Gatunki rzadkich zwierząt mają własny dom w stolicy

Gady, płazy, ryby i bezkręgowce zagrożone wyginięciem znajdą właściwą opiekę weterynaryjną i rehabilitacyjną w nowowybudowanym Centrum CITES na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. W czwartek, 9 października, otwarcia obiektu dokonała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Od kilkunastu lat Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie służy pomocą i daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, Policję i Straż Miejską. Są to ptaki i gady, głównie żółwie lądowe i wodne. Dużą grupę stanowią też duże węże (pytony i boa) jak również duże jaszczurki (warany i legwany).

– Bardzo się cieszę z otwarcia z ośrodka CITES w warszawskim zoo. Będzie on służył pomocą zwierzętom nie tylko z Warszawy i Mazowsza, ale całej Polski. Tym bardziej cieszę się, że tak wiele funduszy na budowę tego obiektu pochodziło z Unii Europejskiej. Wykorzystujemy środki unijne nie tylko przy budowie metra, ale także przy mniejszych projektach takich jak ten otwierany dziś – mówiła podczas otwarcia Centrum CITES Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Odebrane przemytnikom i osobom nielegalnie posiadającym okazy gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) od dziś znajdą swoje miejsce w warszawskim zoo.

Dużo zwierząt nielegalnie przewożonych przez granice jest zatrzymywanych w Porcie Lotniczym Okęcie i na przejściach granicznych ściany wschodniej. Są też uciekinierzy z hodowli prywatnych, znajdowani na terenie Warszawy i zwierzęta porzucone przez byłych właścicieli z terenu województw centralnych i wschodnich. Przyjmowane są również zwierzęta znajdowane w wyniku interwencji Policji w mieszkaniach osób zatrzymywanych.

Celem budowy Centrum CITES jest nie tylko przejmowanie zatrzymywanych żywych okazów, ale również zapewnienie im koniecznej opieki weterynaryjnej i późniejszej rehabilitacji. Do zadań centrum należeć będą także zapewnienie godziwych warunków życia oraz próba znalezienia nowego domu. Centrum prowadzić będzie również szkolenia dla funkcjonariuszy służb celnych, straży miejskiej, policji, straży pożarnej, pracowników prokuratury i służb sanitarno-weterynaryjnych.
4

Miejski Ogród Zoologiczny posiada kadry z docenianą wiedzą i doświadczeniem, znające zasady hodowli i problematykę CITES. Osoby te biorą udział w szkoleniach oraz współpracują nie tylko ze służbami mundurowymi, ale także z organizacjami przyrodniczymi, m.in. WWF.

Centrum gatunków CITES to nowoczesny obiekt zapewniający zwierzętom właściwą opiekę weterynaryjną i odpowiednie warunki przetrzymywania do czasu uregulowania ich stanu prawnego i znalezienia nowego domu. Ośrodek będzie czynny całodobowo, co umożliwi wszystkim służbom przekazywanie zatrzymanych okazów niezwłocznie po ich pozyskaniu. Centrum CITES jest w stanie przyjąć jednorazowo ok. 300 okazów z terenu całego kraju.

W ośrodku będzie prowadzona elektroniczna baza danych, w której zostaną odnotowane wszystkie zgłoszenia oraz szczegółowe informacje o okazach, ich leczeniu oraz dalszym losie.
Zwierzęta, potrzebujące pomocy weterynaryjnej, przebywające aktualnie na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego będą sukcesywnie przeprowadzone do nowego ośrodka, gdzie będą miały zapewnione odpowiednie warunki i możliwość skutecznej rehabilitacji.

Nowowybudowany Ośrodek CITES usytuowany jest w północnej części Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, tuż obok bramy wejściowej od strony ronda Starzyńskiego, obejmujący teren ok. 1000m².

Wartość całkowita projektu wyniosła 3 396 361,00zł, z czego 2 880 514,85 zł (85%) to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Ponadto, 10% wartości projektu (338 884,00 zł) finansowane było z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wkład własny miasta stanowił 5% (176 962,15 zł.) wartości całkowitej realizowanego przedsięwzięcia.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES), Konwencja Waszyngtońska – międzynarodowy układ kontrolujący transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami, została podpisana 3 marca 1973 roku, a w życie weszła 1 lipca 1975 roku.

Projekt „Utworzenie i prowadzenie Centrum CITES na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie” współfinansowany był ze środków unijnych w ramach Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze.nw57

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

WESTATE – lokalność to nasza siła. Tak budujemy nową jakość na...

0
W erze, w której coraz więcej firm działa szeroko i globalnie, WESTATE stawia na coś, co z pozoru wydaje się odwrotne – lokalność. Ale...