REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Jak szybko znaleźć nieruchomość w Warszawie

Strona główna Nieruchomości Jak szybko znaleźć nieruchomość w Warszawie

Znalezienie odpowiedniego mieszkania czy domu, z całą pewnością nie należy do łatwych zadań. Zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi nam poszukiwać w dużych miastach. Czego należy się wystrzegać i na czym szczególnie polegać, aby szybko znaleźć nieruchomość w Warszawie? Jak mogą nam w tym pomóc nowoczesne technologie?

Co najbardziej spowalnia proces poszukiwania mieszkania?

Przede wszystkim brak jasno określonego celu. Często zdarza się, że osoby, które chcą kupić mieszkanie, na samym początku szukają zupełnie czegoś innego niż finalnie kupują – stwierdza Jakub Bartoszek, specjalista ds. sprzedaży mieszkań we Freedom Nieruchomości Warszawa – Jest to olbrzymia strata czasu zarówno ze strony kupujących, jak i sprzedających. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest poświęcenie kilku godzin wraz z zaufaną osobą, która pomoże nam spojrzeć na nasze potrzeby i oczekiwania z perspektywy trzeciej oraz doradzi, na czym powinniśmy się skupić w trakcie wyboru odpowiedniego mieszkania.

Dokładne sprecyzowanie oczekiwań w stosunku do tego czego szukamy, oszczędza nie tylko czas, lecz przede wszystkim emocje. Średnio, kupujący przeglądają w internecie około 100 ofert zanim wykonają akcję – wyślą zapytanie bądź zadzwonią do pośrednika. Po wykonaniu kontaktu przychodzi czas na prezentacje. Co do zasady, potencjalny klient fizycznie ogląda około 10 nieruchomości, zanim rozpocznie proces negocjacji i podpisania umowy przedwstępnej. W tym czasie można nabawić się skrajnych emocji. Od radości, wynikającej ze znalezienia okazji w rewelacyjnym stanie, przez rozczarowanie, kiedy okazuje się, że oferta jest już sprzedana, po poczucie rezygnacji w obliczu pozostałych, pozostawiających wiele do życzenia ofert. Poświęcenie kilkudziesięciu minut na jasne określenie naszych faktycznych potrzeb jest kluczem do sukcesu.

Podobnie wygląda sytuacja z oceną możliwości finansowych. To kolejny element stanowiący powszechny błąd klientów. Pomijają oni weryfikację zdolności kredytowej zakupu nieruchomości, co niejednokrotnie prowadzi do konfliktów a nawet życiowych tragedii. Bardzo często, osoby poszukujące mieszkań nie zdają sobie sprawy, że pierwszym krokiem jaki powinny wykonać, jest dokładne sprawdzenie na jakie warunki kredytowe mogą sobie pozwolić – zauważa Paula Augustynowicz, menadżer zespołu sprzedaży mieszkań we Freedom Nieruchomości Olsztyn – Niewiele osób posiada wiedzę na temat sytuacji kredytowej na rynku. Warunki uzyskania kredytu są bardzo zaostrzone, a wśród klientów często panuje błędne przekonanie, że wystarczą dobre zarobki, a otrzymanie kredytu będzie czystą formalnością.

Gdzie szukać ofert i jak mogą nam w tym pomóc nowoczesne technologie?

Droga do wymarzonego mieszkania rozpoczyna się zazwyczaj w wyszukiwarce na stronie serwisu ogłoszeniowego, od wpisania słów kluczowych czy wyboru parametrów z listy. Lokalizacja i cena to dwa najważniejsze kryteria dla poszukujących – zaznacza Aleksandra Kubicka, serwis Otodom – Jak więc nowe technologie pomagają w wypadku tych poszukiwań?

Najczęściej przeglądamy oferty siedząc przy komputerze, ale dzięki aplikacjom w smartfonie możemy robić to w dowolnym miejscu. Przejście w stronę mobilnych technologii staje się faktem. Już ponad jedna trzecia ruchu w serwisie Otodom pochodzi właśnie ze smartfonów i tabletów. Zespół serwisu robi wszystko, by wykorzystać możliwości jakie dają te urządzenia. Zupełnie oczywistą funkcją jest geolokalizacja. Dzięki temu nie musimy przeglądać listy mieszkań, ale po prostu zakreślić palcem na mapie obszar o dowolnym kształcie i rozmiarze, by wybierać wśród ofert, które właśnie tam się znajdują.  Nową funkcją, która właśnie pojawiła się w aplikacji jest rozszerzona rzeczywistość. Dzięki temu dosłownie „rozglądamy się po okolicy”. Uruchamiamy kamerę w telefonie, patrzymy przez obiektyw a na ekranie pojawiają się ikony nad budynkami, w których akurat dostępne są mieszkania na sprzedaż lub do wynajęcia.

Znaleźliśmy mieszkanie w wymarzonej okolicy – i co dalej?

