Palma na rondzie de Gaulle’a stała się, od momentu jej zainstalowania 12 grudnia 2002 roku, symbolem Warszawy. W nocy z piątku na sobotę wymieniono liście palmy na suche.
Sztuczna palma stoi na rondzie de Gaulle’a od 12 grudnia 2002 roku . Została tam postawiona przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako element projektu „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” autorstwa Joanny Rajkowskiej. Przez 17 lat swojej obecności zdążyła się wpisać w krajobraz stolicy, stając się jednym z jej symboli.
Historia Palmy zaczęła się w 2001 roku od trwającej rok walki o jej ustawienie. Zmaganie się z ogromną ilością wymogów formalnych, spełnianie norm i dostosowywanie się do przepisów dotyczących „obiektu niedrogowego“ było tylko początkiem trudności. Zapoczątkowało to dyskusję wśród Warszawiaków, jak się okazało, w dużej części nieprzychylnych Palmie, zgłaszających zastrzeżenia wobec walorów estetycznych, związków z polską tradycją, żalących się, że Palma zastąpiła choinkę ustawianą tam co roku w grudniu.
„Palma na rondzie de Gaulle’a stała się, od momentu jej zainstalowania 12 grudnia 2002 roku, symbolem Warszawy. W nocy, z 31 maja na 1 czerwca, jej liście uschły… Co się stało?!” – czytamy na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Co kryje się za zmianą wyglądu palmy. Tego nie wiadomo. Muzeum Sztuki Nowoczesnej uruchomiło konto @warszawskapalma na Instagramie, gdzie prawdopodobnie w najbliższym czasie padnie odpowiedź.
Fot: Muzuem Sztuki Nowoczesnej