SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Druk UV – czyli rewolucyjna metoda druku na wszystkim

Strona główna Informacje Druk UV - czyli rewolucyjna metoda druku na wszystkim

Szukasz technologii druku, która umożliwia wykonywanie wysokiej jakości, trwałych nadruków na dowolnym materiale? Przedstawiamy Ci druk UV, czyli metodę drukowania wykorzystującą specjalny tusz polimerowy. W tej technice nadruk powstaje poprzez napylenie tuszu na wybraną powierzchnię, a następnie utwardzenie go światłem ultrafioletowym z lamp LED. To prawdziwa rewolucja w świecie materiałów drukowanych! Jakie możliwości daje druk UV? Na jakich materiałach można go stosować? Jakie są jego zalety?

Druk UV – na czym polega? 

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, druk UV polega na napylaniu tuszu polimerowego na płaską powierzchnię, na którą ma zostać przeniesiona dowolna grafika, motyw, logo, napis lub zdjęcie. Nieodłącznym elementem drukowania w technologii UV jest naświetlanie wydruku światłem ultrafioletowym, emitowanym przez lampy LED. Maszyny do druku UV to zaawansowane plotery drukujące – stołowe (przeznaczone do drukowania na sztywnych materiałach) i rolowe (przeznaczone do drukowania na materiałach elastycznych). Dodatkowo, praktycznie każdy wydruk, na każdym rodzaje materiału, może zostać pokryty warstwą laminatu, która stanowi dopełniającą warstwę ochronną. 

Druk na wszystkim? UV druk! 

Druk UV umożliwia skuteczne i efektowne zadrukowywania płaskich powierzchni dowolnych materiałów, praktycznie bez żadnych ograniczeń co do koloru, faktury czy stopnia połysku / matu, a także wielkości i kształtu. 

Druk UV to technologia wykorzystywana jest przede wszystkim w branży marketingowo – reklamowej, do produkcji wysokiej jakości materiałów POS: różnego rodzaju ekspozytorów, standów, stojaków i dyspenserów oraz nieograniczonej liczny rozmaitych gadżetów firmowych / reklamowych. Po druk UV sięgają również inne branże, m.in. wnętrzarska (do tworzenie oryginalnych dekoracji), motoryzacyjna (do tworzenia niebanalnych elementów karoserii) czy elektroniczna lub okołoelektroniczna (do tworzenia spersonalizowanych sprzętów i gadżetów elektronicznych). Ta metoda druku daje także duże możliwości przy realizacji wystaw muzealnych.

Oto niektóre materiały, na których można wykonać nadruk UV:

Druk UV na szkle

Drukowanie na szkle jeszcze nigdy nie było tak proste i tak efektowne! Druk UV na szkle umożliwia naniesienie bezpośrednio na szybę lub lustro dowolnej grafiki, motywu lub wzoru, z fotograficzną jakością. W ten sposób powstają m.in. najwyższej jakości panele szklane z nadrukiem (wykorzystywane np. do wykańczania ścian w kuchni lub łazience) oraz ekskluzywne szklane obrazy, a także spersonalizowane lustra (druk UV na lustrze daje możliwość tworzenia luster z ozdobnymi ornamentami czy hasłami motywacyjnymi, które świetnie sprawdzą się np. w klubach fitness lub jako element wystroju sklepowych przymierzalni). Zadrukowywać metodą UV można również fronty do wzmacniaczy HIFI indywidualnie wykonywanych na zamówienie, maskownice do negatoskopów czy indywidualnie projektowane fronty maszyn do gry we flippery.

Druk UV na PCV

PCV jest uniwersalnym materiałem, który wykorzystuje się do tworzenia rozmaitych produktów i gadżetów. Produkty z PCV mogą charakteryzować się różnym stopniem elastyczności, jak np. elastyczne: wobblery, shelfstoppery, listwy cenowe i reklamowe oraz sztywne: tabliczki, szyldy, litery, panele ścienne, rury itp.. Każdą płaską powierzchnię wykonaną z PCV można zadrukować sięgając właśnie po technologię druku UV – stołową lub rolową. Drukowanie UV rolowe sprawdza się przy nanoszeniu trwałych nadruków na folię (druk UV folia), z której wykonuje się m.in. różnego rodzaju plandeki i banery (druk UV na banerze). Drukowanie w technologii UV może być realizowane na materiale PCV / folii PCV w każdym kolorze, również na folii przezroczystej, również z zastosowaniem białego koloru. 

