„Eko-szkoła” na Zielonej Białołęce – projekt JEMS Architekci zwycięzcą konkursu

Białołęka wkrótce wzbogaci się o nowoczesny kompleks oświatowy, który połączy ekologię z funkcjonalną architekturą. Pracownia JEMS Architekci wygrała konkurs na projekt szkoły przy ulicy Siecznej, proponując koncepcję „Miasteczka Dzieci” – kameralnego kampusu, który harmonijnie przenika się z otaczającą zielenią.

Nowa szkoła zajmie 2,5-hektarową działkę, a jej powierzchnia użytkowa wyniesie niemal 12 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na komfortową naukę dla ponad 600 dzieci. Budynek, choć w rzeczywistości stanowi jedną bryłę, sprawia wrażenie zespołu mniejszych obiektów. Dzięki temu przestrzeń jest bardziej przyjazna i mniej przytłaczająca.

Szkoła zostanie wyposażona w zielony dach, który wtapia się w otoczenie i redukuje nagrzewanie budynku. Modułowy układ sprawia, że przypomina małe „miasteczko” z placami i dziedzińcami. Placówka będzie zasilana w 80 procentach odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Elewacja zostanie wykonana z ceramicznych, beżowych płytek, a pergole ustawione wokół szkoły pozwolą na jej stopniowe porastanie zielenią.

Szkoła będzie podzielona na dwa skrzydła – jedno dla szkoły podstawowej, drugie dla szkoły o profilu specjalnym. Obie części połączy reprezentacyjny plac wejściowy, nad którym znajdzie się duży zegar, stanowiący punkt orientacyjny dla mieszkańców. W centralnej strefie wspólnej znajdą się przestrzeń dla rodziców oczekujących na dzieci, dziedziniec centralny, stołówka nazwana „strefą żywienia”, biblioteka multimedialna oraz hala sportowa.

Koncepcja „Miasteczka Dzieci” sprawia, że korytarze przypominają ulice, a klasy wyglądają jak małe domki. Główne patio będzie przedłużeniem auli, stanowiącej serce szkoły i główne miejsce spotkań uczniów oraz nauczycieli.

Budowa kompleksu oświatowego na Zielonej Białołęce planowana jest na lata 2026-2028. Początkowo zakładano, że szkoła ruszy w 2027 roku, jednak realizacja może się nieco wydłużyć. Dzielnica Białołęka ma zapewnione środki na przeprowadzenie konkursu architektonicznego oraz wykonanie dokumentacji projektowej. Według wstępnych szacunków koszt budowy i projektu wyniesie około 83 miliony złotych.

JEMS Architekci za zwycięstwo w konkursie otrzymali 48 888,89 złotych, a także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, co oznacza, że to właśnie ich pracownia najprawdopodobniej będzie odpowiedzialna za realizację szczegółowego projektu.

Szkoła powstanie na działce przekazanej Białołęce w kwietniu 2023 roku przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Teren znajduje się u zbiegu ulic Kartograficznej i Geometrycznej, w pobliżu nowo budowanego kościoła św. Szczepana.

Projekt JEMS Architekci to nowoczesna wizja placówki edukacyjnej, która integruje się z naturą i odpowiada na współczesne potrzeby uczniów. Połączenie funkcjonalnej przestrzeni z ekologicznymi rozwiązaniami sprawia, że szkoła na Zielonej Białołęce będzie nie tylko miejscem nauki, ale także przyjaznym środowiskiem do rozwoju i integracji społecznej.

Zespół autorski JEMS pracujący przy projekcie konkursowym:

Grzegorz Moskała

Tomasz Napieralski

Mateusz Wojcieszek

Marcin Sadowski

Hubert Przybyszewski

Bartłomiej Roguski

Magdalena Tomasik

Jan Słowik

Współpraca autorska:

Architektura krajobrazu: Marta Tomasiak, Pracownia Architektury Krajobrazu

Konstrukcja: Piotr Pachowski, KIP

Instalacje sanitarne: Piotr Kliński, Termostudio

Konsultacje: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja

Wizualizacje:

Piotr Banak

Wizualizacja wnętrza:

Hubert Przybyszewski

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...