CAM „Nowolipie” – nowe miejsce dla warszawiaków w każdym wieku

 W piątek i sobotę, 23-24 marca, odbędą się dni otwarte w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie (ul. Nowolipie 25b). Uczestnicy będą mogli skorzystać z warsztatów dla najmłodszych i najstarszych, porady prawne i cyfrowe, czytanie międzypokoleniowe, debata i koncerty.

 

W budynku przy ul. Nowolipie 25b od ćwierćwiecza działał Ośrodek „Nowolipie” dedykowany środowisku osób starszych. W latach 2015-2017 trwała gruntowna modernizacja. Na czas prac ośrodek działał w dwóch innych lokalizacjach. Koszt remontu i zakupu nowego wyposażenia to 10,5 mln zł. Teraz, po powrocie do odmienionych przestrzeni, Ośrodek rozszerza swoją funkcję i działalność.

dsc_2316

Różne pokolenia – jedno miejsce!

W CAM „Nowolipie” mieści się klubokawiarnia dostępna dla wszystkich, sala gimnastyczna, sala komputerowa, fryzjer, stołówka, z której codziennie korzysta 120 osób. Powstała również przestrzeń przeznaczona do pracy dla organizacji pozarządowych; czyli 12 stanowisk oraz 3 miejsca na robocze spotkania. Centrum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową – jest podjazd, dostępne toalety, dwie windy.

Centrum jest otwarte na wszelkie działania i inicjatywy współtworzone przez mieszkańców, zarówno tych skupionych w organizacjach pozarządowych jak i działających indywidualnie. Tu można wymieniać się doświadczeniami, uczyć się, rozmawiać na temat tego, jak zmieniać Warszawę, by była jeszcze bardziej przyjazna starzeniu się. Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” znajduje się u zbiegu dwóch dużych arterii – al. Solidarności i al. Jana Pawła II.  Jednocześnie budynek położony jest w drugiej linii zabudowań, dzięki czemu warszawiacy mogą skorzystać z zacisznej przestrzeni położonej w sercu stolicy.

Koncepcja funkcjonowania CAM „Nowolipie” została wypracowana w ramach europejskiego projektu o nazwie „Innowacje na rzecz Aktywnego Starzenia się”. Projektanci zaangażowani w realizację projektu zaproponowali zmiany dotyczące dotychczas istniejącego Ośrodka „Nowolipie” w taki sposób, by uwzględnić potrzeby obecnych i przyszłych użytkowników tego miejsca.

dsc_2310

Poznaj CAM „Nowolipie” – dni otwarte

W piątek i sobotę, 23-24 marca, zapraszamy wszystkich na dni otwarte. Początek już w piątek o godz. 11.00. Będą porady z zakresu obsługi komputera, telefonu komórkowego, internetu, porady prawne Academii Iuris, warsztaty samoobrony dla seniorów. Od godz. 14.00 zapraszamy na prezentację ofert organizacji pozarządowych działających na rzecz wsparcia i wolontariatu międzypokoleniowego. Dzień zakończy debata o designie dla seniorów. Wraz z zaproszonymi ekspertami porozmawiamy o tym, jak projektować przestrzenie, usługi i przedmioty codziennego użytku, aby były funkcjonalne dla osób starszych. W sobotę zapraszamy na rodzinne spotkania międzypokoleniowe; zajęcia decoupage, świąteczne przygotowywanie pisanek w akompaniamencie szlagierów, czytanie międzypokoleniowe i wykład podróżniczy o Etiopii. Dni otwarte zwieńczy koncert międzypokoleniowy Warszawskiej Orkiestry Kameralnej „Odeon”.

 

 

Seniorzy w stolicy

W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia – to ponad 25% ogółu mieszkańców. Z roku na rok seniorów będzie coraz więcej, dlatego chcemy zapewnić im godne, jak najlepsze życie. Ważne jest to, aby starsi warszawiacy czuli się samodzielni i bezpieczni. W 2011 r. wybudowaliśmy Centrum Alzheimera. To jedyna w Polsce publiczna, całodobowa, specjalistyczna placówka terapeutyczna, rehabilitacyjna i opiekuńcza, przeznaczona dla cierpiących na tę chorobę. W Warszawie funkcjonują 22 domy dziennego pobytu oraz 68 klubów seniora. W 2017 r. zostały opracowane standardy usług opiekuńczych oraz powstało Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”, które koordynuje ich realizację.

Od kilku lat dofinansowujemy działalność 19 uniwersytetów trzeciego wieku (w latach 2016-2019 przeznaczyliśmy na ten cel 2,24 mln zł), z których korzysta ok. 5 000 seniorów. Coraz więcej osób starszych jest zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, dlatego od 2013 r. w ramach programu „Warszawa Przyjazna Seniorom” tworzony jest model edukacji cyfrowej seniorów „Warszawski e-senior”. W tym czasie miasto finansowało blisko 500 kursów komputerowych, w których wzięło udział około 3 000 osób. Działa też sieć 30 Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach, w których do tej pory udzielono ponad 7000 porad dla 2 300 mieszkańców.

Akcja „Z@OPIEKOWANI – kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych” to kolejny ważny projekt. Grupa 40 mieszkańców, mających powyżej 60 lat, otrzymała kompleksowe wsparcie połączone z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa starszych osób. Pod koniec 2014 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, powołała Warszawską Radę Seniorów. W 2017 r. po raz piąty odbyły się Warszawskie Dni Seniora, organizowane co roku na przełomie września i października z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. W ponad 370 wydarzeniach wzięło udział około 22 000 warszawskich seniorów. Z roku na rok stolica staje się coraz bardziej przyjaznym miastem dla wszystkich pokoleń.

 

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....