Druk UV na plexi

Plexi, czyli szkło organiczne (PMMA) to materiał szeroko wykorzystywany w branży marketingowej i reklamowej, przede wszystkim do tworzenia różnego rodzaju, mniejszych i większych, konstrukcji, m.in.: ekspozytorów, podstawek i półek. Druk UV można wykonać na dowolnym obszarze roboczym plexi, zadrukowując całą powierzchnię konstrukcji lub znakując jej fragment (np. nadrukowując logo lub grafikę). 

Druk UV na folii PET do laminacji szkła

To świetne rozwiązanie dla firm, które laminują szkło. Druk UV pozwala drukować dowolną treść czy grafikę na bezbarwnej folii, którą można następnie zalaminować pomiędzy dwie warstwy szkła. Technologia UV pozwala uzyskać także grafiki dwustronne, co dodatkowo rozszerza możliwości projektantów. Ta technologia ma zastosowanie przy produkcji balustrad przy schodach, ścianek działowych czy balustrad balkonowych.

Druk UV na dibond i aluminium

Technologia drukowania UV pozwala na skuteczne i trwałe zadrukowywanie również takich materiałów jak dibond (płyty kompozytowe składające się z dwóch warstw aluminium i wypełnienia polietylenowego) – z gładką lub wręcz śliską powierzchnią. Szyldy, tablice i tabliczki z dibondu doskonale wpisują się w nowoczesne, eleganckie przestrzenie biurowe i mogą być z powodzeniem stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Druk UV na dibondzie umożliwia wyeksponowanie na płytach dowolnych napisów i grafik oraz logo – precyzyjnie i dokładnie, z wiernym odwzorowanie kolorów i ich nasycenia oraz z zachowaniem wszelkich detali projektów. 

Druk UV na drewnie, sklejce i płytach MDF

Drewno, sklejka oraz wszelkiego rodzaju płyty meblowe można ozdabiać i/lub personalizować poprzez nadruk UV. Drukowanie w tej technologii wykorzystywane jest między innymi do tworzenia regałów i półek do ekspozycji wybranych produktów w sklepach, zwłaszcza w sytuacji, gdy ważny jest ekologiczny charakter zaprojektowanego mebla. 

Druk UV na papierze i druk UV na kartonie

Drukowanie w technologii UV umożliwia wykonywanie najwyższej jakości materiałów reklamowych, marketingowych, szkoleniowych lub innych na niemal każdym rodzaju papieru. Druk UV na papierze gwarantuje maksymalną trwałość wydruku oraz jego najwyższą jakość, dlatego to tę technologię wydruku wybiera się obecnie najczęściej m.in. to produkowania m.in. plakatów i bilbordów, ulotek i folderów (reklamowych lub informacyjnych) oraz wizytówek i zaproszeń ślubnych (i nie tylko!). Za pomocą druku UV można również dowolnie personalizować kartonowe opakowania, pudełka czy sendboxy. 

Mówiąc, że druk UV to druk na wszystkim – nie mijamy się z prawdą! Mnogość materiałów, które można zadrukować sięgając po tę technologię jest naprawdę długa – nie sposób wymienić ich wszystkich! Oprócz wspomnianych wyżej: szkła, PCV, plexi, dibondu, drewna oraz papieru, druk UV można zastosować również na: tekstyliach (np. druk UV na canvas, druk UV na płótnie), materiałach, z których wykonywane są obudowy sprzętów elektronicznych (np. druk UV na obudowie laptopa lub smartfona), blachach samochodowych (druk UV na płaskich elementach karoserii) czy ceramice (np. druk na płytkach ceramicznych pozwala na stworzenie maksymalni oryginalnych, niepowtarzalnych kafli do łazienek, kuchni lun innych pomieszczeń). 

Zalety druku UV

Innowacyjne drukowanie w technologii UV jest technologią najbardziej uniwersalną i najbardziej wszechstronną, pozwalającą na realizowanie nawet najbardziej wymagających pod względem stopnia skomplikowania grafiki zleceń. 

Oto najważniejsze zalety druku UV:

