Awarie hydrauliczne zdarzają się w każdym domu. Bardzo często są one powodem wielu obaw i stresu. Niestety, bardzo często są to sytuacje losowe, którym ciężko zapobiec. Jakie awarie hydrauliczne występują najczęściej?
Układy hydrauliczne powszechnie wykorzystuje się w branży rolniczej, przemysłowej czy motoryzacyjnej. Są one jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych wielu maszyn, a także pojazdów. Do czynienia mamy z nimi również w naszych domach. Śmiało można przyznać, że hydraulika to cichy bohater naszej codzienności. Działa, pomaga nam, a jednocześnie jest niezauważalna i niedoceniana, gdzieś w tle. Zwykle aż do momentu, kiedy zacznie się coś dziać. Wtedy pojawia się ogromny stres i inne negatywne emocje. Z pomocą przychodzą wówczas usługi hydrauliczne oferowane przez FachoweNaprawy.
Co może zepsuć się w układzie hydraulicznym?
Najważniejszym elementem konstrukcyjnym całego układu hydraulicznego jest pompa. Usterka elementu powoduje zaburzenia pracy całego systemu. Na pompę składa się wiele innych elementów, z których każdy może ulec awarii. Wyróżniamy tu sprzęgło, zawór czy elementy tłoczne. Zużyciu czy usterce mogą podlegać także filtry i przewody. Awarii może ulec również rozdzielacz. Usterce towarzyszy najczęściej uszkodzony elektromagnes lub pęknięta sprężyna.
Dlaczego układ hydrauliczny ulega awarii?
Usterki pomp hydraulicznych są najczęściej wynikiem niewłaściwej eksploatacji, co oznacza że możemy im skutecznie zapobiec. Wystarczy zadbać o to, co wyrzucamy do odpływów. Największy problem stanowią włosy, środki higieniczne, resztki jedzenia czy fusy.

Czysty odpływ w zlewie – zawsze tak powinien wyglądać!
Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się, jeżeli awaria jest wynikiem źle zainstalowanego układu, z wieloma miejscami załamań, zbyt częstą zmianą kierunku przepływu czy za małym przekrojem rur. Takie ułożenie sprzyja bowiem gromadzeniu się w rurach osadów oraz zanieczyszczeń, w wyniku czego mogą one się zapchać, a w następstwie pęknąć. Winne może być również złe gwintowanie rur bądź nieprawidłowy montaż zaworów.
W starym budownictwie najczęstszą przyczyną awarii hydraulicznych jest po prostu zużycie układu. Wszystko montowane jest na określony czas i nic nie trwa wiecznie. Również instalacja hydrauliczna montowana jest na określony czas. Decydując się na zakup starego mieszkania lub domu warto mieć na uwadze wymianę nie tylko instalacji hydraulicznej, ale też innych układów.
Jakie awarie w instalacji hydraulicznej występują najczęściej?
Zatkane rury odpływowe

Rury odpływowe – zadbaj o ich zdrowie!
Zatkany sedes, umywalka czy wanna to jeden z najczęściej występujących problemów hydraulicznych. Niedrożność opływu może być wynikiem błędów, które znalazły się w projekcie, niepoprawnego montażu lub niewłaściwego użytkowania. Aby system poprawnie funkcjonował wszystkie rury muszą być ułożone w nachyleniu, dzięki czemu woda nie będzie powodowała zastojów i zbierania się nieczystości. W tym przypadku znaczenie ma też odpowiednia średnia rur. Cała instalacja powinna być prosta, bez niepotrzebnych zakrętów czy załamań.
Aby uniknąć tego typu awarii musimy pilnować, by do odpływów nie dostawały się różnego rodzaju zanieczyszczenia.
W takiej sytuacji możemy poradzić sobie samodzielnie. W celu udrożnienia rur stosuje się najczęściej specjalny środek chemiczny do ich udrażniania lub przepychacz. Jeżeli jednak metody te nie pomagają, należy niezwłocznie wezwać fachowca. Zatkane rury mogą prowadzić do pęknięcia i zalania pomieszczenia.
Cieknący kran

Woda cieknąca z kranu – samodzielna wymiana uszczelki czy pomoc fachowca?
Problem cieknącego kranu pojawia się w wielu domach. Poza tym, że odgłos kapiącej wody bardzo często jest irytujący, usterka może generować naprawdę duże koszty. Jeżeli nie zwracamy uwagi na dźwięk, warto zwrócić uwagę na oszczędność. Awaria pozostawiona sama sobie jest przyczyną sporych strat wody, co przekłada się na większe rachunki. Przyczyną tego typu usterki jest zazwyczaj stara uszczelka, którą samodzielnie możemy wymienić. Wystarczy, że zakręcimy zawór wody i zwracając uwagę na odpowiednie ułożenie wymienianego elementu, wymienimy go. Jeżeli taki zabieg nie pomoże, konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Może się okazać, że powód kapania jest zupełnie inny, a jego naprawa skomplikowana.
Zapowietrzone grzejniki

Grzejnik żeliwny – własnoręczne odpowietrzanie
Trzecią najczęściej spotykaną awarią instalacji hydraulicznej są zapowietrzone grzejniki. Problem ten dotyczy przede wszystkim starszego budownictwa, gdzie stosowano kaloryfery żeliwne. W nowoczesnych odpowiednikach wbudowane są bowiem odpowietrzniki, które automatycznie wykonują pracę. Stare modele nie posiadały tego typu udogodnień, więc w przypadku zapowietrzenia musimy sobie samodzielnie poradzić z problemem lub wezwać hydraulika. Jak rozpoznać, że nasz grzejnik jest zapowietrzony? To bardzo proste! Wystarczy, że przyłożymy do niego rękę. Jeżeli jest on jedynie częściowo ciepły, bez wątpienia będziemy mieć do czynienia z tą awarią.
Jak poradzić sobie z awariami?
W zależności od tego, z jaką awarią mamy do czynienia, istnieje szereg różnych kroków, które należy podjąć w celu jej usunięcia. Pamiętajmy, że powracający problem może wiązać się z zupełnie inną przyczyną niż przypuszczamy. W takiej sytuacji zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Fachowe Naprawy to odpowiedź na Twoje zmartwienia związane z naprawą instalacji hydraulicznej. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej.
FachoweNaprawy
Zadzwoń, tel.: 537-689-689
https://fachowenaprawy.pl/kontakt/