„Plac Oddechu” autorstwa Patrycji Stołtny i Michała Sapko od kilku dni rozpala wyobraźnie warszawiaków. Przedstawia on przestrzeń dookoła Pałacu Kultury jako olbrzymi teren zielony stworzony od początku do końca z myślą o mieszkańcach.
Dajmy Placowi odetchnąć!
Kwestia zagospodarowania Placu Defilad jest przedmiotem nieustającej dyskusji i sporów w polityce, jak i w środowisku lokalnym. Pomimo braku konkretnych rozwiązań, mieszkańcy Warszawy, jak i użytkownicy placu, mają nieustającą nadzieję na pozytywną przemianę. W prezentowanych dotychczas projektach na zagospodarowanie placu, zieleń traktowana była jako dodatek, element drugorzędny, dopełniający zaprojektowane formuły architektoniczne.
Koncept zaproponowanej przez nas metamorfozy daje zieleni pierwszeństwo. Cała powierzchnia placu jest strukturą, która oddycha. Z uwagi na rangę tego miejsca, ważne jest to, aby jakość i wartość estetyczna tej przestrzeni zachęcała ludzi do spędzania tam wolnego czasu. Założeniem konceptu „Plac oddechu” jest stworzenie kompleksu zielonej infrastruktury, która przyciąga mnogością wydarzeń i zarazem pełni rolę społeczną. Wykorzystując różnorodne formy zieleni, projektowana przestrzeń publiczna w mieście umożliwiać ma uczestnikom wybór różnorodnych działań, począwszy od stymulujących i pobudzających, do refleksyjnych, dających poczucie odprężenia i równowagi. Musimy pamiętać, że ludzie czują się komfortowo w zielonym środowisku. Formy mocno zabudowane, betonowe, są znacznie słabiej akceptowane i wywołują zaniepokojenie. Pałac Kultury i Nauki wkomponowany jest w całość założenia jako obiekt przestrzenny, który w skali człowieka nie będzie tak monumentalny, a zostanie odpowiednio zespolony w przestrzeniach symultanicznych całości placu oraz otaczającej go zieleni. Spoiwem nowego placu mają być ludzie i zieleń, które mogą zbudować solidne relacje i przyczynią się do zmiany myślenia o przestrzeni publicznej.
Rozwiązanie to ma być sugestią na temat istoty zieleni w tym obszarze miasta, jak i znaczącego podniesienia standardu przebywania w tej przestrzeni.
„Plac Oddechu” to koncepcja, która powstała w 2016 roku. Autorzy zgłosili ją do konkursu „Patrz na Plac” organizowanego przez FUTUWAWA. – Dajmy placu odetchnąć – tłumaczyli wówczas istotę swojego projektu Patrycja Stołtny i Michał Sapko.
Źródło FutuWawa