SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Klinika niepłodności w Warszawie – co warto wiedzieć przed wizytą?

Strona główna Informacje Klinika niepłodności w Warszawie - co warto wiedzieć przed wizytą?

Jednym z czynników, od którego zależeć będzie skuteczność leczenia niepłodności jest wybór odpowiedniego ośrodka. Jeśli już podjęliście tę jakże ważną decyzję, to koniecznie zapoznajcie się z tym, co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia niepłodności w Warszawie!

Niepłodność to coraz częściej występujący problem wśród par

Zdaniem lekarzy, problemy z płodnością, może mieć w naszym kraju nawet co piąta para w wieku rozrodczym (czyli ok. 3 mln osób). Przy czym od razu dobrze jest sobie wyjaśnić dwa pojęcia, które tak często są ze sobą mylone lub używane zamiennie. Otóż mowa tu o bezpłodności i niepłodności. W pierwszym przypadku mamy bowiem do czynienia ze stanem nieodwracalnym, oznaczającym trwałe pozbawienie pacjenta możliwości posiadania własnego potomka. Aby móc zostać rodzicami można wówczas rozważyć jedynie opcję skorzystania z komórek rozrodczych dawców lub adopcję. 

O niepłodności zaś mówimy w sytuacji, w której pomimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych para nie może zajść w ciążę. Jednak w przeciwieństwie do bezpłodności, niepłodność w wielu przypadkach jest możliwa do wyleczenia. W równym stopniu leży ona zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn (po 45%), natomiast w pozostałych przypadkach nie da określić się jej źródła. Przez wzgląd na rosnącą liczbę niepłodnych par (co stanowi ogromnym problemem społeczny i medyczny) WHO umieściło niepłodność na liście chorób cywilizacyjnych.  

Co jest najczęstszą przyczyną niepłodności?

Niepłodność jest szerokim i złożonym problemem. W przypadku kobiet wśród najczęstszych jej przyczyn wymienia się m.in. wady i zmiany w budowie narządów wewnętrznych (takich jak macica i jajniki), zaburzenia o podłożu hormonalnym, endometriozę, niedrożność jajowodów, schorzenia pochodzenia infekcyjnego i immunologicznego, choroby nowotworowe oraz metody ich leczenia (chemioterapię i radioterapię), niewłaściwie przeprowadzone zabiegi chirurgiczne.

Natomiast u mężczyzn niepłodność spowodowana może być: zaburzeniami w spermatogenezie i spermiogenezie, istnieniem przeszkód mechanicznych uniemożliwiających wydostanie się na zewnątrz odpowiedniej ilości plemników, chorobami genetycznymi lub też przyjmowaniem leków i niektórych substancji (np. narkotyków). Poza tym, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn na problemy z płodnością wpływ ma coraz szybsze tempo życia, stres, brak ruchu i odpowiedniej diety. Dodatkowo, płodność kobiet obniża się wraz z wiekiem. Jej szczyt przypada na okres między 18 a 25. rokiem życia, a jej drastyczny spadek występuje już po ukończeniu 35 lat. 

Kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?

Para powinna zgłosić się do lekarza, po roku bezskutecznych prób zajścia w ciążę. Przy czym dotyczy to sytuacji, w której kobieta nie ukończyła jeszcze 30. roku życia. W przypadku gdy ma ona między 30-40 lat powinno to nastąpić po 6 miesiącach bezskutecznych starań, a po 40-stce jak najszybciej. Wskazana jest wtedy konsultacja medyczna, dzięki której możliwe będzie postawienie diagnozy i rozpoczęcie indywidualnie dobranego leczenia. Pary szukające pomocy mają do wyboru wizytę u lekarza z NFZ lub też w prywatnej placówce zajmującej się leczeniem niepłodności (obecnie działa ich w Polsce ponad 70). 

