O programie Mieszkania dla Młodych, z Marcinem Krasoniem rozmawia Tomasz Reich.
Co to za program MDM?
To rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych dostępny dla młodych ludzi (małżeństwa, single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko), którzy kupują swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną. Musi to jednak być nieruchomość z rynku pierwotnego.
Czy muszę mieć wkład własny, żeby skorzystać z tego programu?
Dofinansowanie z MdM z definicji ma formę wkładu własnego. Do końca tego roku minimalny wkład własny to, zgodnie z zaleceniami KNF, 5 proc., nie ma więc problemu. Ale wskaźnik ten co rok będzie rósł o 5 pkt proc. (aż do 20 proc.), więc za kilka lat dopłata MdM będzie tylko uzupełnieniem wkładu własnego.
Jakie nieruchomości objęte są tym programem?
Dopłaty są dostępne dla osób kupujących na rynku pierwotnym mieszkanie o powierzchni do 75 mkw. lub dom o powierzchni do 100 mkw. (o 10 mkw. więcej dla osób i rodzin z trójką dzieci). Dodatkowo nieruchomość musi też spełniać warunek cenowy: mieścić się w limicie dla danej gminy.
Czy mieszkania z rynku wtórnego są też finansowane?
Program dotyczy tylko rynku pierwotnego.
Do ilu lat mogę skorzystać z tego programu.
Z programu MdM skorzystać mogą tylko osoby nie starsze niż 35 lat. W przypadku małżeństwa wystarczy, by warunek ten spełniało jedno z małżonków.
Czy istnieje wykaz nieruchomości objętych tym programem w Warszawie?
Nie istnieje oficjalne zestawienie, choć w wyszukiwarkach mieszkań można często zaznaczyć „wyszukaj mieszkanie w MdM”.
Kredyt nawet z finansowaniem trzeba spłacić, ale czy może być też odebrany?
Osoba, która otrzyma dofinansowanie, w okresie pięciu lat nie będzie mogła sprzedać mieszkania ani go wynająć lub zmienić przeznaczenia użytkowania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. na lokal usługowy). Odpada też zakup innego lokalu mieszkalnego, z wyłączeniem otrzymania go w spadku.
Jeśli zajdzie któreś z wymienionych zdarzeń, kredytobiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie. Ale nie trzeba będzie zwracać całości, a jedynie proporcjonalną część (iloraz liczby 60 i liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia 5-letniego okresu).
Natomiast sam kredyt to już kwestia banku. Jeśli klient nie będzie go spłacał, to bank oczywiście może wypowiedzieć umowę kredytu i na drodze sądowej dochodzić swych praw.
Jakie inne sposoby i formy są dobre na kupno tańszego mieszkania?
Warto zwrócić uwagę m.in. na licytacje komornicze i w spółdzielniach mieszkaniowych, wyprzedaże u deweloperów i zakup mieszkania w stanie do remontu. Taniej można też kupić mieszkanie w suterenie lub na poddaszu, które zaadaptujemy.
Mówimy o przyjemnej stronie medalu, czy są jakieś trudności wynikające z procesu przyznawania dofinansowania?
Trzeba trzymać się procedur ustalonych przez dany bank. Jeśli np. ważność zaświadczenia o zarobkach to 30 dni, to po przekroczeniu tego terminu trzeba będzie pozyskać w miejscu pracy nowe.
Co należy przygotować, żeby dostać takie finansowanie?
Każdy bank ma swoje procedury i dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu, więc szczegółowa checklista zależeć będzie od banku. Należy więc zorientować się, jakie oczekiwania co do dokumentacji ma dana instytucja kredytowa.
Wniosek o dopłaty MdM składa się w Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku kredytującego.
Wg ustawy do wniosku o dofinansowanie trzeba dołączyć kilka pisemnych oświadczeń, m.in. o tym, że dla beneficjenta będzie to pierwszy własny lokal mieszkalny, a kupowana nieruchomość będzie służyła celom mieszkaniowym. Szczegółowe informacje o potrzebnych oświadczeniach klient otrzyma od banku, w którym będzie ubiegał się o kredyt.
Rozmawiał Tomasz Reich
O rozmówcy:
Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker
Foto: Filip Bramorski