Będzie pomnik ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Rada Warszawy zdecydowała, że monument stanie u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. Przeciwko tej lokalizacji opowiedzieli się radni PiS, którzy domagają się upamiętnienia ofiar katastrofy przed Pałacem Prezydenckim.
Budowa pomnika ma swoich zwolenników i przeciwników. Ale już wiadomo, że ofiary katastrofy będą upamiętnione. Za wzniesieniem pomnika u zbiegu ul. Focha i Trębackiej opowiedziało się 30 radnych, 22 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Dziś po południu, kilkanaście godzin przed 5. rocznicą katastrofy smoleńskiej, zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Przed wystąpieniem prezydent Warszawy i radni uczcili ofiary katastrofy minutą ciszy.
Kilka dni temu Hanna Gronkiewicz-Waltz na antenie Radia Zet zapowiedziała, że konkurs na budowę pomnika zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach. Termin budowy monumentu jest na razie nieznany.
Wystawa plenerowa przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Muzeum Historii Polski z inspiracji grona Rodzin Ofiar katastrofy smoleńskiej przygotowuje wystawę plenerową upamiętniającą 5. rocznicę katastrofy. Wystawa przedstawia sylwetki wszystkich osób, które tragicznie zginęły, uczestnicząc w delegacji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do Katynia 10 kwietnia 2010 r. Projekt realizuje pracownia Mirosława Nizio, znanego m.in. z realizacji wystawy stałej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.
Wystawa jest także częścią projektu internetowego, prowadzonego od trzech lat przez Muzeum Historii Polski w ramach strony www.smolensk.muzhp.pl.
Wystawa zostanie zaprezentowana w Warszawie od 10 do 29 kwietnia br. na placu Piłsudskiego, w miejscu szczególnie znaczącym dla polskiej pamięci historycznej. W pobliżu znajdują się tak ważne miejsca pamięci narodowej jak Grób Nieznanego Żołnierza, krzyż upamiętniający mszę papieską z 1979 r. Tutaj odbyło się żałobne nabożeństwo za Ofiary katastrofy smoleńskiej 17 kwietnia 2010 r. Wybrany projekt wystawy tworzy formę okręgu, enklawę wyciszenia i refleksji w obliczu tragedii, która dotknęła wszystkich na równi. Kształt przestrzeni, okrąg – symbolicznie związany jest z jednością i wspólnotą. Wewnątrz okręgu prezentowane będą zdjęcia wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie, ich krótkie biogramy, a także opis prezentujący wystawę.