W Placu Unii trwa modernizacja poziomu +1, który już z początkiem przyszłego roku zaoferuje dodatkowe 5000 mkw. nowoczesnej i ekologicznej powierzchni biurowej. Zgodnie z globalną strategią właściciela budynku – firmy Invesco Real Estate, która realizuje wszystkie nowe inwestycje w myśl idei zrównoważonego rozwoju, także prace związane z remodelingiem obiektu prowadzone są w sposób skutecznie ograniczający negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Odpady powstałe w czasie modernizacji są segregowane oraz dostarczane wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Z kolei część pozyskanych materiałów trafia do ponownego użycia na terenie budowy.
Plac Unii to nowoczesny obiekt typu mixed-use, który wyróżnia się na mapie Warszawy swoją architekturą oraz jest ceniony za wysoką jakość powierzchni biurowych przez najemców, którzy przedłużają umowy na kolejne lata. Kompleks składający się z trzech budynków, w ramach prowadzonej obecnie modernizacji, już w przyszłym roku zaoferuje łącznie ponad 46 000 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia. Dzięki modułowej konstrukcji poszczególnych kondygnacji, Plac Unii zapewnia funkcjonalną i elastyczną pod względem aranżacji powierzchnię biurową klasy A+.
Generalnym Wykonawcą prac związanych z modernizacją poziomu +1 jest Forbis Group posiadająca wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i aranżacji nowoczesnych powierzchni komercyjnych. Firma ta w ramach przebudowy nawiązała współpracę z fundacją Climate Strategies Poland, która zajmuje się monitorowaniem i raportowaniem emisji śladu węglowego oraz doradza w sposobach jego redukcji. Współpraca obu podmiotów wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Placu Unii. Generalny Wykonawca zobowiązany jest w każdym miesiącu do przedstawienia zarządcy budynku raportu dotyczącego m.in. utylizacji odpadów.
W maju br. utylizacji poddano łącznie 154 kontenery o objętości ok. 1300 m3. Z kolei w czerwcu było to 178 kontenerów o objętości ok. 1500 m3. Odpady poddawane są sortowaniu na etapie rozbiórek. Do recyklingu oddanych zostaje około 95% wszystkich odpadów.
Gruz betonowy, gruz ceglany, szkło, a także płyty GK zostają przerobione na kruszywo i materiał służący do utwardzania terenu. Bloczki silikatowe odzyskane w całości są składowane na budowie do ponownego użycia lub zostają przekazane do utylizacji po zgromadzeniu ilości pozwalającej zapełnić całkowicie samochód ciężarowy. Celem takiego działania jest ograniczenie emisji CO2 związanej z transportem. Podobne działania są podejmowane w przypadku styropianu. Odzyskany styropian trafia do maszyny kruszącej, a następnie w postaci granulatu, stanowi wypełnienie mebli. Z kolei przewody elektryczne poddane zostały tzw. korowaniu, aby odzyskać czystą miedź. Natomiast płyty wiórowe z likwidowanych lokali zostały zdemontowane i przygotowane do powtórnego wykorzystania na cele organizacji placu budowy.
Na koniec czerwca 2021 stan zaawansowania prac rozbiórkowych w poszczególnych budynkach biurowca (A, B, C) wynosił 95%.
Najemcy zainteresowani biurami na poziomie +1 Placu Unii mogą wciąż odwiedzić showroom, w którym prezentowane są rozwiązania i możliwości aranżacji charakteryzujące nową przestrzeń biurową. Spotkania odbywają się przy udziale agentów odpowiedzialnych za komercjalizację z firmy Colliers International.
Zarządcą budynku oraz firmą odpowiedzialną za nadzór inwestorski jest firma CBRE. Inwestorem przebudowy jest właściciel Placu Unii – firma Invesco Real Estate. Za koncepcję projektową aranżacji nowej przestrzeni biurowej odpowiada warszawskie studio Trzop Architekci.