Jednak w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, w których aż 50 proc. par szuka pomocy medycznej, w Polsce wskaźnik ten wynosi zaledwie 20 proc. Co jest tego przyczyną? Z pewnością wiele osób obawia się kosztów związanych z leczeniem niepłodności. Ponieważ nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że akurat dana metoda pomoże w poczęciu dziecka. Może oczywiście zdarzyć się, że leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty po podaniu np. niedrogiego leku hormonalnego. Jednak często droga do macierzyństwa jest skomplikowana i trwa nawet kilka lat, co generuje duże koszty (może to być od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Co warto wiedzieć przed wizytą w klinika niepłodności w Warszawie?

Dlatego też wybierając klinikę leczenia niepłodności, pacjenci powinni być przygotowani na to, że „zwiążą się” z nią na dłuższy czas. Tak ważne jest zatem, aby był to ośrodek o uznanej renomie, który funkcjonuje na rynku już od co najmniej kilku lub kilkunastu lat. Co istotne, powinien także oferować pełen zakres działań diagnostycznych i leczniczych. Jednak najważniejszym czynnikiem jest skuteczność działania wyznaczana odsetkiem ciąż i urodzeń u par, które podjęły w nim leczenie (warto także wcześniej prześledzić koszt proponowanych zabiegów). 

Jednym z najlepszych ośrodków medycznych  w Polsce jest m.in. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA, która już od 20 lat specjalizuje się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu niepłodności. Posiada ona sieć placówek, zlokalizowanych w największych miastach, w tym w m.in.: Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy i Warszawie. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA Warszawa: https://www.klinikainvicta.pl/kontakt/invicta-warszawa/ oferuje kompleksową ofertę w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności żeńskiej i męskiej.

Na pierwszą wizytę w klinice niepłodności w Warszawie oboje partnerzy powinni udać się razem. Ponieważ rodzicielstwo to nie tylko duży przywilej i radość, ale także ogromny obowiązek. Dlatego też, warto już od początku tej drogi być razem i się wspierać. W jaki sposób przygotować się do wizyty? Otóż przed samym spotkaniem konieczne będzie wypełnienie szczegółowej ankiety, stanowiącej kluczowy element diagnostyki pacjentów (dzięki niej lekarz uzyska odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia i wcześniejszego leczenia). W tym celu dobrze jest przyjść do kliniki pół godziny wcześniej. Natomiast sama wizyta trwa ok. 30-60 min. 

Co zabrać ze sobą na wizytę w klinice?

Podczas spotkania, lekarz przeanalizuje historię dotychczasowego leczenia. Dlatego też należy już wcześniej przygotować i przynieść ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań jakie posiadacie. Niezbędne okazać się mogą m.in. materiały zawierające historię choroby, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych (np. USG), wypisy szpitalne, epikryzy, informacje o przebytych zabiegach i operacjach (w tym również inseminacjach i in vitro) oraz zaświadczenie lekarskie z załączonymi wynikami badań (potwierdzającymi rozpoznanie i leczenie). Mężczyzna zaś powinien dostarczyć aktualne wyniki badania nasienia.

Jakich pytań można spodziewać się podczas wizyty w klinice?

Zwłaszcza pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności w Warszawie może stanowić doskonałą okazję do zadawania pytań i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Dlatego też, warto już wcześniej, przemyśleć lub spisać sobie najważniejsze fakty i nurtujące Was pytania. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, który umożliwia mu wstępne rozpoznanie ewentualnych przyczyn niepowodzeń w staraniach o dziecko oraz ukierunkowanie diagnostyki. Można zatem spodziewać się pytań dotyczących:

  • stosowanych metod antykoncepcji;
  • występowania w rodzinie problemów z niepłodnością;
  • chorób przebytych w dzieciństwie (dobrze jest przygotować książeczkę zdrowia, pod kątem przebytych chorób zakaźnych takich jak np. świnka i różyczka);
  • przebytych chorób i przyjmowanych leków;
  • przebiegu procesu pokwitania;
  • historii miesiączkowania,
  • przebytych zabiegów i operacji;
  • częstotliwości stosunków seksualnych;
  • stylu życia (nawyków, nałogów, stresu);
  • problemów z libido.

