W środę odbyły się konsultacje społeczne dotyczące planu miejscowego obszaru m.in. obecnego Tesco na Kabatach. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w miejscu blaszaka nie powstanie centrum handlowe. Sprzeciwiali się temu mieszkańcy dzielnicy.
Obszar objęty planem jest położony w południowej części Dzielnicy Ursynów, wzdłuż ważnych i krzyżujących się ulic Wąwozowej i al. Komisji Edukacji Narodowej. Dominuje tu zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z usługami, jest także hipermarket. To obiekt wielkopowierzchniowy tzw. pierwszej generacji – parterowy, o niskich walorach architektonicznych, z dużymi parkingami na terenie i z jedną funkcją – handlu. Mieszkańcy sąsiednich ulic narzekali na uciążliwość marketu, głównie przez nocny rozładunek, a także przez to, że Tesco było czynne całą dobę. Widmo budowy galerii handlowej od początku budziło wątpliwości i spotkało się z falą licznych protestów. Mieszkańcy obawiali się, że obiekt o tak dużej kubaturze mógłby całkowicie sparaliżować komunikację w tej części dzielnicy.
Dzielnica Ursynów zaprosiła mieszkańców Kabat do konsultacji społecznych w sprawie sporządzenia nowego planu, który ma określić zasady zagospodarowania tego obszaru, szczególnie w rejonie hipermarketu, by nadać mu formę bardziej miejską, lepiej pasującą do sąsiedniej zabudowy. Ważna jest też kompozycja przestrzeni publicznej wokół stacji metra Kabaty oraz określenie wzajemnych powiązań terenów wewnątrz i poza obszarem opracowania.
Po licznych protestach mieszkańców Ursynowa Tesco porzuciło wizję budowy galerii handlowej. Brytyjska sieć poszukiwała kupca na tę nieruchomość przez kilka miesięcy. Firmą, z którą prowadzono zaawansowane rozmowy był południowoafrykański deweloper Heriot Reit. Negocjacje zostały zerwane i Tesco – spośród wielu zainteresowanych – wybrało ostatecznie firmę Echo Investment, która nabyła 4,5 hektarową działkę. Do transakcji doszło w 2019 roku. Według nieoficjalnych informacji market miałby działać do 2022 roku.
Nowy inwestor porzucił plany Tesco i budowy ogromnej galerii handlowej. Zamiast tego powstanie wielofunkcyjny kompleks budynków połączonych placami i atrakcyjną zielenią.
Nową koncepcję zagospodarowania terenu opracowały biura MOFO architekci oraz WWAA. Wzdłuż al. KEN ma powstać kompleks niewysokich budynków handlowo-usługowo-gastronomicznych. W nowej zabudowie przewidziano również market, ale o wiele mniejszej powierzchni niż istniejące Tesco. U zbiegu KEN z Wąwozową może powstać nieco wyższy budynek, około 30 metrowej wysokości z przeznaczeniem na biura.
Równolegle do zabudowy handlowo – usługowej od strony ulicy Sępa – Szarzyńskiego mają powstać bloki wsparte na 6 metrowej wysokości filarach. Dzięki nadwieszeniu budynków mieszkalnych powstałoby naturalne przejście do planowanego po środku działki parku.
Deweloper zapowiada, że po zakończeniu konsultacji społecznych chce przystąpić do rozbiórki parterowej hali Tesco i po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń przystąpić do budowy nowej mikrodzielnicy.
.