Otrzymanie kredytu hipotecznego wymaga posiadania nie tylko zdolności kredytowej, ale również wkładu własnego. Banki oczekują z reguły, aby wynosił on od 10-20% wartości nieruchomości. Niestety nie każdy, kto jest zdolny spłacać zobowiązanie, dysponuje taką gotówką. Czy takie osoby mogą liczyć na udzielenie kredytu bez wkładu własnego? Jak się okazuje, jest to możliwe. Trzeba jednak spełniać szereg warunków.
Jak uzyskać kredyt bez wkładu własnego?
W przypadku nieruchomości wartej kilkaset tysięcy złotych, nawet 10% wkład własny stanowi ogromną kwotę. Z tego względu wiele osób szuka sposobu na to, by wziąć kredyt bez niego. Standardowo banki mają obowiązek wymagać go od kredytobiorców pod postacią gotówki, innej nieruchomości czy też środków zgromadzonych na koncie emerytalnym IKE, IKZE lub w PPK. Stanowi on bowiem formę zabezpieczenia. Istnieje jednak jeden wyjątek. Mowa o kredycie mieszkaniowym z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest on udzielany w ramach rządowego programu „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”.
Jego beneficjenci mogą liczyć na sfinansowanie całej wartości nieruchomości. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które mają wysokie dochody, a co za tym idzie – są w stanie spłacać zobowiązanie, natomiast nie posiadają wystarczających środków na wkład własny. Po spełnieniu wszystkich warunków, Bank Gospodarstwa Krajowego może udzielić gwarancji na brakującą kwotę, stanowiącą dla banku zabezpieczenie. Na wypadek, gdyby kredytobiorca nie wywiązywał się ze spłaty zobowiązania, instytucja wypłaci środki kredytodawcy.
Kto może ubiegać się o „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy”?
„Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy” to program kierowany do osób, które chcą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe i są zdolne do obsługi kredytu hipotecznego, ale nie mają całej kwoty wkładu własnego. O udzielenie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego mogą starać się wszyscy ci, którzy chcą skorzystać z finansowania na zakup mieszkania lub domu oraz budowę i wykończenie domu na użytek własny. Jest to program stworzony z myślą o:
- osobach fizycznych będących singlami,
- osobach wychowujących co najmniej jedno wspólne dziecko,
- małżeństwach,
- rodzinach wielodzietnych.
Jakie trzeba spełniać warunki, by uzyskać kredyt bez wkładu?
- Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to dla wielu osób jedyna szansa na to, by uzyskać środki na zakup swojego wymarzonego mieszkania czy budowę domu. Nic więc dziwnego, że „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy” cieszy się bardzo dużą popularnością. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rządowych programów, żeby móc z niego skorzystać, trzeba spełniać szereg warunków. Oto najważniejsze z nich:
- Okres spłaty kredytu musi wynosić minimum 15 lat;
- Kredyt musi być zaciągnięty w polskich złotych;
- Cena mieszkania nabywanego na rynku pierwotnym lub wtórnym nie może przekraczać ustawowego limitu;
- Wnioskodawca nie może posiadać prawa własności mieszkania ani domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią osoby posiadające przynajmniej dwójkę dzieci, natomiast istnieją wtedy dodatkowe ograniczenia.
Na samym końcu trzeba wspomnieć, że żeby uzyskać kredyt bez wkładu w ramach rządowego programu, należy znaleźć bank, który w danym okresie posiada podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ma on trwać do 2030 roku, więc jest jeszcze sporo czasu na to, by się zdecydować. W każdym roku ustalana jest nowa pula środków do wykorzystania.
Wejdź na stronę https://mfinanse.pl/blog/kredyt-hipoteczny-z-10-wkladem-wlasnym/ i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt z 10% wkładem własnym.
Artykuł sponsorowany