Standard deweloperski? Ilu warszawskich deweloperów, tyle standardów

    0
    204

    Kupno i urządzenie własnego mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji w życiu każdego człowieka. Najczęściej kierujemy się przy tym ceną i lokalizacją danego lokalu, ale istotną rolę przy wyborze mieszkania odgrywa również standard jego wykończenia. Problem w tym, że słynny „standard deweloperski” jest pojęciem bardzo szerokim i dla każdego dewelopera w Warszawie może oznaczać co innego.

    Oferty mieszkań z rynku pierwotnego często zawierają takie sformułowania, jak „standard deweloperski w cenie” lub „wykończenie deweloperskie gratis”. Brzmią one bardzo kusząco, ale to tylko piękne słówka – standardu deweloperskiego nie regulują bowiem żadne przepisy prawne. Termin ten wszedł do języka właściwie umownie, umowne jest również jego znaczenie. Brak konkretnej definicji sprawia, że każdy deweloper z Warszawy interpretuje to pojęcie zupełnie inaczej. Różnica w postrzeganiu stanu deweloperskiego przez nas i przez dewelopera może nawet doprowadzić do tego, że będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty.

    perfect-space-2-standard-deweloperski-ilu-warszawskich-deweloperow-tyle-standardow

    W poszukiwaniu standardu deweloperskiego

    – Zwyczajowo przyjmuje się, że stan deweloperski oznacza najbardziej podstawową wersję wykończenia – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Mowa o całkowitym wykończeniu budynku z zewnątrz, zamontowaniu drzwi zewnętrznych i okien oraz rozprowadzeniu wszystkich instalacji, ale bez montażu armatury sanitarnej i elektrycznej. Mieszkanie w standardzie deweloperskim nie nadaje się do natychmiastowego zamieszkania i wymaga przeprowadzenia dalszych prac wykończeniowych.

    Przy mieszkaniach w standardzie deweloperskim występują istotne różnice w zakresie wykończenia, rodzaju wykorzystanych materiałów i ich jakości. Jeden warszawski deweloper zostawi nam na przykład ścianę przygotowaną do pomalowania lub pobieloną, inny otynkowaną, a kolejny – z gładzią. Należy też pamiętać o tym, że rury są z reguły doprowadzane jedynie do miejsca, w którym ma stanąć nasz zlew, umywalka lub zmywarka, choć niektórzy inwestorzy idą o krok dalej i zapewniają wyłącznie dostęp do centralnego pionu – instalację trzeba zatem podciągnąć samodzielnie i na własny koszt.

    Niestandardowe standardy

    – W większości przypadków deweloperzy z Warszawy stosują okna z PCV. Te wykonane z drewna można znaleźć jedynie w mieszkaniach o podwyższonym standardzie deweloperskim – dodaje Maciej Balcerek. – W skład tego standardu wchodzi najczęściej montaż urządzeń sanitarnych i drzwi wewnętrznych oraz parapety o lepszej jakości, ale nawet przy podwyższonym standardzie deweloperskim zdarzają się pewne rozbieżności.

    Jeszcze do niedawna Polakom zależało przede wszystkim na świetnej lokalizacji, a samo mieszkanie woleli kupować w stanie „surowym”. Teraz coraz częściej preferujemy jednak oferty, w których nie musimy samemu za wiele robić. Niestety mieszkania w standardzie deweloperskim potrafią się od siebie mocno różnić, więc przed podpisaniem umowy koniecznie powinniśmy się zapoznać z aneksem, w którym deweloper określa szczegóły wykończenia, np. rodzaj wykorzystywanych materiałów, klasę wyposażenia czy ilość gniazdek i włączników światła.