W Warszawie zapowiada się pierwsza inwestycja, która może powstać w ramach specustawy mieszkaniowej. Jest planowana na Żoliborzu przy ulicy Gdańskiej w rejonie Kaskada.
Zasadniczym celem uchwalenia ustawy z 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, nazywanej Lex Developer, miało być zwiększenie podaży gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Dzięki tym przepisom Rada m.st. Warszawy może podjąć uchwałę o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, także wbrew ustaleniom planu miejscowego. Taka sytuacja ma miejsce przy ul. Gdańskiej, gdzie inwestor chciałby wznieść budynek wielorodzinny, a plan uchwalony 17 lat temu dopuszcza zabudowę jednorodzinną.
W związku, z tym, że ustawodawca postawił pod znakiem zapytania sposób prowadzenia polityki przestrzennej miasta, specustawa mieszkaniowa wywołała niepokój samorządów, także m.st Warszawy. Określa ona ogólne standardy urbanistyczne dla wszystkich gmin, natomiast ustawodawca dał możliwość radzie gminy uchwalenia standardów, które mogą być zawężone lub poszerzone o 50%. Warszawa zadbała o wyższy standard dla inwestycji, które mogą powstawać w oparciu o Lex Deweloper. Standardy urbanistyczne zostały przyjęte przez Radę m.st. Warszawy 30 sierpnia 2018 r.
– Standardy powstały, by chronić warszawiaków przed konsekwencjami mieszkania w lokalizacjach pozbawionych odpowiedniej obsługi infrastrukturalnej. Mają one przede wszystkim zapewnić komfortowe odległości od szkół i przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej czy miejsc sportu i rekreacji. Określają także liczbę miejsc parkingowych, aby ograniczyć konsekwencje ewentualnego nielegalnego parkowania wokół nowopowstających inwestycji. Standardy obniżyły też dopuszczone w specustawie wskaźniki zabudowy – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Inwestycja przy ul. Gdańskiej
Kompletny wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Gdańskiej 5/7, 22 marca 2019 roku złożyła spółka Greenfields. Spółka chce wznieść budynek wielorodzinny z lokalami usługowymi lub handlowymi w parterze i z garażem podziemnym. Planowana inwestycja miałaby sześć kondygnacji naziemnych i wysokość maksymalną 22,5 metra. Wstępna liczba mieszkań została określona na 100 z uwzględnieniem jednego miejsca postojowego na lokal.
Studium Warszawy z 2006 roku w tym rejonie Żoliborza planuje rozwój zabudowy, o przewadze zabudowy jednorodzinnej i wysokości 12 metrów. Dla obszaru otoczenia ulicy Juliusza Słowackiego, obowiązują też szczegółowe regulacje zapisane w planie miejscowym, uchwalonym 10 października 2002 roku. Dopuszczają one zabudowę jednorodzinną o wysokości 13 metrów (dwie kondygnacje oraz poddasze użytkowe). W trakcie sporządzania jest także plan rejonu Parku Kaskada, który przewiduje zabudowę niską i jednorodzinną. Działka, na której Greenfields chce wznieść budynek wielorodzinny to zaniedbany teren z parterową zabudową. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też pojedynczy budynek wielorodzinny o wysokości 16 metrów. W pobliżu są ogólnodostępne tereny wypoczynku, rekreacji i sportu jak park Kaskada i Skarpa Warszawska. W odległości zaledwie 140 metrów znajduje się przedszkole, 800 metrów – szkoła, a do przystanku komunikacji miejskiej jest 150 metrów, co oznacza, że lokalizacja inwestycji w tym zakresie spełnia minimalne standardy urbanistyczne w Warszawie.
– Ustawodawca ograniczył znacząco możliwość partycypacji społecznej w inwestycjach procedowanych w oparciu o Lex Deweloper. Mieszkańcy mają 21 dni na zgłaszanie uwag do opublikowanych w BIP’ie wniosków dotyczących projektów inwestycji. Ten sposób konsultacji nie spełnia warszawskiego standardu – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i dodaje – Bardzo liczymy jednak na zainteresowanie organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich i mieszkańców, ponieważ inwestycje, które mogą powstać w oparciu o specustawę mogą znacząco zmienić krajobraz miasta i wpłynąć na jakość życia warszawiaków.
Uwagi do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Gdańskiej 5/7 można zgłaszać do 17 kwietnia 2019 r. w formie pisemnej w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy (ul. Marszałkowska 77/79) oraz przez ePUAP lub w formie poświadczonej podpisem elektronicznym. Ostateczną decyzję podejmie Rada m.st. Warszawy.
Szczegółowe informacje na temat inwestycji znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy w dziale Ogłoszenia i informacje w zakładce Inwestycje mieszkaniowe i towarzyszące.
Foto: Google Maps