Celem doradztwa zawodowego jest odkrycie potencjału zawodowego klienta. Pracę tę wykonuje zwykle psycholog, który przygotowuje uczniów do wejścia na rynek pracy lub pomaga zmienić niechciany zawód obecnych pracowników. Poradnictwo zawodowe można znaleźć w internecie, w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub Powiatowym Urzędzie Pracy.
Każdy w dzieciństwie miał swój wymarzony zawód, jednak z biegiem czasu odkłada się na bok marzenia i wchodzi się na rynek pracy, zapominając o tym, co nas naprawdę interesuje. Gdy wykonuje się pracę, która jest sprzeczna z zainteresowaniami, spada efektywność i z biegiem czasu pracownik czuje się wypalony zawodowo.
Czym jest doradztwo zawodowe?
Doradztwo zawodowe jest formą pomocy, w której specjalista wykwalifikowany w tej dziedzinie (najczęściej psycholog) stara się przybliżyć klientowi jego prawdziwe potrzeby odnośnie znalezienia pracy. Kwestia ta może dotyczyć zmiany zatrudnienia lub ukierunkowania swojej nauki szkolnej na dany dział zawodowy. Celem poradnictwa zawodowego jest uświadomienie klientowi jego mocnych i słabych stron oraz wsparcie go w realizacji planów odnośnie przyszłej pracy. Specjalista bierze też pod uwagę miasto, w którym mieszka klient. Dla przykładu, gdy najlepszą lokalizacją dla klienta jest Warszawa, psycholog szuka ofert pracy z okolic tego miejsca.
Dla kogo jest skierowane poradnictwo zawodowe?
Poradnictwo zawodowe jest skierowane dla osób w każdym wieku, nawet młodzieży i dzieci. Na wszystkich etapach życia warto określić swoje predyspozycje i słabe cechy, ponieważ dzięki temu łatwiej można pokierować swoją ścieżkę kariery. Doradca wie, jakie aktualnie są potrzeby rynkowe oraz czego będzie się wymagało za kilka lat. Niekiedy poradnictwo zawodowe odbywa się grupowo, w gronie rodziców lub pedagogów. Dzięki temu specjalista może bardziej dokładnie określić możliwości ucznia. Główne działy, którymi zajmuje się doradca zawodowy to:
- pomoc osobom, które potrzebują zmienić swoją sytuację zawodową,
- przygotowanie do wejścia na rynek pracy,
- wsparcie klientów, którzy w przeszłości podjęli złe decyzje odnośnie pracy,
- pomoc osobom, które mają zbyt duże przeszkody przez znalezieniem optymalnego zawodu.
Na czym polega praca doradcy zawodowego?
Gdy klient ma już doświadczenie zawodowe, doradca analizuje jego przebieg, wszystkie kursy, szkolenia i zainteresowania. Często osoba wykonuje też różne testy dotyczące predyspozycji zawodowych lub psychologiczne. Proces pomocy przebiega w następujący sposób:
- określenie problemu, z którym przychodzi klient,
- zawarcie umowy z doradcą – przedstawienie możliwości i ograniczeń,
- zebranie niezbędnych informacji, które pomogą w efektywniejszym poradnictwie,
- wstępne zdiagnozowanie problemu,
- zaoferowanie sugerowanych rozwiązań i sposobu realizacji.
Jak i gdzie skorzystać z usług poradnictwa zawodowego?
Usługi doradcze stają się coraz bardziej popularne, więc z roku na rok konkurencja jest coraz większa. W internecie jest wiele stron internetowych, gdzie ogłaszają się ogłaszają się specjaliści zajmujący się poradnictwem, więc można wybrać ofertę dopasowaną do swych potrzeb. Usługę tę można zrealizować też we wszystkich poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w PUP (Powiatowy Urząd Pracy).