1500 – tyle metrów kwadratowych betonu zamierza w tym roku usunąć z miejskiej przestrzeni stołeczny Zarząd Zieleni. Ruszyły już pierwsze prace na Pradze-Północ. A to tylko część warszawskich inwestycji, w ramach których nieprzepuszczalne powierzchnie zastępowane są roślinnością.
W tym roku miejscy ogrodnicy zrealizują kolejne projekty z budżetu obywatelskiego w zakresie rozpłytowań. Dzięki nim zieleni przybędzie w 6 stołecznych dzielnicach:
· na Pradze-Północ: na placu Wileńskim, przy ulicach: Dąbrowszczaków, Namysłowskiej, Ratuszowej oraz na rogu ulic Wileńskiej i Inżynierskiej;
· na Pradze-Południe: przy skrzyżowaniach ul. Grochowskiej z ulicami: Podskarbińską, Międzyborską i Terespolską, przy skrzyżowaniu ul. Międzyborskiej z ul. Turbinową oraz przy samej ul. Międzyborskiej;
· na Żoliborzu: przy wejściu do metra Marymont;
· na Mokotowie: przy skrzyżowaniach ul. J. Dąbrowskiego z ulicami Wiśniową i Kazimierzowską, ul. Sandomierskiej z ul. Madalińskiego oraz przy ul. Puławskiej na odc. Dąbrowskiego – Różana;
· na Ursynowie: przy skrzyżowaniach ul. Gandhi z ul. Dereniową oraz ul. Stryjeńskich z ul. Belgradzką
· na Ochocie: przy ul. Białobrzeskiej 26.
Trwają już pierwsze roboty na placu Wileńskim. Zarząd Zieleni założy tam rabaty z różami, tawułami japońskimi i bylinami. Pojawi się też 10 drzew – grusze drobnoowocowe oraz platany klonolistne.
W ubiegłym roku miejskie jednostki usunęły aż 31 tys. mkw. betonu i zastąpiły go zielenią. Około 4500 mkw. tych powierzchni zniknęło w ramach zadań zrealizowanych przez miejskich ogrodników.
Kolejne inwestycje w zieleń
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy jest tylko jedną z miejskich jednostek, które zajmują się rozbetonowaniem. Dlatego podobnych inwestycji można dostrzec w mieście znacznie więcej. Wśród nich są m.in. zmiany na placu Bankowym oraz na tyłach Muzeum Niepodległości. W pierwszym z tych miejsc, w południowo-zachodnim rogu placu, drogowcy skuli beton oraz posadzili drzewa i krzewy. Przygotowali też miejsca pod zieleń w pasie dzielącym jezdnie. W drugiej lokalizacji w miejscu nieczynnego parkingu pojawił się niedawno ogród deszczowy. Betonu ubyło również na ul. Koszykowej – między ul. Chałubińskiego i Lindleya. Teraz wzdłuż tego odcinka można zobaczyć krzewy i byliny.
Zmniejszenie powierzchni nieprzepuszczalnych na rzecz zieleni widoczne będzie też na placu Wilsona oraz na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak.