SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Byliśmy na dachu Gdański Business Center (relacja)

Strona główna Nieruchomości Byliśmy na dachu Gdański Business Center (relacja)

Byliśmy na dachu Gdański Business Center. To kompleks biurowy, który powstaje tuż przy stacji metra Dworzec Gdański. Tym razem na dach wdrapaliśmy się z ekipą stacji ZDF.

To, co zobaczyliśmy z dachu 17 piętra Gdański Business Center, jest absolutnie bezcenne. Taki widok na nasz stołeczny skyline będą mogli zobaczyć osoby zatrudnione w biurach, które rozpoczną pracę jeszcze w tym roku. Kompleks buduje słowacka firma HB Reavis znana m.in. z budynku Konstruktorska 13. Na dachu Gdański Business Center rozpoczęły się zdjęcia do reportażu o Nowej Warszawie i inwestycjach, które oglądamy, dla niemieckiej stacji ZDF.

Gdański Business Center, doskonały w każdym szczególe

Gdański Business Center to kompleks biurowy u zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej, składający się z dwóch obiektów: szesnastopiętrowego budynku A, o powierzchni ok. 30 000 mkw i ośmiopiętrowego budynku B, o powierzchni ok. 15 000 mkw. Obecnie budynek B jest już oddany do użytku, natomiast w budynku A trwają ostatnie prace wykończeniowe. Planowany termin jego oddania w ręce pierwszych najemców to czerwiec 2014 roku. Jesienią 2014 roku ruszy budowa drugiego etapu inwestycji, który, podobnie jak pierwszy, złożony będzie z dwóch obiektów.
Gdański Business Center wyznacza nową jakość w podejściu do powierzchni biurowej w Warszawie. Położony na Muranowie kompleks został zaprojektowany tak, aby rozwijać przestrzeń miejską tej dzielnicy Warszawy i służyć okolicznym mieszkańcom.

Architektura
Gdański Business Center, w przeciwieństwie do wielu kompleksów biurowych, został zaprojektowany tak, aby służyć zarówno najemcom, jak i mieszkańcom Muranowa. Na zewnątrz budynków zostanie oddana do użytku strefa relaksu, wypełniona zielenią i małą architekturą. W przeciwieństwie do wielu kompleksów biurowych, teren wokół Gdański Business Center będzie ogólnodostępny. Dzięki temu powstanie tętniąca życiem przestrzeń, dedykowana nie tylko pracownikom biur, lecz także okolicznym mieszkańcom. Przejście przez teren kompleksu pozwoli im maksymalnie skrócić drogę do stacji metra Dworzec Gdański i pobliskich przystanków komunikacji miejskiej.
Architektom Gdański Business Center przyświecała idea nadania tej części Warszawy nowoczesnego charakteru. Muranów jest wygodnym, klimatycznym miejscem spotkań, wciąż niezagospodarowanym z punktu widzenia profesjonalnej przestrzeni dla biznesu.
Projekt biurowca został dopracowany w najdrobniejszych detalach, a design kompleksu wyróżnia się na tle okolicy. Mniejszy budynek został obłożony piaskowcem, większy – w całości pokryty szkłem.
Budynki A i B Gdański Business Center projektowała firma E&L Architects, a lobby i projekt zaaranżowania terenu wykonała angielska firma architektoniczna Benoy.
Najważniejsze informacje dotyczące projektu:
Budynek A
– Szkło wykorzystane do pokrycia fasady budynku A zajmuje powierzchnię niemal 17 700 mkw.
– W lobby budynku A podświetlane, wykonane na zamówienie, czerwone, stalowe rury, o średnicy 8 cm, pokrywają powierzchnię 360 mkw zaokrąglonych ścian i stanowią ciekawy akcent architektoniczny.

– Za ladą recepcyjną powstanie okładzina z 12-milimetrowego Corianu, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom nada nowoczesnego charakteru biegnącym po łuku ścianom.
– Specjalnie na potrzeby wnętrza lobby zostały stworzone lampy – 780 szklanych kul, zawieszonych na różnej wysokości, które zostały zróżnicowane transparentnością szkła i źródłami światła. Autorem lamp jest firma Sipek Team, znana między innymi z projektów dla Karla Lagerfelda, Vitry czy Rosenthala.
Budynek B

– 7200 mkw piaskowca „Teakwood”, który pokrywa elewację niższego budynku odpowiada powierzchni równej boisku piłkarskiemu Stadionu Narodowego.
– Aby uzyskać odpowiednią jakość i równomierne ułożenie słojów, spółka zakupiła 10 000 mkw piaskowca, a do podtrzymania konstrukcji kamiennych płyt zastosowano ważącą 165 ton stalową podkonstrukcję.
– Środkowy pas na podłodze lobby budynku B, płynnie przechodzący na ścianę i sufit, wykonany jest z wyjątkowego „Traweronyksu” z Pakistanu i nawiązuje tym samym do elewacji zewnętrznej, natomiast kamień na pozostałej części podłogi to chorwacki i grecki marmur.

