Modernizacja ulicy Grzybowskiej – nowa jakość przestrzeni miejskiej

Ulica Grzybowska w Warszawie od lat przechodzi dynamiczne zmiany, jednak jej stan na odcinku między al. Jana Pawła II a ul. Siedmiogrodzką pozostawia wiele do życzenia. Dziurawy asfalt, zniszczone chodniki i chaotycznie zaparkowane samochody sprawiają, że ulica nie nadąża za rozwojem okolicy, w której powstały nowoczesne inwestycje, takie jak Browary Warszawskie. Niebawem zacznie się jej remont

Projekt przebudowy zakłada kompleksowe zmiany, które mają poprawić jakość przestrzeni miejskiej, komfort pieszych i rowerzystów oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego. W ramach modernizacji ulica zostanie podzielona na dwa odcinki o różnym układzie drogowym. Na odcinku między al. Jana Pawła II a ul. Towarową zyska dwie jezdnie rozdzielone wyspą, każda z jednym pasem ruchu oraz dodatkowymi pasami do skrętu przy skrzyżowaniach. Między ul. Towarową a ul. Karolkową ulica stanie się jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu.

Nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów

Prace obejmą również budowę nowych chodników po obu stronach ulicy, stworzenie wydzielonych dróg rowerowych lub pasów rowerowych na jezdni, wygodniejsze dojścia i zjazdy do nieruchomości, uporządkowanie parkowania, co zwiększy bezpieczeństwo, a także nowe przystanki autobusowe. Planowane jest także zamontowanie nowoczesnego oświetlenia ulicznego, w tym doświetlenie przejść dla pieszych. Nie zabraknie modernizacji instalacji podziemnych, w tym budowy nowej kanalizacji deszczowej, która zapobiegnie lokalnym podtopieniom.

Więcej zieleni w przestrzeni publicznej

Istotnym elementem przebudowy będzie wzbogacenie ulicy o nowe nasadzenia. W ramach inwestycji posadzone zostanie 100 drzew, głównie klonów polnych, a także kilkadziesiąt egzemplarzy świdośliwy drzewiastej 'Robin Hill’. Ponadto pojawi się aż 13 tys. krzewów, w tym róże, porzeczki alpejskie i trzmieliny. Zieleń zostanie zaplanowana w taki sposób, aby harmonijnie współgrała z infrastrukturą pieszą i rowerową, nie ograniczając przy tym przepustowości ulicy.

Kontrowersje wokół wyburzenia kamienicy

Prace modernizacyjne będą wymagały rozbiórki przedwojennej kamienicy przy ul. Grzybowskiej 46. Budynek, choć posiadał historyczne walory, nie został objęty ochroną konserwatorską. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania go do rejestru zabytków, uzasadniając decyzję jego złym stanem technicznym oraz niewielką wartością edukacyjną i architektoniczną. Pomimo protestów społeczników, obiekt zostanie wyburzony, aby umożliwić realizację inwestycji.

Przyszłość ulicy Grzybowskiej

Planowana przebudowa ma na celu dostosowanie ul. Grzybowskiej do dynamicznie rozwijającego się otoczenia i poprawę jakości życia mieszkańców. Nowa infrastruktura piesza i rowerowa, uporządkowane parkowanie oraz dodatkowa zieleń sprawią, że ulica stanie się bardziej przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających. Modernizacja tej ważnej arterii miejskiej wpisuje się w szerszy plan poprawy przestrzeni publicznych w Warszawie, czyniąc je bardziej funkcjonalnymi i estetycznymi.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...