REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Rakowiecka 30A – projektowanie dla zrównoważonego rozwoju

Strona główna Nieruchomości Mieszkania Rakowiecka 30A – projektowanie dla zrównoważonego rozwoju

VINCI  Immobilier Polska posiada nową koncepcję projektu mieszkaniowego przy ul. Rakowieckiej 30A z usługami w parterze i otwartą przestrzenią publiczną. Projekt powstał w wyniku diagnozy wymogów sąsiedztwa Parku SGGW i dążeń do zrównoważonego rozwoju tej okolicy. Autorem koncepcji jest renomowana pracowania BBGK Architekci.

 

VINCI  Immobilier Polska, spółka-córka znanego francuskiego holdingu VINCI, 2 marca  2018 r. kupiła nieruchomość przy ul. Rakowieckiej 30A wraz z projektem budowlanym opracowanym na podstawie wytycznych obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z 2010 r.

Budynki mają mieć kaskadową elewację i duże tarasy.

Budynki mają mieć kaskadową elewację i duże tarasy.

Projekt poprzedniego właściciela zakupiony wraz z nieruchomością nie do końca spełniał nasze oczekiwania. Zleciliśmy ponad dwadzieścia ekspertyz i opinii specjalistom z rożnych branż i stwierdziliśmy, że doskonała lokalizacja, bliskość parku i potencjał działki zasługują na świeże spojrzenie i nowe podejście do projektu – mówi Jacek Orkisz, członek zarządu i dyrektor zarządzający Vinci Immobilier Polska. – Poprosiliśmy renomowaną pracownię architektoniczną BBGK, która jest m.in. autorem koncepcji Dzielnicy Społecznej, o wykonanie audytu architektonicznego, w wyniku którego otrzymaliśmy mnóstwo bardzo trafnych i ciekawych rekomendacji. Zdecydowaliśmy się więc zlecić tej pracowni wykonanie prac koncepcyjnych, które uwzględniałyby zebrane już informacje, ale także oczekiwania organów miasta, sąsiadów oraz różnych organizacji, które, po naszym zakupie terenu, zainteresowały się nim. W ten sposób naszym zdaniem powstała wysokiej klasy nowa koncepcja zakładająca zrównoważoną architekturę, która ma szansę stać się wzorcem nowego podejścia do planowania śródmiejskich budynków.vinci_ujecie_2-small

Koncepcja architektoniczna powstała w pracowni BBGK Architekci

W ramach nowej koncepcji w dwóch budynkach mają powstać 83 mieszkania oraz parking podziemny na około 80 samochodów. Będzie to nowoczesna, przyjazna architektura, która szanuje otoczenie i wtapia się w zieleń. Rozrzeźbiona elewacja nada projektowi lekkości. Kameralne, przezierne, tarasowe budynki, stworzą naturalne otwarcie na park SGGW.

Strategia zrównoważonego rozwoju

Podstawą projektowania była dla nas wieloaspektowa strategia zrównoważonego rozwoju – mówi Wojciech Kotecki, projektant i prezes pracowni BBGK. – Korzystając z naszych wieloletnich doświadczeń w projektowaniu przyjaznej przestrzeni i obiektów wielofunkcyjnych o wysokim standardzie, zlokalizowanych często w bliskości starodrzewia, jak to ma miejsce w tym przypadku, założyliśmy jako bazę do projektowania fakt, że obiekt ma spełniać wymogi uwzględniające zmiany klimatyczne i nowe podejście do projektowania w mieście – tłumaczy Kotecki.

 

Makieta przyszłej zabudowy i otoczenia.
Makieta przyszłej zabudowy i otoczenia.

