Do wtorku, 18 kwietnia można zgłaszać oferty w konkursie na najem wschodniej Hali Mirowskiej tzw. Hali Gwardii. Miasto szuka tymczasowego najemcy na okres 3 lat. Po tym czasie zostanie wybrany docelowy operator budynku, który zorganizuje i poprowadzi w nim nowoczesną halą targową.
Przyszły najemca będzie miał do dyspozycji powierzchnię 3330 m² (parter i antresolę), gdzie będzie mógł prowadzić działalność handlowo-usługową oraz gastronomiczną i kulturalną. Oferty można składać w siedzibie Zarządzie Mienia m.st. Warszawy (ul. Jana Kazimierza 62). Komisja konkursowa weźmie pod uwagę nie tylko oferowaną kwotę za najem, ale także plany zagospodarowania i program działalności w hali.
Szczegółowe informacje o konkursie wraz z wymaganymi dokumentami dostępne są na stronie. Dodatkowe informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 22 836 81 03 (wewn. 124). Umowa na wynajem części budynku, zlokalizowanego przy Pl. Żelaznej Bramy 1, zostanie zawarta na 3 lata, z możliwością skrócenia po 18 miesiącach, do momentu wyłonienia docelowego najemcy.
Hale Mirowskie zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa. Budynki w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwały oblężenie Warszawy, a ucierpiały poważnie dopiero w trakcie powstania warszawskiego. Hala zachodnia została oddana do użytku w 1962 r. i do dzisiaj pełni funkcję handlową. Z kolei odbudowana już w 1953 r. Hala wschodnia była własnością Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” i przez wiele lat pełniła funkcje sportowo-widowiskowe.
Miasto chce przywrócić Hali jej historyczną funkcję. Ma w niej powstać dostępna dla wszystkich hala targowa, w której będzie można kupić przede wszystkim świeżą żywność, pochodzącą bezpośrednio od producentów. Poza funkcją handlową, wyremontowany budynek, ma pełnić także rolę lokalnego centrum integrującego mieszkańców. Oprócz punktów gastronomicznych, przewiduje się wygospodarowanie przestrzeni na organizację różnorodnych wydarzeń. Planowane jest także upamiętnienie Feliksa Stamma, założyciela tzw. Polskiej Szkoły Boksu. Ma to być nawiązanie do X Mistrzostw Europy w Boksie, które okazały się ogromnym sukcesem polskiej reprezentacji.
Podobne obiekty, łączące ze sobą rolę miejskiej hali targowej i punktu kulturalno-integracyjnego z powodzeniem działają w innych europejskich miastach, takich jak: Barcelona, Berlin, Londyn czy Ryga.