SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Na Woli powstanie kwartał miasta

Strona główna Promobaner Na Woli powstanie kwartał miasta

Rozmowa z Jarosławem Zagórskim, Commercial & Business Development Director at Ghelamco
Moje pierwsze pytanie dotyczy placu Europejskiego. Czy to początek zmian w nieprzyjaznym zakątku Woli?

Powiedziałbym, że ten proces już zachodzi. My rewitalizujemy cały kwartał ulic pomiędzy Łucką, Wronią, Towarową, Grzybowską, kończy się remont Prostej, zaraz do użytku oddana będzie stacja metra, najwięksi deweloperzy już realizują lub planują prowadzić tu inwestycje biurowe, mieszkaniowe, handlowe. Za kilka lat, jeśli większość tych inwestycji zostanie zrealizowana, okolice Ronda Daszyńskiego będą jednym z najciekawszych zakątków Warszawy. Wśród tych wszystkich zmian plac Europejski i powstający na nim kompleks Warsaw Spire zajmują miejsce szczególne. To największa tego typu realizacja w najnowszej historii Warszawy i jedyny projekt o takiej skali łączący harmonijnie funkcje publiczne i biznesowe. Plac Europejski wypełni zieleń, mała architektura, kawiarnie, restauracje a nawet amfiteatr. Mamy nadzieję, że dzięki unikalnej aranżacji parkowej i wspomnianym funkcjom Warszawiacy polubią to miejsce, będą się tu z przyjemnością spotykać także po godzinach pracy biur i w weekendy.

 

Czy te planowane i realizowane inwestycje mogą sprawić, że centrum miasta przesunie się na Wolę?

 

Tę tezę wieszczą media od jakiegoś czasu. Proces przesuwania się centrum na zachód jest już faktem. Umowna granica tzw. ścisłego centrum ( core CBD) naturalnie przesuwa się z linii alei Jana Pawła II na ulicę Towarową. Jest ogromna szansa i unikalna okazja, aby w tym rejonie powstało biznesowe centrum stolicy, prawdziwe city, którego w tej chwili Warszawa nie ma. Sprzyja temu kilka czynników. Po pierwsze lokalizacja w geograficznym centrum miasta – nieco ponad 2,5 km od Pałacu Kultury, po drugie znakomita infrastruktura komunikacyjna – metro, tramwaje, WKD, SKM, linie autobusowe i po trzecie niemonolityczna zabudowa. Oprócz biur znajdą się tu usługi, centra handlowe, projekty mieszkaniowe – powstaje prawdziwa, żywa i bardzo nowoczesna tkanka miejska, co jest ogromną przewagą Ronda Daszyńskiego w stosunku do np. Służewca. Wierzę, że niesamowity potencjał tego obszaru stolicy zostanie wykorzystany i za parę lat nikt nie będzie myślał o Rondzie Daszyńskiego inaczej niż jak o ścisłym centrum miasta.

 

Kiedy w Warszawie wyrośnie budynek wyższy od Pałacu Kultury?

Pozwolę sobie odpowiedzieć pytaniem na pytanie. Czy to jest potrzebne? Czy dla panoramy miasta będzie dobrze, jeśli powstanie coś wyższego? Być może. To dyskusja teoretyczna dla urbanistów. Ja aż tak wysoko nie mierzę. Moim ulubionym miastem jest Barcelona, która trzyma skalę. Nie ma tam zapędów, żeby budować bardzo wysoko, a miasto ma piękną panoramę. Nie jestem zwolennikiem gigantycznych budynków wysokościowych w Warszawie. Podoba mi się układ parasolowy – Pałac Kultury, a wokół niego wysokie budynki, ale nie wyższe.
Jeśli mówiąc o wysokości mamy nawiązać do Warsaw Spire to od razu zaznaczę, że my nie chcemy ścigać się na wysokość – ważniejsza jest dla nas funkcjonalność projektu. Kompleks Warsaw Spire, w tym oczywiście budynek wieżowy, będzie pierwszym tego typu projektem w Warszawie, który nie jest posadowiony w foot-princie. Skupiliśmy się na tym, by wykreować przestrzeń wokół budynków, zintegrować otoczenie z samym projektem. Wspólnie z władzami miasta tworzymy plac miejski, który przywróci mieszkańcom Warszawy teren niedostępny przez ostatnie 60-70 lat. Tego typu działania są elementem naszej strategii. Pod tym względem nasze podejście do projektowania budynków biurowych jest nowatorskie. Tak widzimy zrównoważone budownictwo – to nie tylko certyfikaty i tzw „zielone rozwiązania”. Dla nas to również wkomponowanie projektu w tkankę miejską, współtworzenie jej tak, by stanowiła wartość dodaną dla mieszkańców.

