Od kilku godzin nie można zarezerwować żadnego pokoju w hotelu sieci Marriott w Warszawie. Amerykańska sieć zablokowała wszystkie systemy rezerwacji i wycofała swoją markę z wieżowca przy Alejach Jerozolimskich. Hotel tej sieci działał pod tym adresem od 1989 roku.
„Potwierdzamy, że Warsaw Marriott Hotel przestał być częścią portfolio obiektów Marriott Bonvoy” — powiedziała Rzeczpospolitej rzeczniczka firmy na Europę Wschodnią Katarzyna Gospodarek.
Jak podała „Rzeczpospolita” przedstawiciele sieci Marriott International nie podają przyczyny rozstania ze spółką LIM Center. Portal branżowy e-hotelarz.pl przypomina jednak, że między partnerami toczyły się spory, w tym postępowanie wyjaśniające przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Londynie. Chodzi o rozliczenia z okresu pandemii.
Informację o znikcięciu marki Marriott potwierdzili nam pracownicy hotelu w rozmowie telefonicznej:
Według przedstawiciela hotelu na razie rezerwacje pokoi jest niemożliwe przez Internet, ale hotel przyjmuje gości. Od jutra ma być też możliwa rezerwacja telefoniczna. Hotel prawdopodobnie będzie nazywał się LIM HOTEL.
Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1977 roku, w okresie budowania drugiej, choć nadal socjalistycznej Polski. Podniosła się stopa życiowa Polaków, poprawiło się zaopatrzenie. Zakupiona została licencja na coca-colę oraz fiata 126p. Wszystko oczywiście na kredyt, podobnie jak sięgający nieba wieżowiec, który miał gościć u siebie zagranicznych pasażerów coraz bardziej popularnych Polskich Linii Lotniczych.
Wieżowiec ma 140 metrów wysokości, o całkowitej powierzchni 114000 m2 i kubaturze 411000 m3 miał być jednym z najważniejszych obiektów zrealizowanych w obszarze tzw. Zachodniego Rejonu Centrum Warszawy (ZRCW) w kwartale ulic: Wspólna, Chałubińskiego, Jana Pawła II, Świętokrzyska i Emilii Plater. Budynek zaprojektowała pracownia Jerzego Skrzypczaka z Biura Projektów Architektury J&J.
Budynek powstawał prawie przez dekadę. Budowa hotelu została wstrzymana w 1981 roku i wznowiona pod koniec lat 80-tych. Oddanie budynku do użytku gości nastąpiło w symbolicznym roku 1989.
Fot. Jakub Jurkowski, Tekst: Tomasz Reich, RP