Budowa Emilii się opóźni. Wszystko za sprawą nowej koncepcji pawilonu. Trwają prace projektowe nad ogromną podziemną salą na 500 osób, która ma powstać pod placem od strony Pałacu Młodzieży.
Kolejna miejska inwestycja się opóźni. Po porażce przetargu na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej o ponad pół roku opóźnią się prace związane z odbudową pawilonu Emilia. Jak zapowiada Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, który był inicjatorem przeniesienia pawilonu, nowy projekt powinien być gotowy do końca tego roku. W tym roku ratusz powinien wydać też pozwolenie na budowę. Zaś prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku.
Nowa Emilia otwarta na miasto
Nowa Emilia nie będzie już sklepem meblowym. Architekci przekształcą go w ogród zimowy z przeznaczeniem na kulturę i miejsce spotkań.
Przeniesiony pawilon będzie miał trzy poziomy (-1, 0, +1) z przechodzącym przez wszystkie kondygnacje atrium. Ma ono pełnić funkcję oranżerii. Na parterze przewidziano kawiarnię, a na pierwszym piętrze – ogród do spotkań. W podziemiu zaś pomieszczenia ekspozycyjne, warsztatowe i salę audytoryjną.
Za projekt nowego pawilonu jest odpowiedzialna pracownia BBGK Architekci.
Pawilon, który już w 2015 r. został objęty prawomocną decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę (nr 381/Ś/2015 z dn. 26 czerwca 2015 r.) i planowano jego wyburzenie pod nowa inwestycję. Próby zahamowania tego procesu poprzez objęcie ochroną konserwatorska okazały się nieudane. W związku z tym jedynym rozwiązaniem, które mogło sprzyjać zachowaniu tego budynku była jego translokacja. Na miejsce docelowego przeniesienia wybrano teren pomiędzy PKiN i parkiem Świętokrzyskim, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przewidują budowę miejskiego ogrodu zimowego. W zadanie prócz władz miasta zaangażowali się także partnerzy prywatni, reprezentowani przez spółkę Emilia Development Sp. z o.o. Porozumienie pomiędzy Miastem, a Spółka zawarte zostało 6 lipca 2016 r.
Pomysł rozbudowy Emilii o nowe pomieszczenie pojawił się na początku roku. Projektanci pracują nad projektem nowej podziemnej sali wychodzącej poza obrys pawilonu i sięgającej aż do lodowiska przed Pałacem Młodzieży. Sala będzie miała 40, 5 m długości, 15, 5 metrów szerokości oraz 4,3 m wysokości. Dzięki rozbudowie sala powiększy się do 850 m kw. i pomieści około 500 osób.
Na razie nie są znane koszty rozbudowy. Ale jak zapowiada Michał Krasucki odbudowa pawilonu powinna zakończyć się w 2020 roku.