To prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych projektów, z jakim przyszło zmierzyć się miastu, projektantom i wykonawcy. Ikony nie da się poprawić. Trzeba się bardzo natrudzić, by jej nie zepsuć. Od ponad roku trwają prace nad tym, by przywrócić Warszawie tę perłę powojennego modernizmu.
Miasto i projektanci zakończyli właśnie prace nad Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym.
– Ten projekt jest precedensem. Po raz pierwszy miasto zawarło porozumienie z wykonawcą prywatnym na przeniesienie obiektu zabytkowego – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Pawilon stanie na skraju parku Świętokrzyskiego. W starej lokalizacji ul. Emilii Plater świecił jak latarnia. W latach 90. przyćmiły ją wieżowce. W parku znów odzyska blask. Ma szansę stać się inspiracją do ożywienia tego trochę zapomnianego parku.
– Nad tym projektem Zarząd Zieleni Miasta pracował razem z Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym – podkreślił Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. – W Emilii powstanie oranżeria, która będzie miejscem wypoczynku zimą, ale także latem.
Emilia będzie odporną na mrozy i smog miejską oranżerią z szeroką ofertą kulturalną i ekspozycyjną. Dostępna, jasna przestrzeń pawilonu, wypełniona zielenią, pozostanie oryginalnym tłem dla wystaw, inicjatyw społecznych, wernisaży, widowisk i sportów miejskich. Jednak przede wszystkim będzie to miejsce dla ludzi.
Układ budynku
Parter budynku to otwarta przestrzeń z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. Staną tam mobilne donice z zielenią, które w miesiącach letnich przenoszone będą na taras przed budynkiem. Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w planszówki – odpocząć. Projektanci zaplanowali też przestrzenie przeznaczone pod spotkania taneczne czy wspólną praktykę jogi.
Sercem budynku będzie trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Pełni ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży. W podziemiu otacza je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które są również pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium.
– Zreinterpretowana funkcja pawilonu, stawia przed nim nowe zadania. Nie ma być on podróbką czy falsyfikatem – powiedział Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci. – Przenoszona jest idea, myśl techniczną, ale również materia pierwotnej Emilki. Jak powiedziała jedyna żyjąca współautorka oryginalnego projektu, Hanna Lewicka, to powrót do pierwszych założeń, z jakimi projektowano ten obiekt – otwartej i dostępnej z każdej strony przestrzeni wystawienniczej.
W nowym miejscu – na skraju parku Świętokrzyskiego – będzie to znowu możliwe.
Dlaczego przenosimy Emilię?
– Jedyna metodą zachowania tej unikatowej modernistycznej architektury było jej przeniesienie w nowe miejsce – podkreślił Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, pomysłodawca i koordynator projektu.
Pawilon, który już w 2015 r. został objęty prawomocną decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę (nr 381/Ś/2015 z dn. 26 czerwca 2015 r.) i planowano jego wyburzenie pod nowa inwestycję. Próby zahamowania tego procesu poprzez objęcie ochroną konserwatorska okazały się nieudane. W związku z tym jedynym rozwiązaniem, które mogło sprzyjać zachowaniu tego budynku była jego translokacja. Na miejsce docelowego przeniesienia wybrano teren pomiędzy PKiN i parkiem Świętokrzyskim, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przewidują budowę miejskiego ogrodu zimowego. W zadanie prócz władz miasta zaangażowali się także partnerzy prywatni, reprezentowani przez spółkę Emilia Development Sp. z o.o. Porozumienie pomiędzy Miastem, a Spółka zawarte zostało 6 lipca 2016 r.
Od czasu podpisania porozumienia wykonano prace:
– ekspertyzy i opracowania konstrukcyjne zakładające demontaż wybranych elementów pawilonu;
– demontaż tych elementów zgodnie z założeniem ich zachowania;
– wstępną konserwację i bezpieczne składowanie elementów;
– wykonanie Programu funkcjonalno-użytkowego;
– podpisanie przez spółkę, przy udziale miasta, umowy na wykonanie koncepcji i projektu budowlanego;
– wykonanie koncepcji.
Harmonogram prac przewiduje realizację projektu budowlanego do kwietnia 2018r., a następnie projektu wykonawczego. To oznacza, że jeszcze w 2018 r. możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót.