SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Rakowiecka 30A – projektowanie dla zrównoważonego rozwoju

Strona główna Nieruchomości Mieszkania Rakowiecka 30A – projektowanie dla zrównoważonego rozwoju

VINCI  Immobilier Polska posiada nową koncepcję projektu mieszkaniowego przy ul. Rakowieckiej 30A z usługami w parterze i otwartą przestrzenią publiczną. Projekt powstał w wyniku diagnozy wymogów sąsiedztwa Parku SGGW i dążeń do zrównoważonego rozwoju tej okolicy. Autorem koncepcji jest renomowana pracowania BBGK Architekci.

 

VINCI  Immobilier Polska, spółka-córka znanego francuskiego holdingu VINCI, 2 marca  2018 r. kupiła nieruchomość przy ul. Rakowieckiej 30A wraz z projektem budowlanym opracowanym na podstawie wytycznych obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z 2010 r.

Budynki mają mieć kaskadową elewację i duże tarasy.

Budynki mają mieć kaskadową elewację i duże tarasy.

Projekt poprzedniego właściciela zakupiony wraz z nieruchomością nie do końca spełniał nasze oczekiwania. Zleciliśmy ponad dwadzieścia ekspertyz i opinii specjalistom z rożnych branż i stwierdziliśmy, że doskonała lokalizacja, bliskość parku i potencjał działki zasługują na świeże spojrzenie i nowe podejście do projektu – mówi Jacek Orkisz, członek zarządu i dyrektor zarządzający Vinci Immobilier Polska. – Poprosiliśmy renomowaną pracownię architektoniczną BBGK, która jest m.in. autorem koncepcji Dzielnicy Społecznej, o wykonanie audytu architektonicznego, w wyniku którego otrzymaliśmy mnóstwo bardzo trafnych i ciekawych rekomendacji. Zdecydowaliśmy się więc zlecić tej pracowni wykonanie prac koncepcyjnych, które uwzględniałyby zebrane już informacje, ale także oczekiwania organów miasta, sąsiadów oraz różnych organizacji, które, po naszym zakupie terenu, zainteresowały się nim. W ten sposób naszym zdaniem powstała wysokiej klasy nowa koncepcja zakładająca zrównoważoną architekturę, która ma szansę stać się wzorcem nowego podejścia do planowania śródmiejskich budynków.vinci_ujecie_2-small

Koncepcja architektoniczna powstała w pracowni BBGK Architekci

W ramach nowej koncepcji w dwóch budynkach mają powstać 83 mieszkania oraz parking podziemny na około 80 samochodów. Będzie to nowoczesna, przyjazna architektura, która szanuje otoczenie i wtapia się w zieleń. Rozrzeźbiona elewacja nada projektowi lekkości. Kameralne, przezierne, tarasowe budynki, stworzą naturalne otwarcie na park SGGW.

Strategia zrównoważonego rozwoju

Podstawą projektowania była dla nas wieloaspektowa strategia zrównoważonego rozwoju – mówi Wojciech Kotecki, projektant i prezes pracowni BBGK. – Korzystając z naszych wieloletnich doświadczeń w projektowaniu przyjaznej przestrzeni i obiektów wielofunkcyjnych o wysokim standardzie, zlokalizowanych często w bliskości starodrzewia, jak to ma miejsce w tym przypadku, założyliśmy jako bazę do projektowania fakt, że obiekt ma spełniać wymogi uwzględniające zmiany klimatyczne i nowe podejście do projektowania w mieście – tłumaczy Kotecki.

 

Makieta przyszłej zabudowy i otoczenia.
Makieta przyszłej zabudowy i otoczenia.

 

Rakowiecka 30A w oparciu o 5 zasad zrównoważonego rozwoju

Miastotwórczość

Projekt Rakowieckiej 30A, roboczo zwany również „Bruna”, ma wzbogacać i wspierać miejskie funkcje otoczenia. Obiekt stanie się otwartym miejscem spotkań i rekreacji. Daje również możliwość przejścia między ulicami Bruna a Rakowiecką, a tym samym poprawi komfort okolicznych mieszkańców, głównie starszych, mieszkających w blokach przy ulicy Batorego, którzy dotychczas są „odizolowani” od ekskluzywnego Starego Mokotowa. Projekt przysłuży się także zwiększeniu zróżnicowania społecznego w okolicy. Nowi, głównie młodzi, mieszkańcy będą korzystać z usług oferowanych w najbliższym otoczeniu, ściągając tam swoich znajomych, wydając pieniądze i przyczyniając się do ożywiania otoczenia i powstawania kolejnych punktów usługowo-handlowych czy gastronomicznych.

Otwarta publiczna przestrzeń ma niwelować napięcia społeczne, które rodzą m.in. zamknięte osiedla. Powstanie tu publiczny skwer – miejsce dostępne dla wszystkich, bez względu na status społeczny. Planowane w parterze usługi o profilu gastronomicznym będą miejscem spotkań, zapraszają do integracji pieszych, rowerzystów, kierowców, okolicznych mieszkańców i studentów.

Projektanci analizują otoczenie przyszłej zabudowy.
Projektanci analizują otoczenie przyszłej zabudowy.

