Przemysław Chimczak został laureatem międzynarodowego konkursu Archi-World Academy 2017-2019. w konkursie nagradzane są najlepsze koncepcje architektoniczne na świecie. Projekt “Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” został wybrany spośród blisko półtora tysiąca prac.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem “Building in Smart Cities” . w jury zasiadali architekci z tak renomowanych pracowni jak Henning Larsen Architects, C.F. Møller, czy Renato Rizzi Architetto.
Odpowiedź na wyzwania życia w mieście
Coliving to nowa forma mieszkaniowa , oparta na ekonomii współdzielenia. z jednej strony, chodzi
w niej o to by dzieląc się pewnymi przestrzeniami uzyskać ich wyższą jakość, z drugiej – by żyć
z ludźmi w świecie coraz większej samotności. Konkursowy projekt młodego architekta wpisuje się w nowe kierunki myślenia o życiu w mieście . Idea projektu opiera się na połączeniu zalet prywatnego mieszkania i dużych przestrzeni wspólnych, z których korzystają wszyscy mieszkańcy colivngu . Coliving staję się odpowiedzią na rosnącą mobilność mieszkańców, coraz wyższym stopniem izolacji społecznej oraz dynamicznym i zmiennym stylem życia w mieście.
Projekt został zlokalizowany na warszawskim Mordorze, który od lat boryka się z problemami komunikacyjnymi i brakiem życia po godzinach pracy. Coliving mógłby stać się częściowym
rozwiązaniem obu tych problemów – z jednej strony miejscem zamieszkania wielu pracowników,
a z drugiej katalizatorem życia w tej części miasta. Przeczucia projektanta okazały się nad wyraz trafne. Projekt powstał w 2017 roku, a w grudniu 2018 roku fiński deweloper YIT ogłosił, że dokładnie na tej samej działce powstanie największy coliving w Polsce, w którym zamieszka blisko 1000 osób.
Rynek colivingów
Mimo że pojęcie colivingów jest nadal nowe, już dziś widać, że staje się jednym z najciekawszych
nurtów na rynku nieruchomości. Pod koniec 2016 roku colivingów na świecie było 64. z końcem roku
2018 jest ich już ponad 200, a zapowiedzi inwestycyjne mówią o tym, że w roku 2020 będziemy liczyć
je już w tysiącach. Miasto Londyn zdecydowało się nawet już dziś unormować sytuację prawną, tworząc pojęcie PBSL (purpose built living space) jako obejmujące wszystkie formy spółzamieszkiwania w tym PBSA (purpose built student accommodation). W całej Polsce od początku 2018 roku dostrzegalny jest silny trend budowy prywatnych akademików – a w ostatnich miesiącach pojawiły się informacje o inwestycjach w “dorosłe” colivingi , których liczba w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy osiągnie stan dwucyfrowy.