Teraz możemy przyjrzeć się cenom. Kolejne pojęcie, które robi furorę w świecie technologii to big data. Właśnie dzięki możliwości przetwarzania ogromnej ilości danych, możemy sprawdzić jak kształtowały się ofertowe ceny metra kwadratowego podobnych nieruchomości a nawet… za ile sprzedawano mieszkania przy danej ulicy. Całkiem niedawno na stronach ogłoszeń w Otodom pojawiła się rozbudowana sekcja ze statystkami. Dzięki dostępnym tam liczbom i wykresom, możemy zweryfikować nasze oczekiwania co do wartości upatrzonej nieruchomości i obrać właściwą strategię negocjacyjną. W części z cenami ofertowymi widzimy teraz średnie wartości, trendy oraz podpowiedzi z nieruchomościami o zbliżonych parametrach. Możemy również sprawdzić, ile kosztowałby nas wynajem podobnego mieszkania. Udostępniamy również rozbudowany raport na temat cen transakcyjnych (dostarczany przez analityków firmy U1). Dostępne w tej sekcji statystyki pozwolą na szybkie porównanie miesięcznej raty kredytu z opłatą za wynajem – a to na pewno pomoże przy podjęciu decyzji o zakupie własnego M.

Jak nie popsuć okazji na mecie?

Stając w obliczu zakupu nieruchomości, przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą (jeśli została założona dla danej nieruchomości), by porównać czy zapisy w niej zawarte są zgodne ze stanem faktycznym – radzi Karolina Pożarycka, specjalistka ds. finalizacji transakcji – Na pewno warto też przygotować się do transakcji o wiele wcześniej, aby w odpowiednim momencie nie marnować czasu ani nie tracić nerwów na kompletowanie niezbędnych do podpisania aktu notarialnego dokumentów.

Na etapie kompletowania dokumentacji możesz mieć dużo więcej pracy. W zależności od rodzaju nieruchomości, zakres zbieranej dokumentacji może się od siebie różnić. Pierwszym z nich jest podstawa nabycia, czyli wypis dokumentu, na podstawie którego sprzedający uzyskał prawa do nieruchomości, a zatem: umowy sprzedaży, darowizny, zamiany lub umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, aktu poświadczenia dziedziczenia – które mają formę aktu notarialnego. Może to być także postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku czy umowa ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i przydział – które nie posiadają formy notarialnej.

Dodatkowo, jeżeli nieruchomość została darowana (po 2007 roku) albo odziedziczona, potrzebne będzie zaświadczenie z urzędu skarbowego, potwierdzające rozliczenie się z obowiązku podatkowego. W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, niezbędne będzie zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu. Trzeba także zadbać o dokument stanowiący o braku zaległości w opłatach eksploatacyjnych i zaświadczenie z Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy o braku osób zameldowanych w nieruchomości.

Jeżeli sprzedażą objęta będzie nieruchomość z zadłużeniem hipotecznym, konieczne będzie przedstawienie promesy wierzyciela na wykreślenie wpisów w księdze wieczystej po całkowitej spłacie zadłużenia. Ponadto, każda ze stron zobligowana będzie do podania swoich danych osobowych wraz ze stanem cywilnym (u notariusza należy mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport), a dodatkowo, strona kupująca – jeśli będzie nabywała nieruchomość z udziałem kredytu bankowego – powinna okazać umowę kredytową. Zadbać należy także o wcześniejsze podanie numeru konta bankowego, na którym powinna zostać zaksięgowana wpłata ze sprzedaży nieruchomości.

Jak oszczędzić sobie czasu i nerwów?

Do procesu poszukiwania czy też sprzedaży nieruchomości warto się solidnie przygotować. Ilość ofert na rynku, jakość ich przygotowania i opracowania, pozostawia wiele do życzenia, co nie ułatwia szybkiego znalezienia tej wymarzonej. Zróżnicowanie ludzkich charakterów powoduje, że często podczas prezentacji i negocjacji dochodzi do sytuacji konfliktowych przeradzających się w kryzysy. Do tego, polskie prawo podatkowe i te dotyczące obrotu nieruchomościami jest na tyle złożone, iż łatwo zamiast oazy spokoju, “kupić” problem na lata.

Sukces szybkiego i bezpiecznego zakupu nieruchomości uzależniony jest od wielu czynników. Warto pamiętać, że jeśli w którymś z obszarów brakuje nam wiedzy czy umiejętności, można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych partnerów.

Wiadomości

REWOLUCJA W PARKOWANIU. NIEBIESKA TABLICA WSKAŻE PARKING

Nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższy parking? A kiedy go znajdziesz obawiasz się, że wszystkie miejsca są już zajęte? Jeszcze w tym...

Rynek mieszkaniowy powoli wraca do równowagi. Deweloperzy stawiają na współpracę z samorządami

18 kwietnia br. w Łodzi odbyło się jedno z największych wydarzeń branży mieszkaniowej tego roku - ogólnopolska konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana...

17. Nagroda Literacka Warszawy – nominacje

W Światowym Dniu Książki (23 kwietnia) ogłaszamy nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy. Jury wskazało 15 najlepszych książek minionego roku w pięciu...

U-City i BLANCO od ACCIONA z certyfikatami BREEAM Interim

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-CITY otrzymało certyfikat BREEAM Interim. To kolejna po BLANCO inwestycja firmy deweloperskiej ACCIONA z takim wyróżnieniem....

10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – znamy laureatów

Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy – ta...

Willa Papiernia w Konstancinie -Jeziornie!

  W Konstancinie-Jeziornie powstaje ekskluzywna Willa Papiernia. Finał długiej i dobrej współpracy ze służbami konserwacji zabytków.

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...