Pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego będą podróżowali nowoczesnymi, energooszczędnymi i ekologicznymi składami metra. Dziś, 30 stycznia, podpisano umowę z konsorcjum firm Skoda Transportation i Skoda Vagonka na dostawę nawet 45 nowych pociągów metra. Pierwsze z nich wyjadą na linie w drugiej połowie 2021 roku.
Podpisana umowa dotyczy zakupu największej liczby pociągów w historii warszawskiego metra. Zgodnie z zapisami kontraktu pierwsze z 37 fabrycznie nowych składów, z zamówienia podstawowego, powinny trafić do Warszawy w ciągu 20 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Metro Warszawskie będzie również mogło skorzystać z prawa opcji i zwiększyć zamówienie o kolejnych osiem pociągów. Ostatni skład ma dotrzeć do stolicy po 53 miesiącach. Za dostawę 45 pociągów konsorcjum firm Skoda Transportation i Skoda Vagonka otrzyma 1,308 mld zł netto.
Zakup pociągów jest dofinansowywany z dwóch projektów unijnych: „Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zakupem taboru – etap II” oraz „Budowa II linii metra wraz zakupem taboru – etap III”.
Składy przyjazne pasażerom i środowisku
Nowe pociągi, choć będą składały się z sześciu wagonów, to ich wnętrze będzie jednoprzestrzenne. Dzięki temu pasażerowie będą mogli swobodnie poruszać się po całym składzie. Oprócz rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej, pojazdy będą również wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. W pociągach zostaną zainstalowane m.in. wysuwane rampy, niwelujące odstęp między krawędzią peronu, a pociągiem, co ułatwi dostęp osobom poruszającym się na wózkach. Wagony będą spełniać najnowsze standardy bezpieczeństwa, a także będą wyposażone w system monitoringu. Pociągi Skody będą zabierały nawet 1500 pasażerów.
– Projektując zestawy, zwróciliśmy również dużą uwagę na funkcje zapewniające komfort podróżowania. W Warszawie mogą spodziewać się wystarczającej liczby wygodnych siedzeń, nowoczesnego, dobrze zaaranżowanego zewnętrznego audiowizualnego systemu informacji zewnętrznej i wewnętrznej, oba wagony czołowe będą wyposażone w przestrzeń dla osób niepełnosprawnych, w każdym wagonie będzie także miejsce na wózek dziecięcy i rower – Petr Brzezina prezes zarządu i prezydent Grupy Škoda Transportation.
Ważnym elementem postępowania była również ekologiczna eksploatacja. Dlatego też cena stanowiła jedynie o 50 proc. oceny ofert. Wśród punktowanych składowych oferty znalazły się także zużycie energii elektrycznej (24 proc.), system utrzymania pojazdu (22 proc.), a także ekologia (4 proc).
W pociągach Skody istotnym z punktu widzenia kosztów eksploatacji pociągów, jest system rekuperacji czyli odzysku energii. Podczas hamowania pociągi oddają energię elektryczną do tzw. trzeciej szyny, zaś ruszając wykorzystują ją do rozruchu bez konieczności poboru z sieci zewnętrznej. Będzie to miało wpływ na oszczędności w zużyciu energii.
Dodatkowo składy będą miały wydłużone okresy między przeglądami technicznymi. Składy serii 81 przegląd podstawowy muszą przechodzić co 20 godzin, Alstom Metropolis co tydzień, zaś składy Inspiro przeglądy podstawowe przechodzą co około dwa miesiące. Zgodnie z deklaracją producenta pociągi Skoda przegląd będą przechodzić co 130 dni, czyli raz na około cztery miesiące.