 

Zrównoważone środowisko

Stworzony przez ekspertów program ochrony środowiska zakłada zastosowanie rozwiązań ekologicznych zgodnych ze „Strategią adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy”. Wpłynie to niezwykle korzystnie na kondycję sąsiedniego parku SGGW. Przykładem może być planowany system mikroretencji wód deszczowej i szarej. Poprzez zbiórkę i retencję deszczówki, a następnie jej rozsączanie przy granicy działki, korzenie drzew będą zasilane w wodę, wzrośnie również wilgotność powietrza na tym terenie. Obecnie cała woda z działki trafia do kanalizacji. Teraz większość działki jest utwardzona powierzchnią nieprzepuszczalną, co powoduje jej nagrzewanie i osuszanie powietrza oraz wzrost temperatury na tym obszarze, w lecie nawet o 2-3 °C. Powierzchnia biologicznie czynna zwiększy się z obecnych 10 do 34 proc., co poprawi jakość powietrza w okolicy. Trawa i zieleń o zróżnicowanej wysokości oraz zielone dachy będą poprawiały jakość powietrza i odczucie komfortu.

Zieleń będzie integralną częścią całej inwestycji.
Zieleń będzie integralną częścią całej inwestycji.

 

Zrównoważone budownictwo

Ważnym trendem w nowoczesnym projektowaniu jest założenie „budować mądrze”. Budynki projektowane jako długowieczne charakteryzują się bardzo niskim wpływem na środowisko. Vinci Immobilier pracuje obecnie nad znalezieniem takich technologii dla tego projektu, które będą przyjazne dla otoczenia, a także zapewnią maksymalny możliwy komfort sąsiadom w trakcie budowy.

Istniejący Park SGGW - stan obecny.
Istniejący Park SGGW – stan obecny.

Bezpieczna technologia

Technologia wykonania części podziemnej budynku została zaprojektowana przy uwzględnieniu istniejących warunków geotechnicznych i poziomu wody gruntowej, głębokości wykopu i jego położenia w stosunku do istniejących obiektów. Zaproponowane rozwiązania technologiczne mają na celu również ochronę środowiska roślinnego i stosunków wodnych w obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Park SGGW”.

obraz1

Piętrowy budynek przeznaczony jest do rozbiórki

Wykonanie dwukondygnacyjnej części podziemnej budynku mieszkalnego przy ul. Rakowieckiej 30A  będzie realizowane w dwóch zasadniczych etapach:

  • Etap I – wykonanie ścian szczelinowych stanowiących obudowę wykopu i jednocześnie ściany części podziemnej budynku.
  • Etap II – wznoszenie monolitycznej konstrukcji podziemi – płyty dennej stropów i pozostałych elementów konstrukcyjnych do poziomu stropu „0”.

 

Widok na działkę w miejscu niskiego pawilonu mogą powstać kameralne budynki.
Widok na działkę w miejscu niskiego pawilonu mogą powstać kameralne budynki.

 

rakowiecka30a_rzut-2
Planowana zabudowa względem granic działki i istniejących budynków.

 

Jak pokazują ekspertyzy dendrologów, drzewa posiadają system korzeniowy żywicielski na głębokości od 30 do 100 cm, tam gdzie gleba zasobna jest w składniki odżywcze, wodę i tlen. To oznacza, że korzenie nie rozwinęły się na działce VINCI z uwagi na ściany fundamentowe istniejącego budynku oraz parking, którego nawierzchnia wykonana jest z kostki betonowej. Na zlecenie inwestora zostały wykonane badania odkrywkowe (wykop liniowy do głębokości ok. 40 cm, poniżej stwierdzono beton). Badania potwierdziły, że korzenie nie rozwinęły się na działce VINCI, stąd też nie ma ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego w trakcie realizacji inwestycji. Na zlecenie VINCI wykonano inwentaryzację drzew w pobliżu projektowanego budynku wraz z pomiarami koron drzew, uwzględniając ich zasięg w projekcie, w efekcie czego kształt balkonów podąża za linią koron drzew.

Fot: materiały inwestora/ BBGK Architekci

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Kinoteka zawiesza działalnością. Będą kolejne kina?

Od 19 października Kinoteka zawiesza swoją działalność. W lakonicznym komunikacie czytamy:  "trudną decyzję podjęto po analizie sytuacji związanej z COVID-19." Co więcej...

Kultowy Fiat 126 p może powrócić na drogi

Popularny Maluch był najbardziej pożądanym pojazdem na polskich drogach w czasach PRL. Teraz pojawiły się szanse , żeby 'fiacik' powrócił na...

NOWY CHODNIK NA MADALIŃSKIEGO PRAKTYCZNIE GOTOWY

Finisz realizacji kolejnego projektu w ramach budżetu obywatelskiego. Niemal gotowy jest już chodnik wzdłuż ul. Madalińskiego na odcinku od ul....

Szpital Narodowy ruszył z rekrutacją!

Największy szpital dla chorych na covid19- czyli Szpital Narodowy ma już własną stronę www i ruszył z rekrutacją pracowników. Już...

Radisson Individuals, nowa marka Radisson Hotel Group

Radisson Hotel Group wprowadza nową markę: Radisson Individuals i pozyskuje 10 nowych hoteli w regionie EMEA w trzecim kwartale 2020 roku.

Rynek najmu mieszkań w pandemii. Dmuchać na zimne czy brać jak leci?

Szczyt sezonu na rynku najmu przypada przeważnie na koniec wakacji i początek jesieni, jednak w tym roku,...

Polecane

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.