Jest zielone światło na budowę 310 metrowego wieżowca [Update]

    0
    364

    To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Warszawie. Ratusz wydał Stołeczny wydał decyzję o warunkach zabudowy dla wieżowca, który, wraz z iglicą, będzie mógł osiągnąć wysokość 310 metrów. Być może jeszcze w tym roku HB Reavis ujawni pierwsze wizualizacje inwestycji. 

    To będzie najwyższy budynek w Warszawie i w Polsce. Po ponad 60 latach dominacji Pałac Kultury i Nauki straci rangę najwyższego budynku w kraju. Przypomnijmy, że pałac ma wraz z iglicą 237 metrów wysokości. Teraz, jak wszystko wskazuje, ten tytuł może przejąć wieżowiec u zbiegu Chmielnej i al. Jana Pawła II. Według nieoficjalnych informacji inwestor przedstawił projekt wieżowca mieszkańcom okolicznych wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Chmielnej i Złotej na specjalnym spotkaniu w połowie tego roku.

    Słowacy mieli zgodę na budowę 130 metrowego wieżowca, ale zabiegali o budowę wyższego budynku. Udało się. Ratusz wydał warunki zabudowy dla budynku o wysokości do 235 metrów. Na kupionej od PKP kilka lat temu działce ma stanąć kompleks trzech budynków W głębi działki, wzdłuż Chmielnej mają stanąć dwa niższe budynki, które w przyszłości wraz z kompleksem biurowo – usługowym Centralna Park utworzą wielkomiejski plac w kształcie rotundy. W samym narożniku ulicy Chmielnej i Jana Pawła II ma według decyzji o warunkach zabudowy, do której dotarł serwis eurobuild.pl ma to być budynek, którego wysokość ma rosnąć kaskadowo od 180 do 230 metrów. Wieżowiec ma być dodatkowo zwieńczony gigantyczną 80-metrową iglicą. Wieżowiec projektuje światowej sławy architekt Norman Foster.

     

    hotel_centralna_park9

    Powierzchnia całkowita nowego gmachu wynieść ma 115 tys. mkw., a użytkowa – 72,5 tys. mkw. łącznie i obejmie biura – 63,8 tys. mkw., usługi – 3,2 tys. mkw. handel – 1 tys. mkw. oraz powierzchnię magazynową – 920 mkw. W podziemnym garażu zaplanowano natomiast 105 miejsc parkingowych. Liczby te mogą ulec zmianie na etapie przygotowywania projektu budowlanego. Budynek ma też zaplanowane połączenie podziemne z Dworcem Centralnym. Decyzja o warunkach zabudowy dla wieżowca jest już prawomocna. Termin realizacji inwestycji nie jest znany, ale szacuje się, że budynek powstanie do 2018 roku.

     

    Bez tytułu1

    Wstępny projekt wieżowca zakładający budowę 130 metrową wieżę.

    Na sąsiedniej działce u zbiegu al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II stanie drugi 220 metrowy wieżowiec. Inwestorem będzie społka Xcity Investmet. Kolejarze planują budowę wieżowca Centralna Park na rok 2018.023794_r0_940

    220 metrowy wieżowiec PKP