Obecnie wzrost cen będzie napędzany przez utrzymujący się wysoki popyt na nieruchomości, ale również z uwagi na zwiększające się koszty budowy, robocizny oraz ze względu na to, że deweloperom coraz trudniej jest pozyskiwać grunty. Ziemi po prostu zaczyna brakować. Z czasem będzie to coraz większy problem.

Eksperci uważają również, że 2018 rok będzie ostatnim rokiem hossy na rynku nieruchomości. Jako powód podają podniesione przez NBP stopy procentowe oraz przesycenie rynku nowymi mieszkaniami. Eksperci podkreślają jednak, że deweloperzy mogą ponieść straty ze względu na program Mieszkanie Plus.

Jak wyglądał rynek nieruchomości w I połowie 2017 roku?

W pierwszej połowie 2017 roku padł rekord, jeżeli chodzi o liczbę transakcji zawartych w Warszawie. Sprzedano ponad 13,7 tys. mieszkań. To niemal o 10 procent więcej niż w drugiej połowie 2016 roku. Wtedy też odnotowano rekordowy wynik sprzedaży. Na końcu pierwszego półrocza w ofercie mieszkaniowej w Warszawie zostało 18 519 lokali.

W pierwszej połowie 2017 roku w Warszawie zostało wydane pozwolenie na budowę dla 14 304 mieszkań. 94, 5 procent stanowiły mieszkania deweloperskie. Według danych GUS, zaczęto budowę 10 361 mieszkań, z czego aż 97,2% było przeznaczonych na sprzedaż lub na wynajem.

Jak się rozwinie się rynek nieruchomości w Warszawie?

Jednym z czynników, które kształtują rynek nieruchomości są zjawiska demograficzne. W odniesieniu do Warszawy prognozowany jest wzrost liczby ludności wynikający z utrzymującego się wysokiego salda migracji wewnętrznych i dostępności uczelni wyższych. Do Warszawy każdego roku przyjeżdża średnio 8-10 tys. osób. Zgodnie z danymi GUS-u do 2020 roku liczba ludności w Warszawie zwiększy się o ponad 8,9 tys. W związku z tym, zainteresowanie mieszkaniami również bardzo znacząco wzrośnie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, bardzo znaczący wpływ na rynek mieszkaniowy ma też rozwój stołecznego rynku pracy, spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń.

Nie mamy również żadnych wątpliwości, że szansą, aby rynek nieruchomości w Warszawie są rozwinął będą też pakietowe zakupy mieszkań przez inwestorów. W bardzo dużym stopniu rynek nieruchomości w Warszawie może ożywić wprowadzenie w naszym kraju REIT- ów (spółek rynku wynajmu nieruchomości). Dzięki nim mniej bogaci inwestorzy również będą mogli inwestować w nieruchomości.

Co może wpłynąć negatywnie na rynek mieszkaniowy w Warszawie w najbliższym czasie?

W nadchodzących miesiącach najważniejszym czynnikiem ryzyka związanym z popytem na mieszkania będzie zwiększenie stóp procentowych. Zapowiadane podwyżki będą prowadziły do zmniejszenia popytu. Spowoduje to zwiększenie kosztów kredytów hipotecznych, a inwestowanie w mieszkania automatycznie stanie się mniej atrakcyjne. Nie ma się co dziwić, że za tym pójdzie ograniczenie zainteresowania inwestorów rynkiem mieszkaniowym, bo wzrosną koszty z nim związane. Rada Polityki Pieniężnej zapowiada zmiany w najbliższym czasie.

Zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych w następnym roku może też osłabić popyt na rynku nieruchomości. Zagrożeniem z pewnością jest również pomysł rządu, aby wprowadzić program Mieszkanie Plus. Jego celem jest zaoferowanie ludziom tańszego wynajmu mieszkań z opcją dojścia do własności. W dodatku zwiększające się wynagrodzenia pracowników budowlanych spowodują dalszy wzrost kosztów stawiania budynków. To również bardzo niekorzystnie odbije się na cenach mieszkań w Warszawie. Zobaczymy, w jakim stopniu te prognozy się sprawdzą. Jak dotąd widać bardzo dużą tendencję wzrostową.

Źródło: https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-lipiec-2018


 

 

Wiadomości

Henryk Jerzy Chmielewski nie żyje

- Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel, autor najbardziej znanej polskiej serii komiksowej, „tata” Tytusa, powstaniec warszawski, polski patriota. Był...

Mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

W stulecie urodzin jednego z patronów roku 2021, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Narodowe Centrum Kultury odsłoniło mural poświęcony jego pamięci. 

Skyliner z pozwoleniem na użytkowanie

  Jeden z najwyższych biurowców w Warszawie - Skyliner - należący do...

Apartamenty na Wilczej 19 gotowe do zamieszkania

Deweloper RealCo, działający od 2010 roku na polskim rynku nieruchomości, zakończył rewitalizację XIX-wiecznej kamienicy w sercu warszawskiego Śródmieścia. Wszystkie apartamenty były...

Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów

Dzieci z Ursynowa zyskały właśnie nowe miejsce do nauki i opieki w nowoczesnym zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. J. Zaruby 7.

DZIELNICA MIESZKANIOWA METRO ZACHÓD – KOLEJNY ETAP W SPRZEDAŻY

Dom Development wprowadził do oferty 140 mieszkań i 5 lokali użytkowych w ramach nowego etapu projektu Dzielnica...

Polecane

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.