Na budowie kulturoteki w dzielnicy Wawer wmurowano już kamień węgielny. W środę, 20 września, akt erekcyjny, podpisany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, umieszczono w metalowej tubie w stropie budynku. Inwestycja na być gotowa do końca 2018 r. Koszt budowy to ponad 3 mln zł.
– Wawerska kulturoteka jest przykładem nowoczesnego myślenia o funkcjach biblioteki i mądrego wykorzystania ich przestrzeni dla różnorakich form aktywności. Wpisuje się to w założenia rozpoczętego niedawno Programu rozwoju bibliotek. Nowoczesne centra kultury łączą dziś wiele funkcji, są miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych, ale i centrum aktywności lokalnej, w którym sąsiedzi mogą realizować ciekawe projekty na rzecz lokalnej społeczności. To właśnie w lokalności możemy odnaleźć dziś jedną z największych zalet codziennego życia w Warszawie i siłę napędową jej rozwoju – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy.
Kulturoteka powstanie na osiedlu Wawer przy ul. Błękitnej. Jest to jedna z trzech kulturotek – czyli bibliotek naszych czasów – które powstają w dzielnicy Wawer. Nowe obiekty połączą w sobie funkcję biblioteki i placówek kultury. Na inwestycję miasto przeznaczyło 12 milionów złotych, placówki będą gotowe w 2018 roku. Przeniosą się do nich filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej.
W kulturotece przy ul. Błękitnej będzie m.in. czytelnia, kącik prasowy, kawiarenka, sala wielofunkcyjna do zajęć plastycznych i muzycznych, z możliwością podziału na dwie mniejsze sale. W inwestycji przewidziano możliwość zamontowania podestu scenicznego oraz elementów scenografii oraz osprzętu oświetleniowego oraz nagłaśniającego.
Kulturoteka w Falenicy będzie się wpisywać w miejską koncepcję zagospodarowania centrum osiedla. W budynku znajdą się m.in. biblioteka, sala multimedialna, kawiarenka, czytelnia, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych. Teren wokół budynku zostanie tak zagospodarowany, żeby zapewnić lokalnej społeczności możliwość aktywnego wypoczynku. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, a w pobliżu park sensoryczny. Na sztucznej skarpie pojawi się letnia czytelnia i widownia plenerowa dla sceny, która dzięki mobilnym ścianom, będzie zarówno sceną wewnętrzna jak i zewnętrzną. Cały teren będzie oświetlony i monitorowany oraz wyposażony w elementy małej architektury. Budynek zaplanowano w nowoczesnej formie architektonicznej, połączonej z elementami nawiązującymi do historycznego wizerunku terenu i wpisującej się w otoczenie. Wyposażony będzie w nowoczesne instalacje i urządzenia multimedialne, które będą wykorzystywane do aktywności kulturalnych.
W kulturotece w Radości znajdzie się sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których będą organizowane zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych. Budynek ma być gotowy do października 2018 r.