 

Rakowiecka 30A w oparciu o 5 zasad zrównoważonego rozwoju

Miastotwórczość

Projekt Rakowieckiej 30A, roboczo zwany również „Bruna”, ma wzbogacać i wspierać miejskie funkcje otoczenia. Obiekt stanie się otwartym miejscem spotkań i rekreacji. Daje również możliwość przejścia między ulicami Bruna a Rakowiecką, a tym samym poprawi komfort okolicznych mieszkańców, głównie starszych, mieszkających w blokach przy ulicy Batorego, którzy dotychczas są „odizolowani” od ekskluzywnego Starego Mokotowa. Projekt przysłuży się także zwiększeniu zróżnicowania społecznego w okolicy. Nowi, głównie młodzi, mieszkańcy będą korzystać z usług oferowanych w najbliższym otoczeniu, ściągając tam swoich znajomych, wydając pieniądze i przyczyniając się do ożywiania otoczenia i powstawania kolejnych punktów usługowo-handlowych czy gastronomicznych.

Otwarta publiczna przestrzeń ma niwelować napięcia społeczne, które rodzą m.in. zamknięte osiedla. Powstanie tu publiczny skwer – miejsce dostępne dla wszystkich, bez względu na status społeczny. Planowane w parterze usługi o profilu gastronomicznym będą miejscem spotkań, zapraszają do integracji pieszych, rowerzystów, kierowców, okolicznych mieszkańców i studentów.

Projektanci analizują otoczenie przyszłej zabudowy.
Projektanci analizują otoczenie przyszłej zabudowy.

 

Zrównoważone środowisko

Stworzony przez ekspertów program ochrony środowiska zakłada zastosowanie rozwiązań ekologicznych zgodnych ze „Strategią adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy”. Wpłynie to niezwykle korzystnie na kondycję sąsiedniego parku SGGW. Przykładem może być planowany system mikroretencji wód deszczowej i szarej. Poprzez zbiórkę i retencję deszczówki, a następnie jej rozsączanie przy granicy działki, korzenie drzew będą zasilane w wodę, wzrośnie również wilgotność powietrza na tym terenie. Obecnie cała woda z działki trafia do kanalizacji. Teraz większość działki jest utwardzona powierzchnią nieprzepuszczalną, co powoduje jej nagrzewanie i osuszanie powietrza oraz wzrost temperatury na tym obszarze, w lecie nawet o 2-3 °C. Powierzchnia biologicznie czynna zwiększy się z obecnych 10 do 34 proc., co poprawi jakość powietrza w okolicy. Trawa i zieleń o zróżnicowanej wysokości oraz zielone dachy będą poprawiały jakość powietrza i odczucie komfortu.

Zieleń będzie integralną częścią całej inwestycji.
Zieleń będzie integralną częścią całej inwestycji.

 

Zrównoważone budownictwo

Ważnym trendem w nowoczesnym projektowaniu jest założenie „budować mądrze”. Budynki projektowane jako długowieczne charakteryzują się bardzo niskim wpływem na środowisko. Vinci Immobilier pracuje obecnie nad znalezieniem takich technologii dla tego projektu, które będą przyjazne dla otoczenia, a także zapewnią maksymalny możliwy komfort sąsiadom w trakcie budowy.

Istniejący Park SGGW - stan obecny.
Istniejący Park SGGW – stan obecny.

Bezpieczna technologia

Technologia wykonania części podziemnej budynku została zaprojektowana przy uwzględnieniu istniejących warunków geotechnicznych i poziomu wody gruntowej, głębokości wykopu i jego położenia w stosunku do istniejących obiektów. Zaproponowane rozwiązania technologiczne mają na celu również ochronę środowiska roślinnego i stosunków wodnych w obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Park SGGW”.

obraz1

Piętrowy budynek przeznaczony jest do rozbiórki

Wykonanie dwukondygnacyjnej części podziemnej budynku mieszkalnego przy ul. Rakowieckiej 30A  będzie realizowane w dwóch zasadniczych etapach:

  • Etap I – wykonanie ścian szczelinowych stanowiących obudowę wykopu i jednocześnie ściany części podziemnej budynku.
  • Etap II – wznoszenie monolitycznej konstrukcji podziemi – płyty dennej stropów i pozostałych elementów konstrukcyjnych do poziomu stropu „0”.

 

Widok na działkę w miejscu niskiego pawilonu mogą powstać kameralne budynki.
Widok na działkę w miejscu niskiego pawilonu mogą powstać kameralne budynki.