Jakie badania może wykonać specjalista leczenia niepłodności?

Podczas pierwszej wizyty, oprócz wywiadu medycznego lekarz wykonuje badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne (USG). Pacjentka może także dostać wykaz niezbędnych do wykonania badań, łącznie z podaniem dnia cyklu, w którym powinny one zostać wykonane. Najczęściej są to: badania hormonalne i bakteriologiczne, monitoring cyklu, cytologia, USG gruczołów piersiowych, histeroskopia i badanie HSG. W przypadku mężczyzn może to być badanie rozszerzone nasienia. Z tego powodu przed wizytą w klinice zaleca się 3-4 dniową abstynencję seksualną.

Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Wam jeszcze lepiej przygotować się do wizyty, a dzięki uzyskanym informacjom przebiegnie ona w bardziej komfortowej i spokojnej atmosferze.  

Wiadomości

Otwarcie Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina

Już w najbliższą sobotę, 28 maja, wszyscy entuzjaści nowinek technologicznych będą mogli odwiedzić Apple Muzeum Polska w Fabryce Norblina. Na największą na świecie...

Do Pałacu Kultury i Nauki powróciły Targi Książki

Plac Defilad pełen jest stoisk z książkami i atrakcji dla miłośników literatury. Do niedzieli 29 maja potrwa jedno z największych wydarzeń czytelniczych w...

GH Development wybuduje ponad 1,500 mieszkań w Warszawie

GH Development, belgijski deweloper obecny na polskim rynku od 2018 roku, krystalizuje swoje ambitne plany biznesowe. Firma jest w posiadaniu atrakcyjnych...

Znamy datę rozpoczęcia budowy nowej siedziby Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Budowa nowej siedziby Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Sądu Apelacyjnego powinna rozpocząć się w 2027 roku. Będzie to pierwszy kompleks całkowicie nowej...

FlyPix filmy reklamowe Warszawa – latający piksel, który uchwyci każdy detal

Zależy Ci na profesjonalnym montażu, dobrych ujęciach i niebanalnym podejściu do promocji? Jako FlyPix latamy naprawdę wysoko, aby dostarczyć Ci najlepszych wrażeń ze...

Polecane

Skąd się wziął Pałac Kultury i Nauki?

Pałac Kultury i Nauki jaki jest, każdy widzi. Jedni nazywają go radzieckim stemplem, wypalonym siłą na polskiej ziemi symbolem dominacji wrogiego...

Trzecia edycja największego targu roślin doniczkowych w Warszawie! 23-24 kwietnia 2022

W najbliższy weekend w Koneserze odbędzie się kolejna edycja największego targu roślin doniczkowych w Polsce. Po raz trzeci wydarzenie zawita do...

“WARSZAWSKIE NOCE I DNIE” WYSTAWA BY HASHTAGALEK

Od 9 kwietnia w woonerfie Haberbuscha i Schielego na terenie Browarów Warszawskich możecie podziwiać wystawę "WARSZAWSKIE NOCE I DNIE" autorstwa Aleksandra...

X edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1 w randze Mistrzostw Europy!

Już 21 maja do warszawskiego biurowca Rondo 1 ponownie zawitają najlepsi biegacze po schodach z Polski i Europy. Bieg Na...

Miasto Moje – osiedle zaprojektowane z myślą o rodzinach

Białołęka należy obecnie do najprężniej rozwijających się dzielnic stolicy. Powstaje tu wiele inwestycji mieszkaniowych, a w tym Miasto ...

„Whielkie malarstwo” w Centrum Praskim Koneser. Największa wystawa The Krasnals już dostępna

120 obrazów najbardziej tajemniczych artystów w Polsce – The Krasnals – można do 3 kwietnia oglądać w Centrum Praskim Koneser. Wśród...