Finaliści Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2024: Warszawskie projekty w gronie najlepszych

Tegoroczna edycja Nagrody Architektonicznej POLITYKI, organizowanej przez tygodnik „Polityka”, wchodzi w decydującą fazę. Ogłoszono listę finalistów, wśród których znalazły się wybitne realizacje architektoniczne z całej Polski. Wśród nominowanych obiektów są dwa budynki z Warszawy: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Warszawskie akcenty w finale

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie przy ulicy Korotyńskiego to projekt pracowni xystudio. Obiekt ten pełni funkcję miejsca spotkań dla mieszkańców stolicy w różnych grupach wiekowych.

Budynek wyróżnia się nowoczesnym podejściem do integracji przestrzeni wspólnej, oferując funkcjonalne i dostępne przestrzenie dla seniorów, dzieci i dorosłych. W projekcie duży nacisk położono na ekologię oraz energooszczędne rozwiązania.

Muzeum sztuki nowoczesnej w warszawie, museum of modern art in warsaw, copyright maja wirkus, msn, plac defilad, 2024, architect Thomas Phifer

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaprojektowane przez amerykańską pracownię Thomas Phifer and Partners przy współpracy z APA Wojciechowski, to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Budynek, zlokalizowany w sercu stolicy, charakteryzuje się minimalistyczną, a zarazem monumentalną formą. Nowa siedziba MSN ma stać się przestrzenią otwartą na współczesną sztukę oraz miejsce dialogu międzykulturowego.

Pozostali finaliści

Oprócz warszawskich projektów, w finale znalazły się:

  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie – nowoczesny obiekt komunikacyjny zaprojektowany przez pracownię Tremend, który łączy funkcjonalność z nowatorską estetyką.
  • Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej – dzieło pracowni NIZIO DESIGN INTERNATIONAL, które ma na celu popularyzację polskiej animacji i kultury dziecięcej.
  • TBS „Ajnfart” w Rybniku – kompleks budynków wielorodzinnych z przestrzeniami usługowymi, zaprojektowany przez SLAS architekci, stanowi wzorcowy model nowoczesnej zabudowy mieszkalnej.

Głosowanie i gala finałowa

Nagrodę Grand Prix przyzna jury złożone z ekspertów branży architektonicznej. Równocześnie internauci mogą wybrać swojego laureata poprzez głosowanie online, które potrwa do 13 kwietnia na stronie polityka.pl.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali w Warszawie, zaplanowanej na 10 czerwca 2024 roku.

Nagroda Architektoniczna POLITYKI od lat promuje innowacyjne i wybitne realizacje, które zmieniają krajobraz polskich miast. W tym roku szczególną uwagę zwraca obecność dwóch ważnych inwestycji warszawskich, które wyznaczają nowe standardy w urbanistyce i projektowaniu przestrzeni publicznej.

W tym roku najlepszą realizację w konkursie POLITYKI wybierze jury w składzie: Grzegorz A. Buczek – architekt, urbanista, były wiceprezes Zarządu OW SARP i ZG TUP, wykładowca studiów podyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz ASP w Warszawie; Artur Celiński – redaktor naczelny magazynu „Architektura-murator”; Anna Cymer – historyczka architektury i popularyzatorka wiedzy o architekturze i designie; Paweł Dobrzycki – architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, wykładowca ASP w Warszawie; Marek Kościkiewicz – muzyk i producent, absolwent ASP w Warszawie; Anna Lorens – architektka, projektantka wnętrz i produktu, wykładowczyni Politechniki Warszawskiej; Jacek Michalak – wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS; Ewa P. Porębska – międzynarodowa ekspertka, kuratorka i krytyczka architektury; Magdalena Staniszkis – architektka i urbanistka; Bogna Świątkowska – prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś – historyk sztuki i krytyk architektury; a także przedstawiciele redakcji tygodnika „Polityka”: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie i w Polsce ? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....