Czyli następne realizacje też będą uwzględniały funkcje miejskie obiektów?

Tak, jeśli potencjał działek będzie na to pozwalał.

 

Kiedy będzie remontowana Bellona?

W tej chwili definiujemy jej funkcję. Chcemy, by była synergicznym dopełnieniem całego projektu i mamy kilka ciekawych pomysłów, o części z nich rozmawiamy z władzami miasta. Na pewno będziemy chcieli odrestaurować fasadę, wymienić okna, czyli sprawić żeby budynek wyglądał ładnie i licował z otoczeniem.

 

Czy wiadomo, kiedy ruszy budowa planowanej inwestycji „Sienna” i czy tutaj również przewidują Państwo funkcje miejskie?

Rozpoczęcie prac uzależnione jest od warunków rynkowych. Sam inwestycja będzie projektem tzw. mixed use – zaoferuje nowoczesne biura i tak potrzebne w tej okolicy powierzchnie handlowe. Wielkim atutem Siennej będzie bezpośrednie połączenie podziemnym pasażem ze stacją metra.

BBI chwali się, że nowy Sezam będzie jedynym obiektem zintegrowanym ze stacją metra.

Gdy planowaliśmy tunel do metra, firma BBI nie była jeszcze właścicielem Sezamu. Nieważne, czy „Sienna” będzie pierwsza czy jedyna. Dla nas liczy się funkcjonalność. Wziąwszy pod uwagę polski klimat, jest to wartość dodana. Pracownik biura będzie mógł przejść przez centrum handlowe, zrobić zakupy i wejść do stacji metra, nie wychodząc na zewnątrz.

 

Czyli na „Siennej” funkcje usługowe znajdą się nie tylko w podziemiach, lecz także na parterze?
Tak. Dzięki naszemu projektowi, który biegnie wzdłuż ulicy Towarowej, ludzie, którzy będą szli pomiędzy metrem a 19 Dzielnicą, będą mogli znaczny odcinek przejść przez centrum handlowe. Jeśli będzie brzydka pogoda, nie będą musieli w ogóle wychodzić na zewnątrz.

 

Muszę zapytać o Dworzec Gdański. Wizualizacje wyglądają spektakularnie?

Niestety ustalenia z PKP nie pozwalają mi jeszcze na podanie szczegółów projektu. Mogę tylko powiedzieć, że mam nadzieję, że jednym z powodów, dla którego PKP zdecydowało się na współpracę z nami i wybór firmy Ghelamco do finalnych negocjacji, jest właśnie nasze unikalne podejście do wkomponowywania projektów komercyjnych w otoczenie. Dworzec Gdański daje olbrzymi potencjał, żeby stworzyć tkankę miejską i zagospodarować przestrzeń publiczną. Mamy w tym doświadczenie i chcemy takie projekty realizować. Będziemy mogli stworzyć tam miejską przestrzeń dla ludzi i poszukać synergii pomiędzy pracownikami biur i osobami korzystającymi z infrastruktury komunikacyjnej  zarówno z metra, jak i z dworca. Poszukać wspólnego mianownika. Stworzyć ofertę spędzania czasu dla podróżnych oczekujących na pociąg i dla pracowników biur. Dworzec Gdański, podobnie jak Rondo Daszyńskiego to hub komunikacyjny – skrzyżowanie metra, pociągu, tramwajów i autobusów. Jest to dla nas wyzwanie. Czekamy w blokach startowych, by rozpocząć pracę nad tym projektem.

Kiedy oficjalnie możemy zaprosić warszawiaków na plac Europejski?

W dużej części będzie gotowy w połowie przyszłego roku, prawdopodobnie w maju. Oficjalne otwarcie połączone z wydarzeniem kulturalnym chcielibyśmy zrobić na jesieni 2015, jednak formowanie wszystkich funkcjonalności placu będzie długotrwałym procesem.

 

Czy w kompleksie znajdzie się siłownia?

Pracujemy nad tym i jesteśmy blisko porozumienia z jednym z renomowanych operatorów. Oczywiście nie zapominamy, że tuż obok, w hotelu Hilton, jest znakomita siłownia oferująca pełen pakiet usług, w tym basen.