 

rakowiecka30a_rzut-2
Planowana zabudowa względem granic działki i istniejących budynków.

 

Jak pokazują ekspertyzy dendrologów, drzewa posiadają system korzeniowy żywicielski na głębokości od 30 do 100 cm, tam gdzie gleba zasobna jest w składniki odżywcze, wodę i tlen. To oznacza, że korzenie nie rozwinęły się na działce VINCI z uwagi na ściany fundamentowe istniejącego budynku oraz parking, którego nawierzchnia wykonana jest z kostki betonowej. Na zlecenie inwestora zostały wykonane badania odkrywkowe (wykop liniowy do głębokości ok. 40 cm, poniżej stwierdzono beton). Badania potwierdziły, że korzenie nie rozwinęły się na działce VINCI, stąd też nie ma ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego w trakcie realizacji inwestycji. Na zlecenie VINCI wykonano inwentaryzację drzew w pobliżu projektowanego budynku wraz z pomiarami koron drzew, uwzględniając ich zasięg w projekcie, w efekcie czego kształt balkonów podąża za linią koron drzew.

Fot: materiały inwestora/ BBGK Architekci

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Tablica zapomnianego prezydenta odsłonięta

Ratował miejskie dokumenty, żeby nie wpadły w ręce hitlerowców, kiedy Niemcy urządzili całodzienny nalot na Warszawę. 25 września 1939 roku wiceprezydent...

Budimex zakończył budowę Muzeum Historii Polski

Budimex wybudował największe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. Nowa siedziba Muzeum Historii...

Marsz Miliona Serc – informacje dla mieszkańców i pasażerów

Już w niedzielę, 1 października, o godz. 12:00 wyruszy – z ronda Dmowskiego – Marsz Miliona Serc. Do udziału w wydarzeniu...

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100...

Barceló Warsaw Powiśle pokazuje wnętrza z historycznymi artefaktami

Hotel Barceló Warsaw Powiśle zaprezentował się w pełnej odsłonie. 151 pokoi, jeden z najpiękniejszych widoków na wschodnią panoramę Warszawy prosto z...

SEJM Wita – Live z Radomirem Witem, już dziś!

Punktualnie o 20.30 zapraszamy Was do oglądania wywiadu z Radomirem Witem na Instagram.com/NowaWarszawa. Z popularnym dziennikarzem TVN 24 będziemy rozmawiać o...

Polecane

Warszawski Maraton Fotograficzny 2023 – Galeria Zdjęć

Czwarta edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego już za nami, teraz uczestnicy oczekują na wyniki obrad jury. W tym roku na stracie stawiło się...

Znamy zwycięzców jubileuszowego 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego! Polka najlepsza wśród kobiet

Poznaliśmy zwycięzców 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego – indywidualnych oraz drużynowych – walczących w TEAM UP! Europe. Ewa Jagielska najszybszą kobietą na trasie! Za...

Lokalizacja kluczem do sukcesu nowych osiedli domów pod Warszawą

15-minutowe miasta czy 15 minut do miasta? To pytanie klientów poszukujących równowagi pomiędzy życiem w zatłoczonej aglomeracji, a spokojnym podmiejskim charakterem...

#ChodźPoWięcej do Centrum Praskiego Koneser. Nowości dla dużych i małych!

Już niebawem, na przełomie września i października, Centrum Praskie Koneser poszerzy swoją ofertę o dwa wyjątkowe miejsca. Coś dla siebie znajdą nie...

8. Nocny Półmaraton Praski- znamy wyniki!

8. Nocny Półmaraton Praski - Kaczor z rekordem trasy 8. Nocnego Półmaratonu Praskiego, Paszkiewicz pierwsza wśród kobiet. Mateusz Kaczor (RLTL Optima...

Ukraińskie narzędzia w Polsce: Dnipro-M otworzył sklep w Warszawie

Ukraińska marka narzędziowa Dnipro-M ogłosiła otwarcie sklepu dla majsterkowiczów w Warszawie. Producent, który zdobył zaufanie milionów Ukraińców i stał się największą...