SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Byliśmy na dachu Gdański Business Center (relacja)

Strona główna Nieruchomości Byliśmy na dachu Gdański Business Center (relacja)

Byliśmy na dachu Gdański Business Center. To kompleks biurowy, który powstaje tuż przy stacji metra Dworzec Gdański. Tym razem na dach wdrapaliśmy się z ekipą stacji ZDF.

To, co zobaczyliśmy z dachu 17 piętra Gdański Business Center, jest absolutnie bezcenne. Taki widok na nasz stołeczny skyline będą mogli zobaczyć osoby zatrudnione w biurach, które rozpoczną pracę jeszcze w tym roku. Kompleks buduje słowacka firma HB Reavis znana m.in. z budynku Konstruktorska 13. Na dachu Gdański Business Center rozpoczęły się zdjęcia do reportażu o Nowej Warszawie i inwestycjach, które oglądamy, dla niemieckiej stacji ZDF.

Gdański Business Center, doskonały w każdym szczególe

Gdański Business Center to kompleks biurowy u zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej, składający się z dwóch obiektów: szesnastopiętrowego budynku A, o powierzchni ok. 30 000 mkw i ośmiopiętrowego budynku B, o powierzchni ok. 15 000 mkw. Obecnie budynek B jest już oddany do użytku, natomiast w budynku A trwają ostatnie prace wykończeniowe. Planowany termin jego oddania w ręce pierwszych najemców to czerwiec 2014 roku. Jesienią 2014 roku ruszy budowa drugiego etapu inwestycji, który, podobnie jak pierwszy, złożony będzie z dwóch obiektów.
Gdański Business Center wyznacza nową jakość w podejściu do powierzchni biurowej w Warszawie. Położony na Muranowie kompleks został zaprojektowany tak, aby rozwijać przestrzeń miejską tej dzielnicy Warszawy i służyć okolicznym mieszkańcom.

Architektura
Gdański Business Center, w przeciwieństwie do wielu kompleksów biurowych, został zaprojektowany tak, aby służyć zarówno najemcom, jak i mieszkańcom Muranowa. Na zewnątrz budynków zostanie oddana do użytku strefa relaksu, wypełniona zielenią i małą architekturą. W przeciwieństwie do wielu kompleksów biurowych, teren wokół Gdański Business Center będzie ogólnodostępny. Dzięki temu powstanie tętniąca życiem przestrzeń, dedykowana nie tylko pracownikom biur, lecz także okolicznym mieszkańcom. Przejście przez teren kompleksu pozwoli im maksymalnie skrócić drogę do stacji metra Dworzec Gdański i pobliskich przystanków komunikacji miejskiej.
Architektom Gdański Business Center przyświecała idea nadania tej części Warszawy nowoczesnego charakteru. Muranów jest wygodnym, klimatycznym miejscem spotkań, wciąż niezagospodarowanym z punktu widzenia profesjonalnej przestrzeni dla biznesu.
Projekt biurowca został dopracowany w najdrobniejszych detalach, a design kompleksu wyróżnia się na tle okolicy. Mniejszy budynek został obłożony piaskowcem, większy – w całości pokryty szkłem.
Budynki A i B Gdański Business Center projektowała firma E&L Architects, a lobby i projekt zaaranżowania terenu wykonała angielska firma architektoniczna Benoy.
Najważniejsze informacje dotyczące projektu:
Budynek A
– Szkło wykorzystane do pokrycia fasady budynku A zajmuje powierzchnię niemal 17 700 mkw.
– W lobby budynku A podświetlane, wykonane na zamówienie, czerwone, stalowe rury, o średnicy 8 cm, pokrywają powierzchnię 360 mkw zaokrąglonych ścian i stanowią ciekawy akcent architektoniczny.

– Za ladą recepcyjną powstanie okładzina z 12-milimetrowego Corianu, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom nada nowoczesnego charakteru biegnącym po łuku ścianom.
– Specjalnie na potrzeby wnętrza lobby zostały stworzone lampy – 780 szklanych kul, zawieszonych na różnej wysokości, które zostały zróżnicowane transparentnością szkła i źródłami światła. Autorem lamp jest firma Sipek Team, znana między innymi z projektów dla Karla Lagerfelda, Vitry czy Rosenthala.
Budynek B

– 7200 mkw piaskowca „Teakwood”, który pokrywa elewację niższego budynku odpowiada powierzchni równej boisku piłkarskiemu Stadionu Narodowego.
– Aby uzyskać odpowiednią jakość i równomierne ułożenie słojów, spółka zakupiła 10 000 mkw piaskowca, a do podtrzymania konstrukcji kamiennych płyt zastosowano ważącą 165 ton stalową podkonstrukcję.
– Środkowy pas na podłodze lobby budynku B, płynnie przechodzący na ścianę i sufit, wykonany jest z wyjątkowego „Traweronyksu” z Pakistanu i nawiązuje tym samym do elewacji zewnętrznej, natomiast kamień na pozostałej części podłogi to chorwacki i grecki marmur.

