Jak mieszkają architekci? Czy ich mieszkania są tak samo ciekawe jak projekty budynków i wnętrz, które projektują? Możecie się dowiedzieć podczas II Festiwalu Otwarte Mieszkania pod naszym patronatem.
Tematem tegorocznego – II Festiwalu Otwarte Mieszkania – są Mieszkania i domy architektów. Festiwal jest kontynuacją projektu Mieszkania XX wieku, zrealizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 oraz ubiegłorocznej edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania 2013: Mieszkania sztuki. Pierwsza edycja festiwalu to: 14 lokalizacji i 2000 uczestników, a także nominacja do konkursu S3KTOR!
Foto: Mai Wirkus
Program festiwalu koncentruje się na tym co niedostępne, zazwyczaj ukryte przed oczami osób postronnych.
Katarzyna Sobczak – koordynator festiwalu – mówi: „Co jest główną wartością Festiwalu? Daje możliwość poznania miasta z niecodziennej perspektywy, „od podszewki”. W ubiegłorocznej edycji pokazaliśmy pracownie, domy i mieszkania artystów, w tym roku będą to mieszkania architektów. To wyjątkowa okazja by przekonać się jak wyglądają wnętrza codziennie mijanych domów – czasem całkiem zwyczajnych budynków kryjących w sobie niesamowite wnętrza i związane z nimi historie, innym razem tych kanonicznych, znanych z książek i fotografii.”
Część główna wydarzenia odbędzie się w dniach 12-13 oraz 26-27 kwietnia 2014. W ciągu czterech dni udostępnionych do zwiedzania zostanie kilkanaście mieszkań i domów, będących – obecnie lub dawniej – przestrzenią prywatną architektów, miejsc prezentujących różne okresy rozwoju miasta, różnorodne style architektoniczne i wyposażenia wnętrz, a także – w odmienny sposób przekształcanych przez kolejnych mieszkańców.
Na przykładzie zróżnicowanych mieszkań historycznych i współczesnych będziemy się mogli przekonać jak czas powstania i przekonania twórcze architektów zbudowały te wnętrza.
Michał Krasucki, prezes Oddziału TOnZ w Warszawie, organizator wydarzenia dodaje: „Chcemy się przekonać na własne oczy jak 100, 50, czy 20 lat temu mieszkali i tworzyli warszawscy architekci. To niecodzienna okazja do namacalnego, bardzo indywidualnego zetknięcia się z historią architektury. Chodzenie po obcych mieszkaniach ma w sobie coś z podglądactwa, ale chodzenie po mieszkaniach związanych z artystami i architektami to także odkrycie części naszego wspólnego dziedzictwa. Zazwyczaj niedostępnego i nieznanego.”
LOKALIZACJE
Kwiecień – Saska Kępa, Śródmieście, Sadyba, Żoliborz, Mokotów i Ochota
Dom Lacherta, Dom Lubelskiego, Mieszkanie w VII Kolonii Brukalskich, Willa Pniewskiego, Domek Fiński, Dom Siennickiego, Dom Benedeka, Dom Barylskich, Dom Broniewskiego, Pracownia Damięckiego, Dom Przedmojskiego, Mieszkanie Wekera, Dom Jawornickiego
KOLEJNE WYDARZENIA – m.in. wycieczki miejskie i wyjazdowe, spotkania plenerowe, wykłady, spacery – odbywać się będą w weekendy czerwca i lipca. Wykłady prowadzone przez zaproszonych ekspertów w kolejne środy począwszy od 16 kwietnia. Wkrótce podamy pełny program festiwalu na www.fom.waw.pl.
Czerwiec, lipiec – Warszawa, Podkowa Leśna, Konstancin, Milanówek
WSTĘP: wolny, podczas kwietniowych weekendów otwartych obowiązuje rejestracja w miejscu oprowadzania. Na wybrane wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa (informacja na stronie organizatora).