– Imponująca, utrzymana w ciepłej, żółtopomarańczowej tonacji lampa, znajdująca się nad ladą recepcji lobby budynku B, została zaprojektowana na zamówienie i ręcznie wykonana przez znaną w Europie czeską firmę Lasvit, specjalizującą się w projektowaniu unikalnego oświetlenia. Lasvit zaprojektował oświetlenie m.in. londyńskiego Harrodsa.
–  Do montażu żyrandola w lobby została wykorzystana specjalna, stalowa podkonstrukcja, zatwierdzona przez Instytut Techniki Budowlanej.

Projekt:
– Kompleks posiada nowoczesne, ekologiczne windy (odzyskujące energię przy hamowaniu i wyposażone w oświetlenie LED), o niestandardowej wysokości kabin – 260 cm i prędkości 2,5 m na sekundę (o 3% szybszej niż w standardowych biurowcach).

Foto: Paweł Pochmara/  Artur Witkowski/ Tomasz Reich

Sesja i plan zdjęciowy powstały dzięki uprzejmości HB Reavis

Wiadomości

Biurowiec P180 od Skanska oddany do użytku.

Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy Skanska zakończyła realizację biurowca P180, zlokalizowanego przy metrze Wilanowska. Budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że warszawski...

Jest umowa na dokumentację projektową dla Sejmiku Mazowieckiego i Sądu Apelacyjnego!

Do końca grudnia 2024 r. ma powstać dokumentacja projektowa nowego obiektu, w którym znajdą się siedziby – Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz samorządu Mazowsza.

Samsung R&D Institute Poland zostaje w Warsaw Spire

Samsung R&D Institute Poland przedłuża umowę najmu swojej warszawskiej powierzchni biurowej w Warsaw Spire. W...

Buspas na Puławskiej już działa!

Drogowcy wyznaczyli buspasy na ul. Puławskiej. Powstały na obu jezdniach na odcinku od granicy miasta do ulicy rtm. W. Pileckiego. W...

Stolica na europejskich targach nieruchomośc

Od wtorku do czwartku (4-6 października) Warszawa zaprezentuje ofertę na najbardziej prestiżowych targach nieruchomości w Europie – EXPO REAL 2022 w...

Uroczyste otwarcie Izby Pamięci na Woli

W niedzielę, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto drzwi do budynku Izby Pamięci na Woli,...

Polecane

Na piechotę po Warszawie

W soboty 17 i 24 września wczesnym popołudniem odbędą się spacery po Warszawie zorganizowane przez centrum handlowe Westfield Arkadia oraz Galerię...

XII Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2022

Już w następny weekend (17-18.09.2022 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2022. To już...

Pasaż Wiecha pełen dobrej muzyki i azjatyckich przysmaków. Ostatni tydzień Festiwalu Miejskiego Wars Sawa Junior

Tegoroczny Festiwal Miejski przy Domach Towarowych Wars Sawa Junior zakończy się weekendem (25-28.08) pełnym atrakcji. Finisz w dobrym stylu i smaku zapewnią...

Taneczny, muzyczny i zielony – taki będzie 3. tydzień Festiwalu Miejskiego Wars Sawa Junior w Pasażu Wiecha

To już trzeci tydzień Festiwalu Miejskiego w Pasażu Wiecha, za Domami Towarowymi Wars Sawa Junior w samym centrum Warszawy. Tym razem szczególną...

Konkurs fotograficzny – Lato w Browarach

Lato w pełni a my wracamy do Was z kolejnym super konkursem fotograficznym organizowanym wspólnie z Browarami Warszawskimi (@browarywarszawskie). Pokażcie nam...

XTB wyznacza nowy trend reklamy na wysokości

XTB S.A., jeden z największych domów maklerskich z główną siedzibą w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego, jako pierwsza w Polsce firma zdecydowała...