– Imponująca, utrzymana w ciepłej, żółtopomarańczowej tonacji lampa, znajdująca się nad ladą recepcji lobby budynku B, została zaprojektowana na zamówienie i ręcznie wykonana przez znaną w Europie czeską firmę Lasvit, specjalizującą się w projektowaniu unikalnego oświetlenia. Lasvit zaprojektował oświetlenie m.in. londyńskiego Harrodsa.
–  Do montażu żyrandola w lobby została wykorzystana specjalna, stalowa podkonstrukcja, zatwierdzona przez Instytut Techniki Budowlanej.

Projekt:
– Kompleks posiada nowoczesne, ekologiczne windy (odzyskujące energię przy hamowaniu i wyposażone w oświetlenie LED), o niestandardowej wysokości kabin – 260 cm i prędkości 2,5 m na sekundę (o 3% szybszej niż w standardowych biurowcach).

Foto: Paweł Pochmara/  Artur Witkowski/ Tomasz Reich

Sesja i plan zdjęciowy powstały dzięki uprzejmości HB Reavis

Wiadomości

Rozbiórka Ilmetu przyspieszy

Rozbiórka Ilmetu w tym roku przyspieszy. Jak udało nam się ustalić w tym roku rozpocznie się wyburzanie budynku na zewnątrz.

Gmach BGK przejdzie remont według projektu Jems Architekci

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy modernizacji i przebudowy historycznej siedziby w Alejach Jerozolimskich 7 w Warszawie. 

Konkurs na najlepsze budynki i wydarzenia z 2021 roku

Zaczynamy 8. edycję Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy. Które z nowych budynków, inwestycji i wydarzeń są najlepsze i mogą wygrać?

Izba Pamięci na wolskim cmentarzu powstańczym – oddział Muzeum Warszawy

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, nowy oddział Muzeum Warszawy, będzie symbolicznym miejscem poświęconym ofiarom powstania warszawskiego. Upamiętni...

Wyzwania dla branży poligraficznej w obliczu pandemii

Z powodu trwającej od ponad roku epidemii niektóre firmy, w tym te, działające w sektorze poligraficznym, cały czas borykają...

Wypożyczalnia wózków widłowych – sprawdź TO zanim podpiszesz umowę!

Wypożyczalnie wózków widłowych spotkać można obecnie w każdym większym czy średniej wielkości mieście w Polsce. Szybki rozwój tego ...

Polecane

Jak zaprojektować grafikę na witrynę sklepową?

Rozmowa z właścicielem firmy WYTNIJ-WKLEJ Łukaszem Kowalskim, jednej z najlepiej rozpoznawalnych firm na rynku Warszawskiej reklamy. Firma wytnij-wklej.pl...

Świąteczna atmosfera zawitała na Pragę. Koneser zaprasza na zimowe atrakcje

Pierwsze płatki śniegu już za nami, a święta za pasem. Zimowa aura wypełnia całą Warszawę, ale szczególnie w Centrum Praskim Koneser można poczuć...

Insta Przewodnik po Warszawie. Unikatowe miejscówki, których nie znajdziecie w standardowym informatorze turystycznym

Warszawa to nie tylko Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie i Stare Miasto. To także kapliczki na Pradze-Północ, targ staroci na...

“Wola się zmienia” rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego.

Rozstrzygnęliśmy organizowany wspólnie z Browarami Warszawskimi konkurs fotograficzny „Wola się zmienia”. Wola jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic, co...

Konkurs fotograficzny – Wola się zmienia

Dobrze wiemy, że wielu z Was potrafi świetnie fotografować Warszawę oddając jej niepowtarzalny charakter. Razem z Browarami Warszawskimi  (@browarywarszawskie) przygotowaliśmy konkurs...

Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień na warszawskiej Pradze pod znakiem literatury

Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w...