Nabywanie nieruchomości bez sprawdzenia księgi wieczystej jest jak kupowanie przysłowiowego kota w worku. Może się okazać, że Twoje wymarzone cztery kąty obciążone są np. egzekucją komorniczą. Na nic zda się wówczas tłumaczenie, że nie wiedziałeś o tym. Księgi wieczyste są jawne, a nieznajomość prawa szkodzi. Uniknij tego błędu i dowiedz się, jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania.
Kiedy warto zapoznać się z księgą wieczystą?
Sprawdzenie księgi wieczystej przed zakupem nieruchomości jest dla coraz większego grona osób szukających własnego lokum oczywiste. Jeśli i Ty planujesz nabyć mieszkanie i chcesz zabezpieczyć swoje interesy, koniecznie zapoznaj się ze stanem prawnym lokalu, który opisany jest właśnie w tym dokumencie.
Czy jednak warto zyskać wgląd w księgę wieczystą mieszkania wyłącznie przed zakupem lokum z rynku wtórnego? Otóż nie! Korzystnie jest również sprawdzić stan prawny nieruchomości także w kontekście darowizny. W księdze wieczystej mogą znajdować się dane ważne z punktu widzenia przyjęcia nieruchomości. Dzięki weryfikacji dokumentu można uniknąć wielu niepotrzebnych problemów, chociażby związanych z otrzymaniem zadłużonego mieszkania lub też obciążonego w inny sposób (np. służebnością osobistą).
Idąc dalej, księga wieczysta jest wartościowym dokumentem przy rozstrzyganiu spraw spadkowych. Pozwala ustalić prawa i obciążenia związane z daną nieruchomością. Dzięki temu możesz podjąć decyzję co do dziedziczenia i ewentualnie ochronić się przed odziedziczeniem majątku z długiem.
Jakie informacje zawierają działy księgi wieczystej mieszkania?
Księga wieczysta mieszkania składa się z czterech działów. Każdy z nich zawiera inne dane na temat stanu prawnego nieruchomości.
- Część I-O „Oznaczenie nieruchomości” zawiera podstawowe informacje na temat nieruchomości (np. adres, powierzchnia, liczba pomieszczeń).
- Część I-Sp „Spis praw związanych z własnością” zawiera informacje na temat praw przysługujących właścicielowi związanych z nieruchomością (np. wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej).
- Część II „Własność” zawiera informacje na temat aktualnego właściciela nieruchomości i formy nabycia nieruchomości.
- Część III „Prawa, roszczenia i ograniczenia” zawiera informacje na temat ewentualnych obciążeń nieruchomości (np. egzekucja komornicza, prawa do korzystania z lokalu przez inne osoby).
- Część IV „Hipoteka” zawiera informacje na temat ewentualnej hipoteki ustanowionej na nieruchomości lub też innego rodzaju zadłużenia (np. kwota kredytu, wierzyciele).
Więcej szczegółowych informacji na temat spraw związanych z księgami wieczystymi znajdziesz na stronie Ksiegawieczysta.net.
Jak można uzyskać dostęp do księgi wieczystej mieszkania?
Księgi wieczyste są jawne. To znaczy, że możesz zapoznać się z informacjami w nich zawartymi, aby zabezpieczyć swoje interesy związane z zakupem czy dziedziczeniem mieszkania.
Jednak portal Ministerstwa Sprawiedliwości „Elektroniczne Księgi Wieczyste” (Ekw.ms.gov.pl) umożliwia zapoznanie z danymi wyłącznie wówczas, gdy dysponujesz numerem księgi wieczystej. Jeśli nie otrzymasz go od aktualnego właściciela nieruchomości, to musisz go ustalić. Nie jest to jednak łatwe. Zarówno przy zgłoszeniu wniosku do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego, jak i do Sądu Rejonowego musisz wykazać swój interes prawny względem nieruchomości. W innym wypadku nie otrzymasz numeru KW.
Prostszym sposobem jest skorzystanie z internetowych, odpłatnych wyszukiwarek. Wystarczy, że podasz w nich adres mieszkania, aby otrzymać dostęp do numeru KW i tym samym ważnych dla Ciebie danych zawartych w treści księdze wieczystej. To może uchronić Cię przed zakupem nieruchomości z obciążeniami!
Artykuł sponsorowany