Na przełomie marca i kwietnia wieżowiec Generation Park osiągnie docelowe 140 metrów wysokości do dachu. Skanska, która jest inwestorem zaprezentowała całkowicie nowe otoczenie kompleksu biurowego, który zamiast betonu porośnięty będzie zielenią.
Ponad 12 metrów wysokości będzie miała zielona ściana w lobby wieżowca Generation Park, jak zapowiada inwestor będzie to największa taka zielona instalacja w Polsce. Dodatkowo w lobby będą posadzone drzewa.
W budynku poza zielenią recpecja będzie połączona z kawiarnią. Projektanci chcą w ten sposób stworzyć bardziej przyjazny klimat zarówno dla gości i praconików.
Budynek i plac zaprojektowała pracownia JEMS Architekci. Wieżowiec Generation Park, będzie wyróżniał się na tle innych budynków m.in. 6 niepowtarzalnymi na rynku przestrzeni typu sky-office (o podwójnej wysokości).
Wyróżnikiem budynku będzie zielony taras na 35. piętrze, czyli na wysokości 127 m nad poziomem ulicy, z widokiem na centrum Warszawy. Ponad 350 metrowej wielkości taras będzie obsadzony niską zielenią i ma być on dostępny dla wszystkich najemców budynku. Na dachu nie zabraknie również miejsca na ule dla pszczół. Pozostała część dachu, podobnie jak w pozostałych budynku komplelsu ma być obsadzona rozchodnikiem.
Pomiędzy wieżowcem a dwoma niższymi budynkami powstanie kręty pasaż. Jego forma i architektura ma nawiązywać do Pasażu Wiecha z lat 60. XX wieku. Znajdzie się na nim sporo miejsca do wypoczynku, a także zieleni. Projektanci zaplanowali schody, które będą umożliwiały wejście na zielone dachy pasażu. Dzięki temu rozwiąniu plac będzie znaczenie większy i widziany z góry sprawiał wrażenie wielowarstwoej przestrzeni.
Park kieszonkowy zamiast betonowego placu
Największym zmianom ulegnie plac przed wieżowcem w narożniku Prostej i ulicy Towarowej. Pierowtnie miał to być plac z zachowanymi drzewami i pokryty kamienną posadzką. Projektanci z pracowni Jems Architekci po rozmowach z deweloperem zrezygnowali z tego pomysłu. Zamiast tego przed budynkiem powstanie park kieszonkowy, w którym poza zachowanym drzewostanem dosadzonych będzie kilkanaście dorosłych drzew, a cała powierzchnia placu pokryje niska zieleń i trwa.
W budynku Z (Towarowa 28), który został oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu trwają prace nad aranżacją największej w Warszawie kawiarni sieci Green Caffè Nero. Kawiarnia dotychczas zajmowała niewielki pawilon przy rondzie Daszyńskiego. Teraz ma to się zmienić. Lokal znajduje się w narożniku ulicy Łuckiej i Towarowej i jak zapowiada popularna sieć będzie to największy lokal tej sieci w stolicy. Kawiarnia ma rozpocząć działalność w najbliższych miesiącach.
Skanska stawia na ekologię
Generation Park to pierwszy wieżowiec szwedzkiego dewelopera w Polsce. Skanska Property wieżowce dotąd budowała m.in. w Szwecji czy Stanach Zjednoczonych. Ale plany Szwedów są o wiele ambitniejsze. W kolejnych latach powstanie m.in. 188 metrowej wysokości wieżowiec Warsaw One przy rondzie ONZ, kolejne dwie 100 metrowe budynki mają powstać przy Łuckiej i 130 metrów będzie miał ostatni budynek kompleksu Spark na tzw. “serku wolskim”.
Wieża Generation Park, jak i pozostałe dwa budynki kompleksu, będzie certyfikowana w systemie LEED na poziomie Platinum. Projekt biurowca zakłada także certyfikację WELL oraz „Obiekt bez Barier” – co gwarantuje najwyższy stopień dopasowania do potrzeb przebywających w nim ludzi.
Generation Park to kompleks trzech budynków biurowych, zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Kolejne fazy inwestycji nazwano symbolami X, Y, Z, nawiązującymi do następujących po sobie generacji.
Wieżowiec, który dostarczy ok. 47 tys. m kw. biur, ma być gotowy na wiosnę 2021 r.
wizualizacje: Skanska Property/ Jems Architekci
Tekst Tomasz Reich