Ule na dachu Eurocentrum Office Complex

    0
    345

    Na wysokości 60 metrów na dachu Eurocentrum Office Complex  stanęło 8 uli z ponad 400 000 pszczół.

    Zdjęcia: Kuba Jurkowski Light At Night

    NowaWarszawa Eurocentrum ule (3) NowaWarszawa Eurocentrum ule (9) NowaWarszawa Eurocentrum ule (4)

    Miejskie pszczelarstwo szturmem podbija polskie aglomeracje. W samej Warszawie jest już 400 miejskich uli. To jednak bardzo mało w porównaniu z innymi stolicami. Dla przykładu w sąsiednim Berlinie jest ich ponad 4 000, a w Londynie aż 5 000. Trend cieszy się ogromnym powodzeniem za granicą, a pasieki zdobią dachy najsłynniejszych budynków świata. Pszczoły mieszkają już m.in. na dachu Opery Paryskiej czy zakrystii katedry Notre Dame. Każdego lata na dachu Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze rezyduje 120 000 pszczół, a wieżowce nowojorskiego Manhattanu od lat są sprawdzoną lokalizacją miejskich pasiek. W Warszawie miejskie ule znajdują się w parkach, obiektach użyteczności publicznej czy prywatnych inwestycjach, takich jak centra handlowe. Pasieka Eurocentrum jest pierwszą zlokalizowaną na biurowcu.

    NowaWarszawa Eurocentrum ule (15) NowaWarszawa Eurocentrum ule (16) NowaWarszawa Eurocentrum ule (19) NowaWarszawa Eurocentrum ule (17)NowaWarszawa Eurocentrum ule (20)
    Miejski miód nie jest wbrew pozorom bardziej zanieczyszczony, nie odbiega jakością od tego, który produkują pszczoły w ogrodowych pasiekach, a nawet ma ciekawszy smak. – W miejskich parkach rośnie wiele miododajnych drzew, wśród nich lipy, klony czy akacje, ale pszczoły potrafią zrobić miód także z roślin balkonowych i ogrodowych. Z tej mieszanki nektarów powstają oryginale smaki  jak np. kasztanowcowo-wierzbowy lub lipowo-głogowy. – tłumaczy Kamil Baj, właściciel Pszczelarium, który postawił ule na dachu Eurocentrum.
    Na wsiach miododajnych drzew i roślin jest zdecydowanie mniej. Są wycinane, a w ich miejscu powstają pola uprawne, regularnie opryskiwane środkami owadobójczymi. Substancje w nich zawarte uszkadzają układ nerwowy pszczół, owady tracą zdolność orientacji, trudno im np. zlokalizować ul i do niego wrócić.

    NowaWarszawa Eurocentrum ule (8) NowaWarszawa Eurocentrum ule (7) NowaWarszawa Eurocentrum ule (6)

    To jeden z powodów, przez który w Polsce rocznie ginie około 10 proc. pszczół, na świecie nawet 40 proc. – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny Grupy, właściciel i zarządca Eurocentrum.  Ich obecność dla całego globu jest kluczowa, bo dzięki ich pracy zapylana jest jedna trzecia światowych upraw. Brak pszczół, zdaniem ekologów oznacza brak pożywienia, a w konsekwencji śmierć człowieka. Taką samą tezę stawiał Albert Einstein twierdząc, że „kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi pozostają już tylko 4 lata życia”. By przeciwdziałać tej wizji postanowiliśmy włączyć się w miejską hodowlę, dlatego pomysł ustawienia uli na dachu Eurocentrum narodził się jeszcze przed otwarciem inwestycji. Planujemy postawić ule również na drugiej naszej kluczowej inwestycji Royal Wilanów, w której Grupa Capital Park ma swoją siedzibę.

    NowaWarszawa Eurocentrum ule (11) NowaWarszawa Eurocentrum ule (10) NowaWarszawa Eurocentrum ule (14) NowaWarszawa Eurocentrum ule (1)
    Kompleks Eurocentrum od początku był projektowany z myślą o środowisku i certyfikowany w systemie LEED. Częścią współpracy inwestora z najemcami są działania edukacyjne, w ramach których dostarczane są np. informacje, jak można pozytywnie wpływać na swoje zdrowie i środowisko, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Capital Park chętnie włącza się w działania proekologiczne, również przez kształtowanie odpowiedzialnych postaw wśród użytkowników jego budynków. Organizowane są zbiórki elektrośmieci, wspierana komunikacja alternatywna, przed Eurocentrum znajduje się stacja rowerów miejskich, a co roku organizowany jest konkurs na budżet partycypacyjny wśród najemców, w którym mogą oni zgłaszać swoje pomysły na ulepszenie obiektu i sami głosują na najlepsze rozwiązanie.

    NowaWarszawa Eurocentrum ule (5)