W stolicy nastąpił wielki powrót neonów! Od kilkunastu tygodni niebo Warszawy rozświetla tętniący kolorami napis świetlny „KOCHAM WARSZAWĘ”. Skąd się wziął w centrum miasta wielki neon 140 metrów nad ziemią, z czego jest zrobiony oraz jak wyglądało jego przygotowanie i montaż? Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym, jak stworzyliśmy największe w skali i pierwsze na tej wysokości wyznanie miłosne dla miasta:
Napis świetlny to nowy akcent na mapie Warszawy, który ma stworzyć przyjazną dla warszawiaków przestrzeń miejską. Pomysł na iluminację to inicjatywa Fundacji Sztuka w Mieście założonej przez Ghelamco – dewelopera, który realizuje m.in. Warsaw Spire. Powstał, by ożywić przestrzeń światłem i kolorem oraz wzbudzać każdego dnia cieplejsze uczucia dla stolicy.
„W stworzenie tej instalacji włożyliśmy mnóstwo serca, począwszy od projektu, po realizację. Mamy nadzieję, że tysiące światełek, które na co dzień dodają energii napisowi, dodadzą jej również miastu i mieszkańcom Warszawy. Cieszy nas również, że w Warszawie powstaje coraz więcej neonów oraz projektów świetlnych i że nasza instalacja na Warsaw Spire stała się inspiracją i wzorem do naśladowania dla innych.” – mówi Malwina Pawłowska z Fundacji Sztuka w Mieście.
Montaż na 140 metrów nad ziemią
Stworzenie projektu i produkcja liter poszły bardzo sprawnie – jednak wyzwaniem był sam montaż. Na wysokości 140 metrów nad ziemią, wyposażeni w specjalne zabezpieczenia pracownicy walczyli z wiatrem, temperaturą dochodzącą nawet do -25º C i lodem, aby zamontować 14 ogromnych liter.
Ile miłości jest w „KOCHAM WARSZAWĘ”? Materiały i wymiary
Neon ma 10 metrów wysokości, 25 metrów długości, a każda z liter jest wysoka na ponad 3 m. Biały napis „KOCHAM WARSZAWĘ” z mieniącym się w różnych kolorach sercem zajmuje aż 3 kondygnacje budynku i jest zasilany przez 9000 diod LED. Zużywa on 2500 W energii, zaś łączna długość przewodów elektrycznych, które wspomagają jego działanie to 200 mb.
Serce w słowie „KOCHAM” zmienia kolory i jest na zmianę: białe, niebiesko-turkusowe, żółte oraz czerwone. Są to kolory m.st. Warszawy oraz Fundacji Sztuka w Mieście. Napis, rozświetlający miasto z zawrotnej wysokości 35. piętra Warsaw Spire od 8 grudnia ubiegłego roku, na trwałe wpisał się już w krajobraz stolicy po zmroku i został entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców stolicy i przyjezdnych.