  • wszechstronność druku UV – wydruki UV mogą być wykonywane na praktycznie każdej płaskiej powierzchni, bez względu na jej fakturę, kolor czy stopień połysku; drukowanie w technologii UV realizowane jest m.in. na plexi, PCV, dibondzie, drewnie i szkle itd.; ponadto drukować można na materiałach w każdym kształcie, a zadrukowany materiał można poddawać dowolnej obróbce;
  • fotograficzna jakość wydruku UV – decydując się na wykonanie nadruku w technologii UV mamy pewność, że jakość wydruku będzie idealna, z wiernie odwzorowanymi kolorami i ich nasyceniem (plotery drukujące drukują z użyciem kombinacji atramentów kolorowych i koloru białego) oraz precyzyjnie oddanymi wszelkimi detalami projektu;
  • najwyższa trwałość druku UV – wydruki zrealizowane w technologii UV mogą być z powodzeniem stosowane wewnątrz i na zewnątrz, nie wchodzą a reakcję z powietrzem i wodą, są optymalnie odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (niskich i wysokich temperatur, opadów, promieniowania słonecznego); jeśli nadruk zostanie dodatkowo zabezpieczony warstwą laminatu – zyska jeszcze wyższą ochronę, również przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • przyspieszony proces produkcji – wydruki UV nie wymagają suszenia, są od razu po wykonaniu wydruku gotowe do użycia lub ewentualnej dalszej obróbki;
  • bezpieczeństwo pracowników obsługujących plotery drukujące i bezpieczeństwo użytkowników gotowych materiałów z nadrukami UV – podczas drukowania w technologii UV nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje czy drażniące zapachy, wolne od jakichkolwiek szkodliwych substancji są również gotowe produkty z nadrukiem UV;
  • możliwość tworzenia wypukłych elementów (np. dla osób niedowidzących i niewidomych) – drukowanie w technologii UV pozwala na wykonanie wielokrotnego nadruku i osiągnięcie efektu pożądanych wypukłości wybranych elementów.

Podsumowanie

Drukowanie w technologii UV jest rewolucyjną metodą natryskowego nanoszenia na dowolne powierzchnie nadruków z wykorzystaniem tuszy polimerowych. Tym, co zdecydowanie wyróżnia druk UV na tle innych metod jest możliwość wykonania niskonakładowych prac z doskonałą trwałością i fotograficzną jakością wydruku, umożliwiająca produkowanie materiałów do efektywnego stosowania wewnątrz i na zewnątrz, w każdym formacie, z precyzyjnym odwzorowaniem kolorów i wszelkich detali projektów. Uniwersalność i wszechstronność technologii drukowania UV pozwala na nanoszenie wydruków m.in. na szkło, plexi, PCV, drewno czy płyty MDF. Dodatkowo materiały te mogą być już obrobione (mieć dowolny, nawet nieregularny kształt), jak i być przeznaczone do dalszej obróbki. 

Za pomoc na pisaniu artykułu oraz podzielenie się bogatą wiedzą o technologii druku UV (https://www.d-pos.pl/uslugi/k/druk-uv-stolowy/) dziękujemy specjaliście, panu Marcinowi Krakowiakowi, współwłaścicielowi marki d-pos.pl.

Artykuł Sponsorowany

Wiadomości

Można budować Sinfonia Varsovię

Wraz z początkiem kwietnia 2021 roku dotarła ostatnia część dokumentacji projektowej, na którą składają się w szczególności projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego, projekty...

Castorama chce stworzyć mobilne punkty szczepień

Spółka Castorama Polska chce nie tylko zorganizować szczepienia dla swoich 12 tysięcy pracowników, ale również zadeklarowała chęć...

2/3 HEKTARA NOWEJ ZIELENI NA RONDZIE DMOWSKIEGO. PLATANY, LIPY I DĘBY

Projektowana zieleń na rondzie Dmowskiego zajmie powierzchnię zbliżoną do powierzchni boiska Legii Warszawa. Jej elementem będzie 58 nowych drzew, w...

Podziel się jedzeniem po Wielkanocy

Mieszkańcy, którzy przygotowali na Święta zbyt dużo jedzenia, mogą podzielić się nadwyżkami z innymi. W stolicy działa wiele jadłodzielni, czyli miejsc,...

Rządowe obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, władze centralne przedłużają obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Nadal zamknięte będą żłobki i przedszkola, centra i...

Ratusz szuka wykonawcy przejść dla pieszych przy rondzie Dmowskiego

Nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz dużo zieleni – takie zmiany w tym roku czekają rondo Dmowskiego. Zarząd...

Polecane

10 000 metrów nad Rondem Daszyńskiego. Zapraszamy w podróż windami KONE.

Wczorajsza informacja o wniosku dotyczącym zmiany nazwy Ronda Daszyńskiego była primaaprilisowym żartem. Prawdą jest natomiast, że okolica ronda zmieniła...

Plac Konesera w wiosennej odsłonie. Dziesiątki kolorowych lampionów rozświetlają Pragę-Północ

Wraz z końcem zimy na warszawskim placu Konesera pojawiło się kilkadziesiąt kolorowych lampionów w kształcie tulipanów i motyli. Instalacja autorstwa Jarosława...

Hyundai Ioniq 5 – innowacja w każdym calu

Po niedawnym spektakularnym lądowaniu łazika Perseverance przyszedł czas na premierę równie spektakularnego modelu Hyundaia Ioniq 5. Obydwa wydarzenia otwierają nową przyszłość,...

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...