SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Pracuj, ucz się, odpoczywaj. Pomysły na home office

Strona główna Informacje Pracuj, ucz się, odpoczywaj. Pomysły na home office

Czas spędzony w domu, w obliczu zagrożenia epidemicznego, wcale nie musi być stracony. Możliwości pracy zdalnej są szerokie, szansa na zdobywanie wiedzy z własnej kanapy jest na wyciągnięcie ręki, a i pomysłów na odpoczynek nie brakuje. Jak najlepiej wykorzystać okres przymusowego pobytu w czterech ścianach własnego mieszkania? Poniżej kilka propozycji i inspiracji.

Pracuj zdalnie

Coraz więcej pracowników przechodzi na tryb home office, a więc pracy z domu. Wiąże się to z koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości, która wielu zaskoczyła właściwie z dnia na dzień.

Wbrew obawom wielu przedsiębiorców – praca zdalna nie musi oznaczać spadku efektywności i motywacji pracowników. Wystarczy umiejętne zarządzanie bieżącymi zadaniami, odrobina zaufania i – oczywiście – sprawdzone narzędzia. Bez tego się nie obejdzie.

Wśród czołowych rozwiązań ułatwiających home office i współpracę na odległość znajdują się pakiety dwóch technologicznych gigantów – Microsoft i Google. Pierwszy oferuje popularny Office w wersji 365, który gwarantuje dostęp do wielu narzędzi w trybie online. Drugi proponuje G Suite z Gmailem we własnej domenie i aplikacjami w chmurze. Oba rozwiązania bazują na współdzieleniu plików, pracy na wspólnych dokumentach i ułatwieniu komunikacji dzięki czatom i wideokonferencjom. Wyposażenie pracowników w dostęp do jednego ze wspominanych pakietów da im niezbędne narzędzia do pracy z domu, zapewniając przy tym bezpieczeństwo danych i intuicyjność użytkowania. Główna zaleta – możliwość pracy na urządzeniach mobilnych z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Kolejnym „must have”, zwłaszcza w większych firmach, jest TeamViewer. Narzędzie, które pozwala na zdalny dostęp do urządzeń pracowników (np. służbowych laptopów) niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. TeamViewer pozwala na rozwiązywanie problemów technicznych na odległość, aktualizację oprogramowania, instalację aplikacji czy sterowników. Wszystko to na komputerze pracownika, ale bez jego udziału. I, co najważniejsze, bez fizycznej obecności np. informatyka.

Myśląc o pracy zdalnej, należy pamiętać o takich rozwiązaniach jak chmury – dyski wspólne (m.in. OneDrive i Dropbox), które zapewnią bezpieczne miejsce w sieci na przechowywanie plików i dzielenie się nimi ze współpracownikami i osobami spoza firmy. Z kolei np. podpisywanie umów, protokołów i innych dokumentów umożliwi elektroniczny podpis kwalifikowany, który zastępuje podpis złożony tradycyjnie (np. w obecności urzędnika).

Rozwijaj się

Gdy wątpliwości dotyczące pracy zdalnej zostaną rozwiane a techniczne i organizacyjne rozwiązania wdrożone, czas spędzony w domu można z powodzeniem spędzić na rozwijaniu swojej wiedzy i umiejętności. W dzisiejszych czasach można to robić z kanapy lub łóżka, nie tracąc przy tym na jakości.

Do dyspozycji internautów jest szereg szkoleń i kursów online (także darmowych), podcastów, artykułów eksperckich, portali branżowych i webinarów. Przykładem jest m.in. Akademia home.pl, w ramach której organizatorzy regularnie zapraszają do udziału w bezpłatnych webinarach. Dotyczą one głównie szeroko pojętych kwestii biznesu on-line i obecności w Internecie. Warto skorzystać.

Dzięki tego typu rozwiązaniom czas spędzony w domu nie będzie stracony. Inwestycja w siebie, zwłaszcza gdy dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu, opłaci się szybciej, niż myślimy.

Odpoczywaj

Praca z domu może skutecznie utrudniać odpoczynek. Trudność w postawieniu sztywnej granicy pomiędzy czasem wolnym a pracą skutkować może albo przepracowaniem, albo, wręcz odwrotnie, zbytnim rozleniwieniem. Paradoksalnie pracując z domu, łatwo można się zapomnieć i przesiedzieć przed komputerem więcej niż standardowe osiem godzin. Tym ważniejsze jest regularnie dbanie o relaks i odpoczynek.

Początkowo pomysłów na pewno nie brakuje. Są przecież filmy i książki, na które nigdy nie było czasu, gry, rękodzieło, sport. Po pewnym czasie lista staje się coraz krótsza… Tym bardziej warto zaopatrzyć się w dostęp do legalnych, bogatych źródeł np. ebooków czy seriali. Jednym z popularnych, sprawdzonych serwisów streamingowych jest platforma CDA Premium, która w swojej bibliotece ma ponad 7000 filmów i seriali. Każdy znajdzie coś dla siebie…

iCzas przymusowego pobytu w domu może nie być łatwy. Wystarczy jednak pamiętać o własnych potrzebach – tych zawodowych i prywatnych, by sprostać wyzwaniom stojącym przed tzw. home office. Przemyślane zarządzanie własnym czasem, odpowiedzialne podejście do obowiązków służbowych wraz z odpoczynkiem i dbałością o samorozwój mogą okazać się kluczem do sukcesu. Sukcesu w wersji domowej.

Wiadomości

Warszawa rozważa zawieszenie współfinansowania policji

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy zapowiedział, że w przypadku dalszej eskalacji działań policji na ulicach miasta wstrzyma współfinansowanie...

Nowy najemca w The Warsaw HUB

Firma Sol - Millennium wynajęła ponad 400 mkw. w budynku The Warsaw HUB w Warszawie, którego agentem wyłącznym jest JLL.

ASFALTOWANIE NA DOMANIEWSKIEJ. KIEROWCÓW CZEKAJĄ UTRUDNIENIA

Trwa przebudowa ul. Domaniewskiej między ulicami Samochodową a Pęcherską. Odcinek ten od piątku, 27 listopada, od godz. 18 do niedzieli, 29...

Nowe stawki opłat za śmieci od kwietnia

Opłaty za odpady dla mieszkańców Warszawy będą naliczane według ilości zużytej wody od kwietnia 2021 r. Ta...

Wojewoda podał termin oddania Szpitala Południowego

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał w czwartek, że powstający na Ursynowie Szpital Południowy zostanie oddany 22 stycznia.

Mieszkania pod inwestycję – 3 lokalizacje, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z przeznaczeniem pod inwestycję to bardzo dobra lokata kapitału. Należy jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, gdyż jest to...

Polecane

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.