Biura satelitarne – serwisowane i coworkingowe – Czym są i czym się od siebie różnią?

Obecnie istnieje kilka sposobów na to, by home office zamienić na pracę w bardziej profesjonalnych przestrzeniach i lokalizacjach biznesowych. Są to opcje zarówno dla freelancerów, jak i szefów, którzy chcą powiększyć swój zespół i potrzebują do tego dodatkowej przestrzeni

Obecnie istnieje kilka sposobów na to, by home office zamienić na pracę w bardziej profesjonalnych przestrzeniach i lokalizacjach biznesowych. Są to opcje zarówno dla freelancerów, jak i szefów, którzy chcą powiększyć swój zespół i potrzebują do tego dodatkowej przestrzeni.

Na tego rodzaju potrzeby odpowiadają biura satelitarne, inaczej elastyczne, które są kategorią dość szeroką. Mieszczą się w niej bowiem zarówno biura serwisowane, jak i biura coworkingowe. Oba te miejsca służą do pracy biurowej, ale są tak naprawdę kierowane do nieco innych grup odbiorców, ponieważ oprócz podobieństw organizacyjnych, występują między nimi także znaczące różnice.

Biura serwisowane

Określane też mianem biura zarządzanego lub centrum biznesowego, biura serwisowane to rozwiązanie dla zespołu współpracujących osób (czy kilkuosobowej firmy), które potrzebują gotowego biura znajdującego się w „dobrej” lokalizacji.

Tego typu biura są bowiem najczęściej usytuowane w centrach biznesowych dużych miast, zazwyczaj w dość reprezentacyjnych budynkach. Mają też łatwy dostęp do komunikacji miejskiej czy np. urzędów. Biuro serwisowane jest to wynajęty pokój biurowy z pakietem usług, znajdujący się w biurowcu czy np. w kamienicy.

Dla firm jest to oferta biura „pod klucz”, kierowana przede wszystkim dla małych zespołów. Pokoje w takich biurach zostają przystosowane do pomieszczenia od 1 do 6 osób. Najczęściej wybierane są pokoje dla 2-3 osób.

Firma zajmująca się prowadzeniem biur serwisowanych wynajmuje zazwyczaj większą powierzchnię od budynku (na przykład jedno piętro). Wtedy przygotowuje w nim gabinety, które podnajmuje mniejszym najemcom. Taki sposób działania sprawia, że duże firmy mogą proponować elastyczne warunki umów.

Wynajem biura serwisowanego oferuje pełen serwis usług, co oznacza, że najemca nie musi martwić się o nic poza rozwojem własnej firmy. Poza jego obowiązkami leżą sprawy administracyjne (dotyczące nieruchomości, umeblowania czy sprzątania biura). Taka sytuacja znacznie ułatwia efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Czego można spodziewać się przy wynajmie biura serwisowanego? Będą to usługi podstawowe, do których zalicza się najczęściej:

  • korzystanie z urządzeń biurowych,
  • możliwość wynajmu sal konfernecyjnych i korzystanie z salki do spotkań z klientami,
  • Internet,
  • umeblowanie i sprzątanie biur,
  • wyposażoną kuchnię,
  • obsługę recepcyjną i korespondencji.

Do usług dodatkowych (oczywiście w zależności od firmy wynajmującej) zalicza się na przykład rejestrację firmy (w wirtualnym biurze) czy community management.

Biura do wynajęcia – Warszawa Miasto AXI IMMO

Wszystkie tego rodzaju usługi generują koszty, ale często zdarza się tak, że firmy z jednego centrum biznesowego składają się na część z powyższych usług. Dzięki temu obniża się ich jednostkowy koszt. Ceny biur serwisowanych (z podstawowym pakietem usług) wahają się w granicach 800-2000 złotych za osobę w pokoju. Ostateczny rachunek jest zależny od standardu i lokalizacji biura.

Biura coworkingowe

Tak jak biura serwisowane, tak i biura coworkingowe zapewniają wynajmującym gotowe miejsce do pracy, które jest wyposażone i w pełni przygotowane do użytkowania. W większości przypadków są to przestrzenie o wysokim standardzie, z aneksem kuchennym, usługami sprzątania i wyposażone w niezbędne meble oraz sprzęt biurowy.

Mogą się one znajdować w najlepszych miejskich lokalizacjach, z bardzo dobrym dojazdem. Biura ulokowane w prestiżowych biurowcach stają się dostępne nawet dla firm jednoosobowych, które w innej sytuacji nie mogłyby podpisać umowy najmu (przez założenia projektowe budynków).

Jednak, w przeciwieństwie do biur serwisowanych, biura coworkingowe nie są układem gabinetowym, ale dużą, otwartą przestrzenią. Są w niej ustawione pojedyncze biurka lub częściej długie stoły, a także wygodne kanapy czy inne miękkie siedziska. Założeniem takich miejsc jest bowiem rozwijanie relacji biznesowych z pozostałymi użytkownikami tej przestrzeni do pracy. Stawia się tam na możliwość zbudowania sieci kontaktów, a co za tym idzie – pobudzenie biznesowej kreatywności.

Można też tam znaleźć jednak także prywatne salki do rozmów telefonicznych i spotkań biznesowych. Najem takiego biura opiera się na wykupieniu członkostwa: na miesiąc, dzień, czy nawet kilka godzin, co staje się idealną alternatywą dla pracy w domu. Wiele biur coworkingowych wspomaga młode firmy w ich rozwoju, dając szansę na skorzystanie z akceleratorów biznesu i usług business managera. Niejednokrotnie użytkownicy biura mogą też wziąć udział w eventach networkingowych, które poszerzają wiedzę w najbardziej aktualnych tematach.

Operator biura obejmują użytkowników coworków opieką, która polega na zarządzaniu i organizacji życia społeczności wszystkich użytkowników biura.

Artykuł Sponsorowany

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....