 

Warszawie brakuje tarasu widokowego, a przecież mamy dużo wysokich budynków. Nie przekonuje nas argument, że jest taras na Pałacu Kultury. Co pan na to, żeby urządzić w stolicy punkt widokowy, z którego będzie widać Pałac Kultury i cały skyline?

Fajny pomysł. Wiem, że w Warszawie było podjętych kilka takich prób. Oglądanie walorów widokowych trzeba połączyć z inną funkcją – restauracją czy kawiarnią. Były takie plany np. na Warsaw Financial Center. Pewne warunki powodują jednak, że realizacja takiego pomysłu jest trudna. Okazuje się, że w Polsce chcemy mieć wszędzie stosunkowo łatwy i szybki dostęp. Jeśli powierzchnie sprzedażowe czy restauracyjne znajdują się powyżej drugiego piętra, to nie funkcjonują tak dobrze jak te niżej położone. We Frankfurcie, Londynie czy Chicago takie restauracje działają. W Warszawie żaden taki koncept jeszcze się nie sprawdził. My, wziąwszy pod uwagę doświadczenia konkurentów, również nie podjęliśmy takiego ryzyka, także finansowego. Koszty stworzenia funkcjonalnej przestrzeni publicznej na szczytowych piętrach budynku wysokościowego są znaczne, chodzi tu m.in. o zapewnienie
windy wydzielonej z systemu wind na piętra najemców, zmiany w systemie ochrony by zachować pełne bezpieczeństwo pięter biurowych etc, etc.

 

Warsaw Spire już prawie stoi, znamy plany dotyczące „Siennej”. Co dalej?
W przyszłym tygodniu rozpoczynamy budowę kolejnego obiektu na Służewcu –  przy ulicy Wołoskiej 24. Również w tym roku zainaugurujemy pierwszy z naszych projektów handlowych – Vogla w Wilanowie. Nieprzerwanie pracujemy również nad kilkoma innymi projektami, nie tylko biurowymi, ale jeszcze za wcześnie by o nich mówić.

 

Rozmawiał Tomasz Reich

O rozmówcy:

Jarosław Zagórski, Commercial & Business Development Director at Ghelamco

JZ 2013 (13)

Wiadomości

Rozpoczęło się rozbetonowanie głównego stawu na Polu Mokotowskim

Modernizacja Parku Pole Mokotowskie trwa. Właśnie ruszył ważny etap prac budowlanych, czyli rozbetonowanie głównego stawu. Zbiornik będzie ogrodzony do...

Niemal 500 tysięcy nowych roślin w Warszawie

Tej jesieni, przy stołecznych ulicach, w parkach i na skwerach pojawi się ponad 4 tys. drzew. Na ponad 20 tys. mkw....

Plac Inwalidów do likwidacji?

Rada Kobiet powołana przez Rafała Trzaskowskiego doniedawna domagała się zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Teraz organizacji nie...

Uroczystości pogrzebowe śp. Maurycego Mochnackiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Dziś w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości sprowadzenia szczątków i...

JULA CZYNNA W NIEDZIELE NIEHANLOWE

Od dnia 28 listopada 2021 roku 16 sklepów Jula w całej Polsce będzie otwartych we wszystkie niedziele. 

III linia metra na Gocław coraz bliżej

Nowa, III linia metra coraz bliżej. W piątek, 26 listopada podpisano umowę z firmą ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie „Prac...

Polecane

Insta Przewodnik po Warszawie. Unikatowe miejscówki, których nie znajdziecie w standardowym informatorze turystycznym

Warszawa to nie tylko Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie i Stare Miasto. To także kapliczki na Pradze-Północ, targ staroci na...

“Wola się zmienia” rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego.

Rozstrzygnęliśmy organizowany wspólnie z Browarami Warszawskimi konkurs fotograficzny „Wola się zmienia”. Wola jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic, co...

Konkurs fotograficzny – Wola się zmienia

Dobrze wiemy, że wielu z Was potrafi świetnie fotografować Warszawę oddając jej niepowtarzalny charakter. Razem z Browarami Warszawskimi  (@browarywarszawskie) przygotowaliśmy konkurs...

Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień na warszawskiej Pradze pod znakiem literatury

Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w...

TU CHCE SIĘ MIESZKAĆ

Coraz częściej zwracamy uwagę na to gdzie mieszkamy. Rosną nasze oczekiwania. Oczywiście o ile cena ciągle znacząco determinuje wybór mieszkania do...

OTWARCIE 43. SKLEPU LIDL POLSKA W WARSZAWIE

Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w...