3 lutego 2020 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego wejścia do Ogrodów Polsko-Niemieckich na Pradze-Południe, od strony ul. Międzynarodowej. Rewitalizowane Ogrody stanowią część Parku Skaryszewskiego. Projekt jako partnerzy strategiczni realizują wspólnie Ambasada Niemiec, Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, a wspierają go polscy i niemieccy partnerzy, w tym firma Zeitgeist Asset Management.
Ogrody obejmują obszar w Alei Wedla, na północ od jeziorka Kamionkowskiego. Ich rewitalizacja rozpoczęła się w 2017 roku, owocując nasadzeniem m.in. 180-metrowego żywopłotu, ponad 20 drzew, kilkuset krzewów i 3000 bylin. Dobór gatunków ma wymiar symboliczny, bo łączy florę kultury ogrodowej Polski i Niemiec. Inicjatywa powstania ogrodów, autorstwa niemieckiego dyplomaty Frieda Nielsena, związana była z 25. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
„Ogrody Polsko-Niemieckie” w Warszawie są trzecim tego typu obiektem na świecie, po Niemiecko-Francuskim Ogrodzie w Saarbrücken (1960) oraz Niemiecko-Amerykańskim Ogrodzie Przyjaźni w Waszyngtonie (1983). To największe polsko-niemieckie przedsięwzięcie publiczno-prywatne. Autorem projektu jest polsko-niemiecka pracownia COQUI MALACHOWSKA COQUI.
Miejsce to rodzi się na nowo dzięki licznym inicjatywom wolontariuszy, którzy angażują się w akcje sprzątania terenu i nasadzeń. Prowadzone są tu warsztaty ekologiczne oraz imprezy integrujące lokalną społeczność wokół dbałości o zieleń i otoczenie. Projekt uwzględnia potrzebę ciszy i spokoju mieszkańców oraz żyjących w parku Skaryszewskim zwierząt.
3 lutego, w dniu symbolicznego otwarcia nowego wejścia, na miejscu zebrało się ponad 20 Mecenasów, Partnerów i Przyjaciół Ogrodów Polsko-Niemieckich. Gości powitała zast. burmistrza Izabela Szostak-Smith. „Widać pierwsze oznaki wiosny, jest to jednak niepokojący objaw zmian klimatu. Tym bardziej istotne są takie inicjatywy jak Ogrody Polsko-Niemieckie” – podkreśliła.
W spotkaniu wziął także udział ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel. „Ogrody polsko-niemieckie gwarantują trwałą widoczność naszej przyjaźni i sąsiedztwa w przestrzeni publicznej – w tym także dla obywateli nieporuszających się na co dzień w profesjonalnym kontekście polsko-niemieckim. Ogrody stanowią także fascynujący przykład „partnerstwa publiczno-prywatnego”, w którym niemieckie i polskie firmy, sponsorzy prywatni, fundacje, stowarzyszenia, Dzielnica Praga-Południe i inne instytucje publiczne współpracują intensywnie i bez jakichkolwiek obaw” – podkreślił.
„Ogrody to nie tylko park, to idea, dzięki której możemy dziś wspólnie spotykać się bez barier, rozmawiać, planować nowe przedsięwzięcia. To dla nas zaszczyt móc uczestniczyć w tym projekcie.” – mówi Peter Noack, CEO firmy Zeitgeist Asset Management, inwestującej na Pradze, będącej Przyjacielem Ogrodów.
Swoje zaangażowanie na rzecz inicjatywy, poprzez osobistą obecność i wsparcie na różnych jego etapach, potwierdzili m.in. Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier, z-ca. Prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski, z-ca Burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz.